"Kui vanasti said inimesed tänaval petta, siis nüüd internetis."

Joosep Kaasik, Põhja prefekt
Põhiseaduskomisjon saatis rahvahääletuse eelnõu täiskokku viie muudatusettepanekuga (0)
11. jaanuar 2021
Mats Õun

„Enamus opositsiooni esitatud muudatusettepanekuid ei ole seotud eelnõu eesmärgiga ega abielu mõistega. Nende eraldi käsitlemine ei ole kohane ja mõistlik,“ ütles põhiseduskomisjoni esimees Anti Poolamets. „Selgelt on näha, et tegemist on tahtega parlamendi tööd halvata. Seetõttu tuleb see obstruktsioon ületada ja sellest lähtudes otsustas komisjon abielu sõlmijate sooga  seotud muudatused eraldi välja tuua ning ülejäänuid grupeerida üheks ettepanekuks.“

Riigikogu põhiseaduskomisjon arutas pühapäeval erakorralisel istungil rahvahääletuse eelnõuga seotud muudatusettepanekuid ja otsustas saata eelnõu täiskokku viie muudatusettepanekuga. Komisjon otsustas teha ettepaneku eelnõu teine lugemine lõpetada ja viia läbi lõpphääletus.

„Istungil toimunud muudatusettepanekute hääletamisel ei kasutanud opositsioon võimalust oma avantüür lõpetada ja jätta hääled andmata muudatusettepanekule, kuhu olid koondatud obstruktsiooni eesmärgil tehtud tuhanded ettepanekud. Kui see ettepanek ei oleks saanud nende hääli, siis ei saaks seda muudatuseettepanekut täiskogus hääletusele panna,“ selgitas Poolamets.

Komisjoni liige Kaja Kallas ütles, et tegemist on kõikide õigusnormide rikkumisega ja õigusriigi põhimõtete eiramisega. „Täna toimus põhiseaduskomisjonis põhiseaduse ja riigikogu kodu- ja töökorra seaduse räige rikkumine,“ ütles Kallas. „Komisjoni esimees ei viidanud oma põhjendustes ühelegi Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse paragrahvile, mis toetaks muudatusettepanekute grupeerimist ega lükanud ümber, et selline tegevus on seadusevastane.“

Komisjonis ei leidnud toetust ükski viiest muudatusettepanekust.

Komisjon ei toetanud Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni esitatud ettepanekuid, mille eesmärk oli panna 18. aprillil rahvahääletusele küsimused „Kas abielu peab olema sõlmitud mehe ja naise vahel?“, „Kas abielu võiks edaspidi sõlmida kahe inimese vahel, sõltumata nende soost?“ ning „Kas abielu peab Eestis jääma ainult mehe ja naise vaheliseks liiduks?“.

Neljandasse muudatusettepanekusse oli koondatud 5797 Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni (SDE), Raimond Kaljulaidi, Helmen Küti, Lauri Läänemetsa, Heljo Pikhofi, Riina Sikkuti, Imre Sooääre, Oudekki Loone, Andrei Korobeiniku, Jaak Juske ning lisaks kõigi Reformierakonna liikmete ja fraktsiooni 3405 ettepanekut.

Samuti ei leidnud toetust Jürgen Ligi ja Heidy Purga ettepanek panna rahvahääletusele küsimus, „Kas abielu ei pea jääma Eestis mehe ja naise vaheliseks liiduks?“.

Eesti Keskerakonna fraktsiooni, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni ja Isamaa fraktsiooni esitatud Riigikogu otsuse eelnõu (288 OE) teine lugemine rahvahääletuse korraldamiseks abielu mõiste küsimuses on kavandatud 13. jaanuariks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.