"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO JA FOTOD! Vanalinnas on taas avatud Pikka ja Laia tänavat ühendav Börsi käik (0)
12. jaanuar 2021
Mats Õun

Alates esmaspäevast on taas avatud Tallinna vanalinnas Pikka ja Laia tänavat ühendav Börsi käik. 

Vaata galeriid (12)

 

Vahepealse Börsikäigu sulgemise põhjus oli disainpinkide uuenduskuur ja Eesti Ajaloomuuseumile kuuluva väravahoone remont.
Eesti Ajaloomuuseumi direktori Peeter Maueri sõnul saadi nüüd katused ja karniisid korda ning läbijooksud peatatud: “Kuna eelmiste aastatega oli olukord läinud suhteliselt halvaks, karniisid kukkusid ja käik oli ohtlik juba inimestele, siis tänud kultuuriministeeriumilahkele toele saime hoone ära remontida. Nüüd on seal ilus ohutu käia jälle.”

Praegu on Börsikäik läbikäik, kuid keskajal oli see kõrvalasuva Suurgildi hoone kinnine siseõu, kus hoiti tavalist olmeträni.
Väravahoone, mis nüüd aga korda tehti on ajalooliselt tuntud pruudikambri nime all.
“Teises otsas, kus praegu on auk, oli gildi viljaait. Selle värava peal, kus need aknad praegugi paistavad, oli pruudikamber. Sinna viidi pärast pulmapidu pruut ja peigmees puhkama või mida iganes tegema,” muigas Ivar Leimus, Eesti Ajaloomuuseumi vanemteadur.

Gildikäik avati linnarahvale tõenäoliselt alles 18. sajandi lõpus kui Suurgildi enda tähtsus kaduma hakkas. Nimi Börsikäik võeti aga kasutusele seoses oksjonite pidamisega Suurgildi hoones.
“Börs ise tuli siia meie (Suurgildi) hoonetesse aastal 1873, aga juba 18. sajandi keskel hakati siin pidama hulgimüügioksjoneid.
Tekkis tänapäeva börsi eelkäija ja selle nimetus kandus majale ja käigule varem üle kui börs siia tegelikult tekkis. Niiet juba 19. sajandi alguses inimesed teadsid, et see on pigem börsihoone kui gildihoone, pigem Börsikäik kui Gildikäik,” rääkis Leimus.

Praegu on Börsikäigus võimalik osa saada lühikesest ajaloonäitusest paeplaatidel, mis algab minevikust ja lõppeb tulevikus.
Börsi käik on talvisel ajal linlastele avatud kella seitsmest hommikul kella üheksani õhtul. Nüüd on külastajatele avatud ka Eesti Ajaloomuuseum ise.

Börsi käik on Tallinna vanalinnas Pikka tänavat ja Laia tänavat ühendav jalakäijate tee pikkusega 70 meetrit. Ehitis on kuulutatud kultuurimälestiseks.

Suurgildi hoone Pika tänava poolsesse otsa ehitati 1413. aastal võlvitud väravaehitis, kus paiknes Suurgildi aktsiisikamber.

Käik kandis varem nime Gildi käik selle kõrval Pikk tänav 17 asunud Tallinna Suurgildi hoone järgi. Nimi Börsi käik anti käigule ametlikult 1939. aastal.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.