"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Politoloog Rein Toomla: neli erakonda võiksid moodustada suure koalitsiooni (2)
13. jaanuar 2021
Scanpix

"Koalitsioon võiks koosneda neljast erakonnast: Reformierakonnast, Keskerakonnast, Isamaast ja sotsidest. EKRE jääks välja," rääkis politoloog Rein Toomla, kelle sõnul oleks see Eesti poliitikas väga haruldane nähe. "Peaministrikandidaadist rääkides ei saa mööda minna Kaja Kallasest, ehkki ta pole näidanud ennast selle aja jooksul ei delikaatse ega ka mitte väga väärikana."

President Kersti Kaljulaid tegi täna pärast peaminister Jüri Ratase tagasiastumise palve rahuldamist ettepaneku moodustada uus valitsus Reformierakonna esimehele Kaja Kallasele.

Toomla hinnangul ei tähenda Keskerakonnale esitatud kahtlustus automaatselt süüdiolekut, ent Ratase tagasiastumine oli erinevatest võimalustest kokkuvõttes parim valik.

Nõndanimetatud “suure koalitsiooni” moodustamine pole ja Eesti tänapäevases poliitilises ajaloos veel kunagi realiseerunud.

“Kui me räägime Reformierakonna ja Keskerakonna omavahelisest liidust, siis jah – häälte järgi on see väga võimas liit, nii, et häältega probleeme ei oleks, aga samaaegselt ripub Keskerakonna kohal kerge kahtlustus edasi,” arutles Toomla.

“Reformierakonnal ei ole jällegi väga sügavat põhjust jätta koalitsioonist välja sotsiaaldemokraate. Kui nad nüüd on kahekesi olnud opositsioonis peaaegu et kaks aastat, ei ole nende vahel olnud väga suuri nägelemisi, pigem on nad teinud sõbralikku ja konstruktiivset koostööd ja see võiks tähendada, et sotsiaaldemokraadid võiksid kindlasti olla ka olla ka valitsuses.”

Isamaa sobiks Toomla arvates koalitsiooni seepärast, et pole praeguses koalitsioonis tule all ja Reformierakonnal ja Keskerakonna oleks keeruline kahekesi valitsust moodustada.

“Sellisel juhul, kui nüüd need neli tükki suudaksid moodustada koalitsiooni,  siis tekiks võib-olla selline olukord, millal me võiksime ütelda, et hundid on söönud ja lambad terved,” rääkis ta.

Ei Helmed ega Kaja Kallas pole käitunud piisavalt väärikalt

“EKRE jääks välja, sest EKRE on olnud kogu selle Riigikogu süsteemi must lammas ja suuresti tänu mõlemale Helmele. Kui nii Mart kui Martin Helme asemel oleksid tegutsenud natuke delikaatsemad ja väärikamad poliitikud, siis oleks sellel praegusel koalitsioonil olnud ka tunduvat tugevam seljatagune kas või edasise jätkamise mõttes,” lisas Rein Toomla.

Kõige hullem variant oleks kogenud poliitikaeksperdi sõnul see, kui Reformierakond, kellel on moraalne õigus ja võimalus hakata uue valitsuse etteotsa, hakkab kätte maksma.

“Ja sealt võib tulla terve rida selliseid raevukaid tegelasi, kes ütlevad, et nemad tahavad ikka ministriteks saada ja samas kui moodustada nüüd see nelja erakonna koalitsioon, siis see tähendaks seda, et keegi ei saa väga palju ministrikohti ja see võib mõnedele mitte meeltmööda olla,” märkis Toomla.  

Kaja Kallase saamist peaministriks peab Rein Toomla küll tõenäoliseks, ent sugugi mitte ainukeseks võimalikuks variandiks.

“Peaministrikandidaadist rääkides ei saa mööda minna Kaja Kallasest, ehkki ta pole näidanud ennast selle aja jooksul ei delikaatse ega ka mitte väga väärika peaministrikandidaadina. Ka tema on tegelenud üsna aktiivselt sildade põletamisega. Ja see võib talle kas nüüd saatuslikuks saada, aga võib tekitada sellise olukorra, kus Reformierakond ütleb, et “kuulge, järsku meil on mingisugune mõistlikum kandidaat peaministri kohale, kui seda on Kaja Kallas?”.”

Ka EKRE peaks vastutuse võtma

Rein Toomla arvates oleks kohane, et ka Martin Helme võtaks poliitilise vastutuse ja astuks erakonna esimehe kohalt tagasi.

“Lõppkokkuvõttes ju tema nõunik on selle kõige selle suurema käkiga hakkama saanud. Nende kahtlustuste järgi on see esimese astme kuritegu, mis võib tähendada kõige-kõige hullema stsenaariumi korral eluaegset vangistust,” ütles Toomla.

“Martin Helme ei ole selle pea kahe aasta jooksul aru saanud, kes on tema kõige olulisem nõunik rahandusküsimustes olnud, nii et loomulikult oleks see tema puhul tema puhul õige samm, aga ausalt öeldes on küll väga raske seda selle mehe puhult oodata. Sellepärast et kõik teised on süüdi: hakkame siin süvariigist pihta ja Joe Bidenist ja jumal teab veel kellest, kes on kaasa aidanud sellele, et nemad ei saa enam võimul olla.”

SEOTUD LOOD

Ratas: ma pole erakonda juhtides teinud ega heaks kiitnud ühtegi õigust ega õiglustunnet riivavat tegu

Reps: koostöö EKRE-ga oli konarlik

Kõlvart: Tallinna linn meelehea eest otsuseid ei langeta

 

 

 

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

kerge laks
14. jaan. 2021 07:05
Selline igati ergastav kerge laks Martinile ja Mardile ikke õpetuseks. Või rahvahääletust korraldama rahvas see...Las tublid naesterahvad nüüd askeldavad saab president valitud ja kohapeal võim paika. Põhiline Martin ja Mart paika kaua võib. Teisalt kas Eesti mõnele 1905. aasta ei meenu ei ole isegi kuulnud kuulsat "räägime läti keeles" ja millega sai hakkama too Olmeek patsutamiseks just ise enda poolt korraldatud massitapmise paika? Too radikalismus käremeelsus lausa bolševismus Uuel turul nagu nüüdses tänases USA-s. Oleks parem vahest vahel käremeelsust veidi pehmevalt käsitleda suunata. Kuid eks kerge laks antud ja küll veidi ka põhjust vähemalt mõnede arvates. Valitsus töhe las naesed juhivad põhiline epideemia piiridesse kõigile säätutele ja soovijaile prii vaktsiin ja resoluutne äärmiselt jõuline revisjon hooldekodudes või mõni ootab Tegnelli?
Mnjah
13. jaan. 2021 20:31
12 h peale korruptsioonikahtlustust on keskerakond jälle parketikõlbulik... Ultimate betrayal, mida juba rahvas ei unusta.