"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kutsekoda soovitab: kriisis toimetulekuks oleks vaja õppida digioskusi (1)
12. jaanuar 2021
Albert Truuväärt

Viiruskriisis edukaks toimetulekuks on töötajatel vaja juurde õppida digioskusi, riskijuhtimise, tootearenduse, turunduse, juhtimis-, kommunikatsiooni- ja koostööoskusi, selgus COVID-19 mõjusid analüüsinud OSKA uuringust.

Tuleviku tööjõu- ja oskuste prognoosisüsteemi OSKA peaanalüütiku Yngve Rosenbladi sõnul kasvatas kriis plahvatuslikult vajadust töötajate täiendusõppe järele. „Viiruskriis annab tõuke töö automatiseerimiseks ja digitaliseerimiseks. Kaugtöö ja e-kaubandus nõuavad aina paremaid digioskusi, samuti kolib turundus e-kanalitesse“, ütles Rosenblad. „Juhtidele on uueks proovikiviks kodukontoris või lausa sadu kilomeetreid eemal asuva meeskonna juhtimine ning kriisikommunikatsioon. Koostöödki tuleb paljudel õppida tegema ekraani vahendusel,” vahendas Rosenblad uuringu tulemusi.

Samuti läksid hinda teadmised turvalise töökeskkonna ning töötajate füüsilise ja vaimse tervise hoidmisest, sedastab uuring.

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Palts tõi välja, et uuring pakub ideid karjäärivahetuseks kriisis töötuks jäänutele. „Kriisist taastumisel on võtmeküsimuseks, kuidas suudame kohandada töö kaotanud inimesed uutesse oludesse. Näiteks pakkudes neile ümberõpet ja võimalusi oma teadmiste-oskuste arendamiseks ning uue koha leidmiseks meie majanduses,” lausus Palts. „Mõelda on vaja ka pidevale töötavate inimeste arendamisele ning nende kvalifikatsiooni tõstmisele. On positiivne, et tööandjatele pakub töötukassa tänavusest väga arvestatavates summades toetust oma töötajate digipädevuste arendamiseks,“ lisas ta.

COVID-19 kriis on tööhõivet kahandanud, võrreldes aasta varasemaga töötas eelmise aasta kolmandas kvartalis 25 000 inimest vähem. Töökohad kadusid paljuski valdkondades, kus töötavad eelkõige noored – nendeks on teenindus, majutus, toitlustus ja turism. Ehituses ja tööstuses võib hõive langust oodata sel aastal. Töötajate arv kasvas aga IKT- ja finantsvaldkonnas, tervishoius, sotsiaalhoolekandes, avalikus halduses ja hariduses.

Uuringus analüüsiti COVID-19 põhjustatud majanduskriisi mõju töötajate ja oskuste vajaduse muutusele erinevatel tegevusaladel Eestis ning selgitati välja olulisemad koolitusvajadused.

Uuringu viis Kutsekoda läbi mullu juunist novembrini, tehes koostööd Arenguseire Keskusega.

Tuleviku tööjõu- ja oskuste prognoosisüsteem OSKA koostab kõigil elualadel Eesti tööjõu- ja oskuste vajaduse prognoosid ning võrdleb neid pakutava koolitusega kutse- ja kõrghariduses ning täienduskoolitustes.

OSKA tööjõu ja oskuste vajaduse uuringud aitavad teha tarku karjäärivalikuid ning kujundada tulevikku vaatavat töö- ja hariduspoliitikat.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

karantiin või Tegnell
12. jaan. 2021 08:11
Epideemia puhul vajalik karantiin tagamas näituseks Hiina Rahvavabastusarmee igati tasemel viirusetõrjes muideks ja majandus kasvab igati Taevaaluses. Või siis Tegnell äärmiselt jõuline pensionifondide koormuse vähendamine mahenduseks Õeke Morfiin.