"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Põlluaas: Eesti põhiseaduslikku korda lammutavad saadikud peavad tagasi astuma (1)
10. jaanuar 2021
Mats Õun

"Opositsioonierakonnad on asunud oma raevuka abieluvastase obstruktsiooniga lammutama juba Eesti põhiseaduslikku korda ning ohustavad isegi meie riiklikku suveräänsust ja territoriaalset puutumatust," leidis Riigikogu esimees Henn Põlluaas (EKRE) pühapäeval sotsiaalmeedias tehtud avalduses.

“Reformierakondlased Urmas Kruuse, Jüri Jaanson ja Ants Laaneots tegid ettepaneku viia Eesti vene võimu alla. Nad soovisid panna rahvahääletusele küsimuse, kas Eesti Vabariigis oleks parem elada, kui Eesti Vabariik kuuluks Venemaa koosseisu. Valdo Randpere ja Jüri Jaanson tegid ettepaneku loovutada Saaremaa Lätile,” loetles Põlluaas.

Põhiseaduse järgi on Eesti iseseisev, sõltumatu riik, mille iseseisvus on aegumatu ja võõrandamatu ning territoorium ühtne ja jagamatu. Tegemist on Põlluaasa hinnangul selgelt Eesti riikliku iseseisvuse, põhiseadusliku korra ja territoriaalse terviklikkuse vastu suunatud ettepanekutega, mis Karistusseadustiku järgi kvalifitseeruvad riigireetmiseks, sõltumata sellest, kas need võeti lõpuks koalitsiooni survel tagasi või mitte.

“Reformierakond on need uskumatud ettepanekud heaks kiitnud ja saatnud arutamiseks põhiseaduskomisjonile, nõudes nende käsitlemist koos kõikide teiste ettepanekutega. Seetõttu võiks isegi küsida, kas antud põhiseadusliku korra vastane tegevus laieneb grupiviisiliselt tervele erakonna fraktsioonile või jääb vaid konkreetsetele isikute süüks,” küsis Riigikogu esimees.

Tema sõnul on selge, et nii see jääda ei saa ega tohi. “Tegemist ei ole naljaga. Opositsiooni esitatud enneolematud ja pretsedenditud ettepanekud on jõudnud juba isegi Venemaa meediasse.”

Reformierakond peab Põlluaasa hinnangul võtma selles küsimuses selge seisukoha ja vastutuse, mõistma ühemõtteliselt hukka igasugused katsed lammutada Eesti riiklikku iseseisvust ja territoriaalset terviklikkust ning vabandama Eesti avalikkuse ees. “Erakonna esimehe Kaja Kallase ja Urmas Kruuse veiderdavad õigustused ei ole piisavad ning teised ettepanekute tegijad on olnud vait kui kult rukkis.
Kõik kõnealused riigikogu liikmed on jõhkralt rikkunud oma põhiseadusevastaste ettepanekutega ametivannet, olla truu Eesti Vabariigile, eesti rahvale ja põhiseaduslikule korrale,” leidi Põlluaas.

Tema kinnitusel on loomulik, et kõik kõnealused ametivannet rikkunud riigikogu liikmed peavad vastutama oma tegude eest ja astuma tagasi. “Nende käitumine on andestamatu, sellele puuduvad igasugused vabandused.”

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

astugu tagasi
10. jaan. 2021 13:44
Igati asjalik ja tasakaalukas ettepanek Henn Põlluaasalt seesinased rahvaasemikud astugu ise tagasi. Jurisprudentsi seisukohalt on Eestis säherduste Toompeale jõudnud tegelaste puhul rakendatud hoopis teisi lahendusi tegelt.