"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Põhiseaduskomisjon taunis iseseisvuse vastaseid muudatusettepanekuid (3)
10. jaanuar 2021
Mats Õun

Riigikogu põhiseaduskomisjon võttis laupäeval erakorralisel istungil vastu avalduse, milles mõistab hukka Eesti Venemaa koosseisu viimist ja Saaremaa loovutamist Lätile puudutavad muudatusettepanekud. "Riigikogu liikmed peavad oma töös lähtuma Riigikogu liikme ametivandest ja põhiseadusest. Põhiseaduse § 2 sätestab, et Eesti riigi maa-ala, territoriaalveed ja õhuruum on lahutamatu ja jagamatu tervik," seisab avalduses.

Pühapäeval kell 12 jätkatakse erakorralisel koosolekul abieluteemalise hääletuse eelnõu ettevalmistamisega.

Komisjon mõistis hukka nii reformierakondlaste Urmas Kruuse, Ants Laaneotsa ja Jüri Jaansoni muudatusettepaneku “Kas Eesti Vabariigis oleks parem elada, kui Eesti Vabariik kuuluks Venemaa koosseisu?” kui ka Jüri Jaansoni ja Valdo Randpere esitatud “Kas Saaremaa tuleks loovutada Läti Vabariigile?”.

Riigikogu liikmete muudatusettepanekud, mis puudutavad Eesti Venemaa koosseisu viimist ja Saaremaa loovutamist Lätile ei ole komisjoni hinnangul kooskõlas Riigikogu liikme ametivande ega parlamendiliikme hea tavaga. Ühtlasi kahjustavad kõnealused muudatusettepanekud Eesti rahvusvahelist mainet.

“Kutsume üles neid esitanud saadikuid nimetatud ettepanekute eest vabandama. Mõistame sellise tegevuse põhiseaduskomisjoni poolt hukka,” lisati avalduses.

Avaldust toetasid Anti Poolamets, Heiki Hepner, Martin Repinski, Marko Šorin (Andrei Korobeiniku asendusliige), Tõnis Mölder (Maria Jufereva-Skuratovski asendusliige) ja Kalle Grünthal.

Probleemne muudatusettepanek on tagasi võetud

Riigikogu liikmed Urmas Kruuse, Ants Laaneots ja Jüri Jaanson on oma muudatusettepaneku, küsimusega “Kas Eesti Vabariigis oleks parem elada, kui Eesti Vabariik kuuluks Venemaa koosseisu?” tagasi võtnud.

Ettepanekut taunisid sotsiaalmeedias ka peaminister Jüri Ratas, välisminister Urmas Reinsalu ja rahandusminister Martin Helme.

Reformierakonna esimees Kaja Kallas selgitas, et kõik erakonna saadikud tegid ettepanekuid nii, et neile vastus oleks “ei”. “Sest me oleme välja öelnud, et igal juhul teeme “ei” kampaaniat. Kui mõni hääletataks sisse, saaksime endiselt teha “ei” kampaaniat,” teatas Kallas Twitteris.

Teema jõudis laupäeval ka Vene meediasse.

Abielureferendumi eelnõu teine lugemine on kavandatud 13. jaanuariks. Eelnõu näeb ette panna 2021. aasta 18. aprillil korraldatavale rahvahääletusele muu riigielu küsimus: “Kas abielu peab Eestis jääma mehe ja naise vaheliseks liiduks?”. Eelnõule esitati tähtajaks 9317 muudatusettepanekut.

Opositsioon lahkus põhiseaduskomisjoni veebiistungilt

Riigikogu opositsioon lahkus laupäeval põhiseaduskomisjoni veebiistungilt, kuna komisjoni esimees Anti Poolamets vaigistas mikrofonid. Koalitsioonisaadikud jätkasid muudatusettepanekute arutamist, vahendas rahvusringhäälingu uudisteportaal.

Põhiseaduskomisjoni istund algas kell 11 esimehe ja aseesimeeste valimisega. Hääletamiseni jõuti tund hiljem, kuna opositsioon soovis arutada proteste.

Poolamets kirjeldas, et istungi alguses pandi lõputult üles erinevaid kandidaate ning Läänemets ei avaldanud, kas kandideerib ametisse tagasi või mitte. Komisjon valis esimeheks tagasi Poolametsa ja aseesimeheks taas Läänemetsa. Seejärel jätkus istung veebi teel.

Veebiistung oli korraldatud nii, et riigikogu liikmed said kõnelda vaid siis, kui Anti Poolamets nende mikrofonid sisse lülitas. Opositsioon leidis, et nemad nii osaleda ei saa ning otsustas istungilt lahkuda.

“Meil ei olnud võimalust sellel istungil sisuliselt osaleda. Me ei saa olla tööriistad Anti Poolametsa käes,” ütles Kallas.

Anti Poolamets tunnistas, et tahaks abielureferendumi muudatusettepanekud kolmapäevaks Riigikogu saali saada nii, et need on grupeeritud. “Kõige tõenäolisem, et me tegeleme nende grupeerimisega,” sõnas ta.

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

abielu euroliiduga
10. jaan. 2021 13:05
https://lounaeestlane.ee/oi-jummel-sotsid-tahavad-panna-haaletusele-euroopa-liidust-valja-astumise/ Abielureferendumi raames soovitakse EU-st välja astuda.
seadustaja
10. jaan. 2021 12:25
Opositsiooni ettepanekud tuleb seadustada! Lisaks rakendusseadused. http://www.nommeraadio.ee/ 5.01.2021 - LÕUNATUND - Teisipäev Harry Raudverega eriti väärt ettepanekutest ja nende võimalikust rakendusest.
lisna
10. jaan. 2021 12:15
https://objektiiv.ee/valdo-randpere-annaks-rahvale-voimaluse-saaremaa-latile-loovutada/ Valdo Randpere pakkus abielureferendumi eelnõu parandusettepanekuna välja rahvahääletuse korraldamist küsimuses, kas Saaremaa tuleks loovutada Lätile.