"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO: Häirenupu teenus laseb eakatel kauem kodus elada (0)
15. jaanuar 2021

Paljud eakad on sunnitud hooldekodusse kolima, kuna nõrga tervise tõttu on ohtlik üksi elada. Esineda võib kukkumist või terviserikkeid, mille puhul pole võimalik telefonini jõuda, et abi kutsuda. Selle mure võib lahendada häirenupu teenus, mis on Tallinnlastele tasuta.

“Tere, Medi kõnekeskus kuuleb, kuidas ma saan aidata?,” nii vastab operaator häirenupust tulnud kõnele. Teisel juhul saavad nad abivajaja seadmelt  signaali ning helistavad lähedasele või hooldajale, kes saab seejärel olukorda kontrollima minna.

“Häirenupu kasutaja on reeglina üksi elav eakas, küll aga on ka nooremaid inimesi, kes oma tervislikust seisundist tulenevalt võivad oma kodus hätta sattuda,” ütles Meditech Estonia juhatuse liige Paavo Ala. “Valdav osa põhjustest on kukkumine või mõni terviserike, abinupp aitab neil kiirelt abivajadusest teada anda.”

Ligi 90% väljakutsetest on kukkumised, kuid on olnud ka olukordi, kus abivajajal on olnud tõsisem terviserike nagu infarkt või insult. Teenus aitab pikemalt oma kodus elada inimestel, kellel on risk kodustes tingimustes raskustesse sattuda.

“See süsteem on hästi lihtne,” lisas Ala. “Inimesel on kodus olles käe peal, veekindel kellataoline nupp. Kui temaga midagi juhtub, et ta vajab abi, siis üks nupuvajutus sellel algatab häirekõne meie ööpäevaringselt töötavatele operaatoritele. Operaator selgitab kõne jooksul välja nupuvajutuse põhjuse ja kas midagi on juhtunud.”

Seejärel antakse signaalist teada kontaktisikule. Kui lähedast pole võimalik telefoni teel tabada sõidab kohale meditechi väljakutseekipaaž, kes abivajajat füüsiliselt abistab. Ekipaaž tegi eelmise aasta lõikes umbes 13 väljakutset kuus, kõnesid tuli palju rohkem aga enamasti on appi saanud minna inimeste enda lähedased. Teenuse kasutajaid on hetkel Tallinnas ligi 500.

“See number kasvab iga aastaga, sest üha enam inimesi saab sellest teenusest teada,” teadis abilinnapea Betina Beškina lisada. “Linn püüab pidevalt aina suuremale arvule inimestele seda teenust pakkuda, kuna see on võrreldes teiste ennetusteenustega kõige mõistlikum, nii hinna kui sisu poolest.”

Teenuse saamiseks tuleb pöörduda enda linnaosa valitsuse poole. Tallinlastele on teenus tasuta. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.