"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Loomaaia šimpans Betty kosub pärast aastavahetuse saluudist saadud šokki (0)
15. jaanuar 2021
Tallinna Loomaaed

Kui enamikule inimestest algab uus aasta meeleolukalt saluudi saatel, kipub aastavahetus loomadele olema üüratu stressi ja paanika aeg. Nii nagu meie neljajalgsetele kodulemmikute puhul, võivad uusaasta ilutulestiku mõjud olla rasked ja pikaajalised ka loomaaia asukatele – nii juhtus šimpans Bettyga.

Tallinna Loomaaia sõnul on viimase kolme aasta tervisearuannetes on näha sama mustrit, et Betty tervis kukub kolinal just detsembri lõpus-jaanuari alguses. Šimpansi söögiisu on langenud, ta joob vähe ning käitub närviliselt ja rahutult.

Põhjuseks on asjaolu, et ilutulestikuga kaasnev müra ja raketisähvatused loomaaia ümbruses ületavad tema tundliku närvisüsteemi taluvuse piirid. Inimesest parema kuulmisega šimpanse häirivad vali paugutamine ja ootamatud valgussähvatused väga. Saluudist tingitud stressist tekivad terviseprobleemid.

Bettyle on vaja ravikuuri, ent jaanuari esimestel päevadel sülitas ta rohud välja. Loomaaias oldi juba mures, et juhul, kui šimpansi tervis lähitulevikus ei parane, peab juba kaaluma anesteesiat ja tilguti panemist. Õnneks tuli troopikamajast eile hea uudis, et Bettyl läheb vaikselt paremini – šimpans on hakanud sööma-jooma ning ka rohud lähevad juba alla.

Miks just Bettyl igal aastal sedavõrd tugevad stressinähud tekivad, ei või Tallinna Loomaaia loodushariduse osakonna juhataja asetäitja Inari Leimani sõnul täie selgusega öelda.

“Loomaaia teine emane šimpans Quincy kardab pauke ja sähvatusi samuti, kuid ta ei lähe sellest stressi ja käitub saluudi vaibumisel jälle tavapäraselt. Betty on ju loodusest toodud, ja pole täpselt teada, kuidas ta omal ajal kätte saadi,“ märkis Leiman. “Võib-olla lasti tema vanemad maha – ja aastavahetuse paugutamine Betty jaoks selle trauma taas käivitabki.“

Betty ei ole kaugeltki ainus, kellele aastavahetuse ilutulestik negatiivset mõju avaldab. Selle taustal kutsub loomaaed enne järgmise ilutulestiku süütamist kaaluma, kas see hetke lust ikka on väärt paljudele kannatuste tekitamist.

Linn on ses osas juba samme tarvitusele võtnud – vahetult enne aastavahetust kutsus Tallinna Linnavalitsus koostöös Eesti Loomakaitse Seltsiga pealinlasi loobuma eraviisilise ilutulestiku tegemisest, ja seda ka loomade heaolu ja turvatunnet silmas pidades.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.