"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Reps: abielureferendum jääb ära, Keskerakond soovib koalitsiooni Isamaaga (2)
14. jaanuar 2021
Mats Õun

Täna alanud koalitsiooniläbirääkimiste eel ütles Mailis Reps, et Keskerakond soovib abielureferendumi menetlusest maha võtta ja Isamaa kaasata uude võimuliitu, kuid punaseid jooni pole Keskerakond maha tõmmanud.

“See on olnud tänase koalitsiooni ühe osapoole ehk Keskerakonna otsus. See on tekitanud nii tugeva lõhe ühiskonnas, et meil ei ole selgelt enam soovi seda edasi sellisel viisil viia. Referendum sündis koalitsioonileppes, aprillis peale valimisi heast tahtest, et see on kõige rahulikum viis väga keerulisest kooseluseaduse temaatikast välja tulla,“ märkis Reps, kelle sõnul oli see justkui žest, kus rahvas saaks oma arvamus öelda.

“Tänaseks on saanud reaalsuseks see, et rahulikust rahvaküsitlusest on saanud samamoodi väga lõhestav pool, selleks ei ole mitte mingit soovi erakonnas kuni selleni välja, et meil on tõsine mure, kui rahulik ja rahumeelne see olema saaks – see võib ka näiteks vägivallani viia. Ma olen väga sügavalt veendunud, et seda ei ole vaja.“

Keskerakond sooviks koalitsiooni ka Isamaad

Repsi sõnul on Keskerakonna kindel soov näha koalitsioonis ka Isamaad, ent kas see ka nii läheb, selgub juba edasiste läbirääkimiste käigus.

“Reformierakonna huvi on olnud arutada Keskerakonnaga, millised võiksid olla koalitsiooni võimalused, kas kaksik- või mingis muus liidus. Keskerakond on väljendanud korduvalt, et meie huvi oleks minna Reformierakonnaga liitu siis, kui selles on ka Isamaa,“ selgitas Reps.

“Meie koostöö selles koalitsioonis oli Isamaaga äärmiselt konstruktiivne, äärmiselt hea ja meil ei ole mitte mingit põhjust oma koalitsioonipartnerit reeta. Meie soov oleks minna koalitsiooni, kus me võtaks oma koalitsioonipartneri kaasa. Aga ma olen olnud piisavalt kaua poliitikas ja ühtegi punast joont ja eeltingimust ma ei ole seadnud,“ lisas Reps.

Tõnis Saarts: koalitsiooni tugevuseks on mõlema partei kogemus

Politoloog Tõnis Saarts usub, et loodava koalitsiooni poliitfookuse dikteerib paljuski praegune viirusekriis ja jõudu koguv majanduskriis.

“Valimiste vahelisel ajal loodud valitsused reeglina väga julgete ja innovaatiliste reformidega välja ei tule, seega revolutsiooni maksu-, immigratsiooni- või integratsioonipoliitikas ilmselt oodata pole,“ nentis Saarts.

“Samas mõne märgilise poliitika või reformi nad sooviksid ära teha – mis see olema hakkab, ei tea veel keegi. Küll võetakse ilmselt vastu kooseluseaduse rakendusaktid, sest kui seda ei tee see koalitsioon, siis milline veel? Koalitsiooni tugevuseks on mõlema partei poliitiline kogemus ja vägagi pragmaatiline hoiak, kui on vaja lahendada reaalseid ühiskondlikke ja majanduslikke probleeme,“ lisas Saarts. 

 

 

 

 

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

temaatik
16. jaan. 2021 10:31
https://www.pealinn.ee/tagid/arvamus/abielureferendum-viib-opositsioonilt-haali-n260588
põhiline Vikerkaar
15. jaan. 2021 06:49
Mis muudkui Vikerkaar lehvima ja Kastani Baar ja loomulikult Pride üheskoos üheshoos Pride. Vikerkaare Eesti elik Pride.