“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
VIDEO! Majaesise kõnnitee koristamata jätmine võib tuua ligi 10 000 eurot trahvi (11)
11. jaanuar 2021
Mats Õun

"Autojuhid võiks rohkem arvestada sellega, et me ei tee seda tööd ainult enda lõbuks, vaid ikka linnarahvale," lausus lumekoristusauto juht Avo Kullat. Uue nõude järgi peab autojuht koristama lume oma sõidukist ühe meetri raadiuses, et sahkadel ei tuleks autodele ohtlikult lähedale sõita.

Madala 15 ühistu esinaine Lidia nentis, et head kojameest või -naist on suisa hullumeelselt raske leida, samas kiitis ta oma maja kojanaist Tanjat. “Kojameheks ei taha ju keegi hakata, kuna see töö on väga raske. Eriti talvisel ajal,” lausus ta. “Meie kojanaine Tanja töötab iga päev oma kaheksa tundi. Nagu sügisel kuskil lehekest näeb, kohe läheb ja koristab ära. Aga talvel on meil kõnniteed nii puhtad, et inimesed tulevad teiselt poolt tänavat meie poole peale kõndima. Nii kohusetundlikku inimest ei ole ma varem kohanudki! Varem vahetusid meil kojamehed kaks-kolm  korda aastas, nägin suurt vaeva nende leidmisega. Lõpuks palusin Tanjat, kes elab ise meie majas. Haritud inimene tavaliselt ei taha asuda kojamehena tööle, aga asjaolude kokkulangemisel õnnestus mul teda veenda ja oleme väga rahul.”

Krundiomanikel on kohustus lisaks oma maja hoovile korras  hoidaka seda ümbritsevad kõnniteed. “Peame maja tagant läbi minevat linna kõnniteed ka hooldama,” selgitas Lidia. “Üle tänava on lasteaed ja traktor lükkab vahel lume meie poole kõnniteele. Käisin juba selle pärast ka rääkimas – praegu jälle vaatan, et Tanja koristab traktori jäetud lumevalle kõnniteelt.”

Mupo menetluse ja piirkonnatöö osakonna juhataja Triin Uudeväli sõnul tuleb kõnnitee aasta ringi korda teha hommikul kella 7-ks ning raskete ilmastikuolude korral võimalikult kiiresti. Vajaduse korral tuleb teid puhastada talvel päeva jooksul just nii palju, kui uut lund juurde sajab.

Seni on kinnistuomanikud lumekoristusega hästi hakkama saanud ning mupol on tulnud teha vaid mõnikümmend teavitust. “Enamus neist läks Põhja-Tallinna, Kristiinesse ja Kesklinna,” mainis Uudeväli.

Ümbruse koristamiseks kulub kuni kuus tundi

Madala 15 majal on suur territoorium ja selle kõige koristamine võtab aega viis-kuus tundi. Aga Tanja on nii kohusetundlik inimene, et ei suuda jätta kuskile koristamata nurgakest. “Palun jumalat, et tal tervis vastu peaks, sest kojameestega on terves linnas probleem. Kui vanema põlvkonna inimesed töölt ära lähevad, siis nooremaid kojamehi saame tööle meelitada üksnes nii, et anname neile korteri,” selgitas Lidia. “Kojamehe tööd ju ei väärtustata. Tahakski pöörduda kõigi Eestimaa elanike poole – palun austame kojameeste tööd, ärme loobime prügi maha. Me  kõik ju tahame, et meie kodu oleks korras, aga samamoodi peaks korras olema ka maja ümbrus.”

Lidia rääkis, et kui kojanaine tahtis suvel töö sinnapaika jätta, siis ta kaks ööd ei maganud. “Mõtlesin, kuidas teda kinni hoida, peaagu nuttes palusin tal tööle jääda,” lausus naine. “Tanja ütles, et koerad on ta nii ära tüüdanud – iga päev korjan pool ämbritäit junne. Olime sunnitud keelumärgid üles panema. Meil läks asi isegi selleni, et üks koeraomanikust daam haaras mul märkuse tegemise pärast kõrist ja tahtis ära kägistada. Alustati kriminaalasja ja ta sai oma karistuse.”

Neid maaomanikke aga, kes pole nii usinad nagu Tanja, võib oodata kopsakas trahv. “Kui libedusetõrje on tegemata, võib määrata kuni 9600 eurot sunniraha,” selgitas Uudeväli. “Väärteo korras saab füüsilist isikut karistada kuni 400 euro suuruse trahviga ja juriidilist isikut kuni 1300 euroga.”

Samas nentis Uudeväli, et muutlikud ilmad on meil tavapärased ning sellega tasub igal väljas liikujal arvestada. “Kindlasti tuleb kodust väljudes valida õiged jalanõud, mis on parim vahend jõudmaks tervelt soovitud kohta.”

Kui on tunne, et suure maja ümbruse puhastus üle jõu käib, on võimalik töö tellida soodsa tasu eest ka linnalt. “Meil on olemas hinnakiri ja kui on soov seda teenust kasutada, tuleb pöörduda kommunaalameti poole,” ütles abilinnapea Kalle  Klandorf.

Samuti jagavad linnaosad abilinnapea kinnitusel ühistutele graniitsõelmeid libedaga võitlemiseks. “Kergliiklusteedel, haljasaladel ja parkides ei tohi kasutada kloriide. Sõiduteedel võib kasutada kloriide ja kõnniteede kohta ei ole märget heakorraeeskirjas, nii et seal võib mõningal määral kloriide kasutada,” selgitas ta.

Autojuhid võiks rohkem arvestada

Uue reeglina peab autoomanik oma sõiduki ümbert meetri raadiuses lume ära koristama ja jääga võitlema, muidu jääb ju auto lumest ja jääst koristamata riba, kui lumesahk sellest ettevaatlikult möödub.  Tänavapuhastuse AS sahamees Avo Kullat nentis, et üldiselt autojuhid ikka arvestavad lumekoristusmasinatega. Samas leidub neidki, kes teevad ohtlikke manöövreid ja üritavad saha eest läbi lipsata.

Klandorfi sõnul segavad tänava puhastamist kvartalisisestel tänavatel parkivad autod. Paljudel tänavatel kehtib talvine parkimiskord, mille järgi tohib ühel päeval parkida ühes ja teisel teises teeservas. Kord on kehtestatud selleks, et sahaga autod saaks tööd teha. “Kutsun ühistute juhte ja linnaosasid tegema koostööd, et saaksime ikkagi tänavad hästi hooldada,” ütles abilinnapea. Kui valdavalt on tegemist korralike autodega, siis eelmisel aastal vedas munitsipaalpolitsei linnast ära ka 91 romusõidukit.

Tööl sada eri lumekoristusmasinat

Abilinnapea Kalle Klandorf kutsub lohakatest majaomanikest ja purikatest mupole teada andma.

Klandorf kinnitas, et Tallinna linn ja partnerid on lumekoristuseks valmis ka pikema saju korral. “Loodan, et ka eramaade omanikud on lumekoristuseks valmis,” lisas ta.

Lumistel päevadel on tänavatel lume ja libedaga võidelnud ligi sada eri traktorit, sahka ja puisturit.

Eraomanikele on pandud kohustus oma majaesine kõnnitee lumest puhas hoida, kuid lumerohke talve korral võib selle nõude täitmine üsna raskeks osutuda.

Lohakatest majaomanikest, kes lume ja libedusega ei võitle ning ohtlikud jääpurikad räästasse jätavad, tasub mupole teada anda Tallinna abitelefonil 14410.

Lumi olgu lükatud kell 7 hommikul

• Krundiomanik, sh korteriühistu peab hoidma libedusest vabad ja lumest puhtad ka krundi ümbruses asuvad kõnniteed. Üldjuhul tuleb tänavad lumest puhtaks teha kella 7-ks hommikul. Samas näiteks tugeva ja jätkuva lumesaju korral tuleb lund lükata täiendavalt, vastavalt vajadusele. Ka libedusega tuleb võidelda siis, kui see vajalikuks osutub.

• Lund ei tohi kuhjata peatustesse, sõiduteele, kõnniteele või lähemale kui meetri kaugusele trammirööpast. Kõnniteele peab jääma vähemalt 1,2 m laiune käiguruum. Soolasegust lund ei tohi kuhjata puude ümber, haljasalale või kohta, mis ei ole selleks ette nähtud.

• Libedusest lahtisaamiseks ei tohi kasutada kõnniteedel soola, sest see rikub jalatseid ja kahjustab puid. Samuti on Tallinnas keelatud kasutada liiva või tuhka, sest see hakkab kevadel tolmama.

• Maja katuselt tuleks lasta ära rookida lumi ja räästa küljest  purikad, mis võivad inimestele peale kukkuda.

• Autoomanik peab oma sõiduki ümbert meetri raadiuses lume ära koristama ja jääga võitlema.

• Paljudel tänavatel, nt vanalinnas, kehtib talvine parkimiskord, mille järgi tohib ühel päeval parkida ühes ja teisel teises teeservas. See on kehtestatud selleks, et sahaga autod saaks tööd teha.

Kommentaarid (11)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

petitsioon
1. jaan. 2022 15:21
Eesti Omanike Keskliit ja Eesti Korteriühistute Liit leiavad, et avalike kõnniteede korrashoid peab olema omavalitsuse kohustus. Omanikele ei või panna võõra vara hooldamise ülesannet seda hüvitamata, selline koormis on ebaproportsionaalne ja ebaõiglane. Omavalitsus peab tagama oma tänavatel ja kõnniteedel ise korrashoiu ja hoolduse. Tõsine on probleem talvel, kui hoolduskohustus käib kas füüsiliselt üle jõu või siis tekitab omanikule kohustuse olla terve päev kodus, kui sadu jätkub, samuti peab omanik oma kulul hankima koristustehnika ja sõelmed libedustõrjeks. https://petitsioon.ee/vabastame-omanikud-omavalitsuste-konniteede
uus suund
1. jaan. 2022 14:04
https://www.err.ee/1608452405/svet-konniteede-koristamise-voiks-viia-prugimajandusega-sarnastele-alustele
Lasnamäekas
18. jaan. 2021 12:06
Pole aastaid juba näinud siin (laagnast kuni kotka poeni)mingit nö.korda lume koristamisel.Imestan siiani nii põhjalikult kuhu see MUpo jäänud.Laagna lasteaia kojamees ei soovi jalakia teed koristada ja edasi Kotka poe esine suur Jääväli.
Kristiinelane
18. jaan. 2021 11:50
No kuulge nüüd. Miks peab eramaja omanik riigivalduses olevat teed puhastama. Kas riik või linnaosa hakkab ka selle eest tasuma kuna lumesaju puhul ei saa ju tööle minna peab olema valvel et teed puhatad hoida???? ja milleks me maksumaksjana siis makse tasume. Kui eramaja omanik ongi teed puhastanud, siis tuleb sahk ja lükkab kõik vallid ette.
Guido
17. jaan. 2021 12:31
Mina paneks kogu Kalamajale ka parkimis piirangu - eriti talvel, et neid sõiduki omanikke veidigi korrale kutsu - eriti mitte Kalamaja elanikud, kes pargivad oma sõidukid kuhu iganes juhtub ja siis jalutavad kuhugi vaalinna või jumal teab kuhu tööle. Sahk võib lumekoristuse asemel vaid püstise sahaga läbi sõita. Veelparem, kui viia üldse kogu Kalamaja tasulise parkimise alaks. Kui sõiduki omanikul ( Kalamaja elanik ) hoovis parkimis kohta ei ole - siis tasulise parklasse või maksavad parkimise ees mida linn on kehtestanud. Ainult siis saab lahti neist võõrastest, kes kasutavad Kalamaja justkui tasuta parkimis platsina.
lisna
16. jaan. 2021 10:28
On uus kohustus ka sõidukiomanikele: heakorratöid takistava mootorsõiduki omanik või vastutav kasutaja on kohustatud tegema heakorratöid, näiteks lume ja jää koristust mootorsõiduki ümbruses ühe meetri raadiuses. https://www.pealinn.ee/tagid/arvamus/mupo-meenutab-kinnistu-valdaja-peab-umbrusest-lume-koristama-n261770
kaks krooni
12. jaan. 2021 07:28
Esmalt kordnik teeb märkuse ja siis laks kaks krooni, karm värk. Seega labidas või luud ja töhe linnaõhk teeb vabaks. Või siis palka kojamees rahapalk ja prii korter ja talvepuud. Tõsi osadele ka keldrikorter tiisikus tollane Tegnell ja mõnelegi kerge kärme minek. Linnaõhk teeb vabaks.
tallinlane
11. jaan. 2021 20:40
https://www.city24.ee/et/kinnisvarauudised/15669/konniteede-rookimine-kasvatab-ebaoiglaselt-korrusmajade-niigi-mitmekordistunud-koristuskoormust;jsessionid=D983CD180523CB04CC7294F71790C00B EKÜL juhatuse liikme ja õigusosakonna juhataja Urmas Mardi sõnul on ebaõiglane, et kortermajade koristajad, kelle töökoormus on seoses koroonaviiruse levikuga niigi mitmekordistunud, peavad lisaks sellele veel ka omavalitsuse kõnniteid lumest puhtaks rookima. „Korteri- ja majaomanikud on samuti kohaliku omavalitsuse maksumaksjad ja võõra vara hoolduskohustuse nende õlule panemine on ebaõiglane. Omanikul on kohustus lumesaju korral omavalitsuse teed hooldada ühe päeva jooksul ka korduvalt, mistõttu ei saa ta ka lumesaju korral tööle minna, omanik peab avalike teede hooldamiseks oma kulul soetama ka sõelmeid ja koristustehnikat või palkama selleks tööjõudu, sisuliselt ei saa omanik lumesaju kartuses sõita talvel puhkusele. Kurioosumina lükkab omaniku poolt hooldatud teele taas lume tagasi põhiteed hooldav lumesahk,“ tuuakse kirjas välja.
linnaõhk
11. jaan. 2021 19:43
Tavaline kinnistuomaniku kohustus olgu siis Reval, Revel, Tallinn mis muide ka kommunistid on üle elanud vähemalt senini. Huvitav kuis Hiid Negro-Talinas keda huvitavad mingist trotuaarid muidkui häälitse fuck, töllerda ja tee prostat.
tallinnast
11. jaan. 2021 18:29
Kui kaua veel kehtib kommunistlik mõtteviis ja trahvi ähvardusel sunnitöö, et kinnistuomanikud (eramud või KÜ-d) peavad tasuta tegema heakorratöid linnale kuuluval puhastusalal? Ja milline häbi on veel soovitus, et kui jõud üle ei käi, siis on võimalik soodsa tasu eest tellida linnalt endalt talle kuuluva kõnnitee lume- ja libedusetõrjet! Kas siis tõesti ei saa juba ükskord kehtestada igale linnaelanikule heakorratööde maksu, millest katta kõigile töö tegijatele lepinguliselt hinnatud kulud? Või siis ette näha kulud linna eelarves, nagu kaetakse ühistranspordi kulud.
kojamees
11. jaan. 2021 21:27
https://kasulik.delfi.ee/news/uudised/korteriuhistud-uritavad-konniteede-lumerookimise-kohustusest-vabaneda?id=92112871