"Viimastel aegadel on hea tendents, et me pole vägivaldsed taimede vastu. Need haigused, kus sul oli õhtul vaja Roosimäele minna ja pruudile sülem roose murda – see on läinud."

Ain Järve, Kadrioru pargi juhataja
Kelam: president peaks viivitamatult kokku kutsuma riigikaitsenõukogu (2)
11. jaanuar 2021
Ilja Matusihis

"Reformierakonna juhi Kaja Kallase sõnul kohustas ta igat oma fraktsiooni liiget kokku kirjutama sada muudatusettepanekut, mille eesmärk polnud ettekavatsetult sisuline, vaid üksnes riigikogu töö blokeerimine mis iganes vahenditega," ütles pikaaegne europarlamendi liige Tunne Kelam.

“Milleks? Et takistada kõrgeima riigivõimu kandjal, Eesti vabariigi kodanikkonnal teostada oma põhiseaduslikku õigust ning avaldada arvamust eesti rahva kestmist ja tulevikku puudutavas põhimõttelises küsimuses,” lausus ta.

Kelami (Isamaa) sõnul peaks president Kersti Kaljulaid viivitamatult kokku kutsuma riigikaitsenõukogu.

“Tänane olukord osutab, et kaks parlamendierakonda on väljendanud selget poliitilist tahet mitte alluda parlamentaarse enamusdemokraatia reeglitele, asudes tõkestama parlamendi normaalse otsustelangetamise protseduuri. Sellega on nad endid õigusriigi poliitiliste jõududena kompromiteerinud.   Seda osutab vahendite valik või õieti valimatus, millega laskuti allapoole igasugust kõlbelisuse ja poliitilise vastutustunde piiri. Sõgedas mängulustis pidurdada parlamendi enamuse programmi eluviimine ei hoolitud sisust,” leidis ta.

Kelami sõnul on opositsioon tänaseks ise piisava selgusega tõendanud, et rahvahääletus on möödapääsmatu. “Kui reformierakond ja sotsiaaldemokraadid soovivad jätkata Eesti avaliku elu arvestatavate jõududena, siis on nende vastutustundlikel liikmetel, keda usun olevat selge enamuse, aeg oma sõna sekka öelda. Proua Kaja Kallase seletus väidetavast “tööõnnetusest” tõstatab küsimuse tema realiteeditajust või juhiomadustest. President Donald Trumpi ei vabandatud tööõnnetusega, kui ta väitis, et ei kutsunud oma toetajaid Kapitooliumi vallutamisele, vaid suunas nad sinna rahumeelseks protestiavalduseks. Kaja Kallas andis oma fraktsiooni kõigile liikmeile korralduse kindlas suunas liikuda koos vaba isikliku valikuga. Jah, küsimus pidi ju olema kvantiteedis, mitte kvaliteedis. Ometi, tema ettevõtmine kahjustas bumerangina just kvaliteeti. Selline käitumine Eesti suurima erakonna juhi poolt ei ole vabandatav,” ütles Kelam.

“Antud olukorras peab Eesti vabariigi president viivitamatult kokku kutsuma riigikaitsenõukogu. Kui seda hiljuti tehti selleks, et saada kontrolli alla USA valimiste usaldusväärsuse kriitika, siis antud juhul on küsimus Eesti julgeolekupoliitiliste põhialuste ning ühtsesse kaitseliitu kuuluvuse kompromiteerimises, seda mitte üksnes USA, vaid kõigi meie liitlaste silmis, tekitades Eesti riigile vahetu ohu,” leidis Kelam.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

temaatik
11. jaan. 2021 21:16
Endine riigikogu ja Euroopa Parlamendi liige Tunne Kelam ütles välja selle, millele oleks võinud president tähelepanu juhtuda: et Reformierakond on asunud takistama eesti inimestel oma õiguse teostamist. https://lounaeestlane.ee/mis-toimub-riigikogus-tunne-kelam-utles-valja-selle-mida-oleks-voinud-president-oelda/
lombitagune
11. jaan. 2021 20:26
https://twitter.com/DonaldJTrumpJr/status/1347926393871421445 The world is laughing at America & Mao, Lenin, & Stalin are smiling. Big tech is able to censor the President? Free speech is dead & controlled by leftist overlords.