"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Esindajatekoda on valmis Trumpile süüdistuse esitamiseks (3)
11. jaanuar 2021
AP/SCANPIX

USA esindajatekoda nõuab esmaspäeval, et asepresident Mike Pence alustaks riigipea Donald Trumpi ametist tagandamisega põhiseaduse 25. muudatuse alusel, teatas koja demokraadist esimees Nancy Pelosi. "Ta on hullunud, tasakaalutu ja ohtlik. Ta peab minema," ütles Pelosi Trumpi kohta reedel Twitteris. 

Kui sellega edasi ei liiguta, siis esitab esindajatekoda Trumpi vastu süüdistuse.

Demokraadid teatasid juba laupäeval, et tagandamisprotsess võib alata juba esmaspäeval, kuid samuti on võimalik, et sellega ei saada ühele poole enne Joe Bideni ametisse vannutamist 20. jaanuaril.

Pelosi hoiatas, et demokraadid käivitavad selle protsessi, kui Trump tagasi ei astu või kui asepresident Pence ei käivita USA põhiseaduse 25. parandust presidendi ametist tagandamise kohta valitsuse poolt.

Tagandamisprotsessiks hakati samme astuma kohe pärast Trumpi toetajate tungimist Kapitooliumisse kolmapäeval, mille käigus hukkus viis inimest.

Tagandamise tekstis pannakse vastutus rahutuste eest üheselt Trumpile.

“Kõige sellega ohustas president Trump sügavalt Ühendriikide julgeolekut ja selle valitsuse institutsioone. Ta ähvardas demokraatliku süsteemi usaldusväärsust, sekkus rahumeelsesse võimuvahetusse ja seadis ohtu võrdselt tähtsa valitsusharu,” kirjutatakse süüdistuses.

Biden ei sekku

Mitmed demokraadid, kuid ka vähemalt üks vabariiklasest seadusandja senaator Lisa Murkowski on ärgitanud Trumpi tagasi astuma, et vältida segast tagandamisprotseduuri oma viimasel nädalal presidendina.

Trumpi sõnul ei tahtnud ta, et tema toetajad tungiksid Kapitooliumisse, kus toimus samal ajal ühisistung Bideni valimisvõidu kinnitamiseks.

Trumpi tagandamine vajaks esindajatekoja enamuse ning kahe kolmandiku suuruse enamuse toetust senatis. Esindajatekojas on enamus demokraatidel, kuid kahe kolmandiku saavutamine küllatki võrdselt jaotunud senatis võib osutuda keeruliseks.

Samas on mitmed vabariiklased väljendanud kolmapäevaste sündmuste suhtes vastumeelsust.

“Ma usun, et president sooritas tagandamisväärseid rikkumisi,” ütles senaator Pat Toomey intervjuus Fox Newsile laupäeval.

Samas kutsus Trumpi toetajast senaator Lindsey Graham Bidenit sekkuma demokraatidest seadusandjate tegevusse, et tagandamisprotsess ära jätta.

Biden vastas reedel ajakirjaniku küsimusele Trumpi tagandamise kohta järgnevalt: “See, mida kongress teeb, on nende otsustada.”

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

malvaasiat hiidtünn
12. jaan. 2021 07:43
Järsku ponksile poisile tubli hiidvaat malvaasiveini kuskil Saarel lootust andvatele toredatele poistele leiti lahendus. Arvestades teat väljakujunenud isikuomadusi igati paslik tublisti malvaasiat kas Baba-Jagaal kahju või? Demokraatia ja ühised väärtused nigu ütleb marksist sekser või mikser mis vahet ei mingit sm Mauser hiidvaat malvaasiat. Teeb Ameerika Suureks.
Vaatleja
11. jaan. 2021 12:00
Ei tea kas tal ka veel pea vastavalt anglosaksi demokraatiatraditsioonidele maha raiutakse ning peata keha ülijumalakartlikule rahvale omaselt veel kirikuvande alla pannakse, et see mitte sellisena öösiti preerias ringi hulkuma ei hakkaks?!
Klaarida Rahvavaenlasega
11. jaan. 2021 11:24
Viimaks ometi kaua võib elik klaarida Rahvavaenlasega.