"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Valitsus pikendas piiranguid, Harjumaa ja Ida-Virumaa koolid lähevad kontaktõppele üle 25. jaanuaril (0)
14. jaanuar 2021
Albert Truuväärt

Peaminister Jüri Ratas ütles neljapäevasel valitsuse pressikonverentsil, et Harjumaa ja Ida-Virumaa koolid lähevad kontaktõppele üle 25. jaanuaril, pikendades seega kahe maakonna koolidele seatud piiranguid nädala võrra. "Olulise sõnumina tuleb öelda, et koroonaviirus on Eestimaal pigem kasvu- kui langustrendis," lausus ta. "Ei saa öelda ka seda, et olukord oleks stabiliseerumas."

Ratas ütles, et valitsus tegi täna palju koroonaviirusega seotud otsuseid. “Nii kaua toimub distantsõpe nagu praegu, v.a 1–4 ja 9–12 klassid,” märkis ta. “Edasi pikendasime ka kõiki teisi piiranguid, mis on näiteks seotud sisetingimustes meelelahutusteenuste, majutusteenuste ja muuseumide keelu osas. Uus piirangute tähtaeg on 1. veebruar, kui ei otsustata valitsuse poolt teisiti. Saunades, spaades ja basseinides viibimise keeld jätkub kaks nädalalt. Mis puudutab sporditegevust ja huviharidust, töötab Terviseamet töötab välja korra, mis tingimustel seda saaks teha.”

Ratase sõnul lõpeb 26. jaanuarist alkoholimüügi keelu piirang, mis hetkel on alates keskööst kuni hommikul kella 10ni. “Otsus alates 27. jaanuarist kuni veebruari lõpuni: otsustasime teha alkoholimüügikeelu piirangu alates kella 22st kuni hommikul kella 10ni. Palun kõiki inimesi mitte kaotada valvsust praeguses olukorras ja kinni pidada abinõudest, mis on kehtestatud tervise kaitseks,” lausus ta.

Helme tunnustas valitsuse tehtud tööd

Rahandusminister Martin Helme tänas koostöö eest Isamaad ja Keskerakonda, kellega on isiklikul tasandil väga head suhted. “See oli parim valitsus viimase 30 aasta jooksul ja küllap tuleb tagasi ka,” rääkis ta.

Helme andis ülevaate oma valdkonnas tehtud tööst. “Ainuüksi esimese kahe kuu jooksul tegime ära maksualandused, alandasime kohe alkoholi aktsiisi, hiljem ka diislit, gaasi ja elektrit,” rääkis ta. “Kriisi ajal tegime eraldi maksusoodustusi. Vähendasime maksuvõla intressi, muutsime tulumaksuseadust, tegime väikeõlletootjatele maksusoodustust, et edendada väikeettevõtlust. Vähenes ka piirikaubandus. Üks otsuseid, mille üle ma olen eriti uhke, oli uue õlitehase rajamine Ida-Virumaale. Kuna see on suur tükk Eesti majandusest, vedas see Eesti majanduskasvu. Teise samba reform oli oluline. Üks oluline asi, mis alati silma ei jää: hoidsin ranget joont, et maksu suveräänsus jääks liikmesriikidele. Tegime karmimaks maksureegleid välistööjõule, reformisime audiitortegevust.

Helme ütles, et annab üle Eesti rahanduse väga heas seisus. “Järgmise eelarve tegemise ajal on kergem. Mul on kahju, et ma ei saa selles osaleda,” märkis ta.

Reinsalu kiitis Ratast peaministrina

Välisminister Urmas Reinsalu ütles, et seda  kustutada ei saa. “Palusin valitsuse tänasel istungil protokollida mõned punktid: esiteks kiita heaks Jüri Ratase töö. Teiseks esitada riigisekretärile ettepanek uurimiskomisjoni loomiseks. Kolmandaks teha riigisekretärile ülesandeks esitada hinnang, millised on võimalused Porto Farncole antud laen riigi poolt tühistada. Anda suunis KredExile peatada igasugused väljamaksed.”

Reinsalu sõnul jõustuvad piirangud seoses liikumisega. “Inimestel on võimalus 72 tunni jooksul enne riiki sisenemist teha koroonaviiruse test ja kui see on negatiivne, siis kuuendal päeval pärast testi tegemist tuleks teha kordustest ja vahepealse aja jooksul vältida liigseid kontakte. Seeläbi on võimalik pääseda 10-päevasest eneseisolatsioonist. Sõnum on: ennast enne Eesti riiki tulemist testida,” lausus ta.

Sotsiaalminister Tanel Kiik tunnustas samuti koalisatsioonipartnereid. “On olnud tõususid ja mõõnasid nagu igal valitsusel. On alati ideoloogilisi eriarvamusi, ja ei maksa eeldada, et neist tulevikus pääsetakse,” lausus ta. “Eraldi tänan Jüri Ratast, kes on pidanud tegelema nii mitme kriisiga. Neid kriise on andnud meile elu: ID-kaardi kriis, Brexit, Euroopa Liidu eesistumise ajal toimunud asjad, möödunud Covid-19 kriisiga võitlemine, mis pole veel läbi. Nagu tänane valitsuse arutelu näitab, jätkab valitsus intensiivselt – vajalikud otsused said tehtud. Lisaks kinnitasime ära tööhõive programmi muudatused. Lisasime valitsuse poolt eraldi FIE-d juurde.”

Alates maikuust saavad kõik vaktsineerida

Kiik lausus, et kriisi lahendamine on olnud Jüri Ratase valitsuse suur tugevus ja Eesti on tulnud mõlema valitsuse ajal neist kriisidest hästi välja. “Valitsus on suutnud hoida tervishoiusüsteemi ülekuumenemise ära ja toetanud nii palju kui võimalik kahaneva maksulanguse tingimustes. Sarnast poliitikat tuleb hoida ka järgmisel valitsusel. Valitsus astub ametisse parimal juhul paari nädala pärast ja tuleb võtta see töö sujuvalt üle. Eriti Covid-19 vastases võitluses tuleb jätkata sama kurssi. Otsused on olnud edukad ja õiged. Võrreldes muu maailma ja Balti riikidega oleme olnud eesrinnas,” rääkis ta.

Kiik ütles, et Eesti liigub vaktsineerimisega tõusvas tempos. “Meil on 15 000 vaktsineeritud praegu. Fookuses on olnud tervishoiutöötajad, sotsiaalvaldkond, hooldekodud. Loodame järgmistel nädalatel vaktsineerimise tempot kiirendada,” rääkis ta. “Seega igal juhul me liigume eesmärkides, et esimeses kvartalis saab vaktsineeritud 100 000 inimest ja hiljemalt aprilli lõpuks saavad kõik riskirühmad vaktsineeritud. Alates maikuust on siht, et kõikidele elanikele on võimalused vaktsineerimiseks. Tempo võib muutuda mõlemas suunas, kuid kevade jooksul jõuame laiema elanikkonna vaktsineerimiseni. Covid-19 kriis ei ole möödas, tööd jätkub ka järgmisele valitsusele. Loodan, et üleminek saab olema sujuv ja põhiliini hoidev,” rääkis ta.

Ratas: ilma korruptsiooniskandaalita oleks võimuliit kestnud

Ratase sõnul oleks võimuliit ilma korruptsoonikahtluseta püsima jäänud, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimehe Martin Helme hinnangul lagunes võimuliit aga seetõttu, et Keskerakond ei soovinud toetada abielureferendumi korraldamist. 

“Kui poleks olnud kaasust Keskerakonna suhtes, siis ma arvan, et see koalitsioon oleks kestnud edasi,” ütles Ratas vastuseks ajakirjanike küsimustele. “Ma arvan, et fraktsioon oleks selle [abieluteemalise referendumi korraldamise] poolt hääletanud.”

“Koalitsioon astus tagasi, sest oli kahtlustus,” ütles Ratas. “Ma ei näinud [kahtlustuse tõttu] endal võimalust jätkata [valitsusjuhina].” 

“Inimestena oleme usaldanud üksteist ja saanud inimestena väga hästi läbi,” lisas Ratas koalitsiooni koostöö kohta.

Ratas nentis, et kui peaminister astub tagasi, astub tagasi ka kogu valitsus. “Kui Jüri Ratas oleks olnud valitsuse minister, oleks saanud seda vangerdust teisiti teha,” ütles ta.

EKRE esimees Helme nimetas korruptsiooniteemat pelgalt ajendiks. Tema sõnul oli koalitsiooni lagunemise põhjuseks see, et “Keskerakond ei tahtnud  referendumi hääletust riigikogus”.

Helme lisas, et vaidlus referendumi korraldamise üle kestis koalitsioonis “alates suve lõpust”.

Ratas sõnas, et Keskerakonnas oli ka neid, kes soovisid vana koalitsiooni jätkamist. “Eile [kolmapäeval] oli reaalselt täiesti võimalik variant, et koalitsioon jätkab,” ütles Ratas. Tema sõnul otsustas Keskerakonna juhatuse laiendatud koosolek kolmapäeva õhtul alustada kõnelusi uue võimuliidu moodustamiseks. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.