"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Maarjamäe memoriaal tehakse korda (7)
15. jaanuar 2021
Albert Truuväärt

Tallinn on välja töötanud projekteerimise tingimused, mille alusel Maarjamäe memoriaal remonditakse. Lähiajal kuulutatakse projekti saamiseks välja riigihange.

Tööde rahastamise osas on aga riik ja linn veel eri meelt. Nimelt kuulub riigile osa memoriaali maast, mis on aga plaanis nüüd Tallinnale anda. 

Siiani on Maarjamäe kompleks lagunenud ja muutunud ajapikku jalutajatele ohtlikuks. Sinna on küll seatud hoiatavad sildid ja piirdedki, aga need paraku inimesi kinni ei hoia.

“Asi on nüüd nii kaugel, et selle objekti me peame korda tegema! See laguneb, see on muutunud eluohtlikuks – saab veel mõni siin vigastada – seda meil vaja ei ole. Lõppkokkuvõttes see objekt asub ikkagi Tallinnas. Me oleme piiranud lindiga obeliski, sest sealt võivad alla kukkuda dolomiitplaadid. Ohtlik on treppide juures viibida jne. Üldiselt on üsna ohtlik siin. Aga noored seda ohtu niiväga ei tunneta, ehkki oleme sellest neile pidevalt rääkinud,” selgitas Tallinna abilinnapea Kalle Klandorf.

Nüüd on Tallinn saamas ainuperemeheks ja haaranud härjal sarvist. Maarjamäe vana osa tehakse korda. Ehkki selle kordategemise teemal on olnud vastakaid arvamusi lammutamisest kuni uue sisu andmiseni.

Kunstiteadlane Epp Lankots soovitas asja vaadata palju laiemalt kui ainul see vana Maarjamäe memoriaali osa: “Meil on siia juba mõni aasta tagasi tulnud kommunismiohvrite memoriaal, siinsamas kõrval paikneb ajaloomuuseum Orlovi lossis. Tegemist on juba sellise laiema mälestusväljaga. Võib-olla mõtleks sellele alale siis üldse laiemalt, kui 20. sajandil suurtes sõdades elu kaotanud inimeste mälestamispaigana.”

Kompleksi arhitektuurilist väärtust hinnatakse heaks. Seda tunnistas ka ekspertarvamus, mis koostati ülemöödunud aastal. Epp Lankots kinnitas, et eriomaseks teeb kompleksi just ideoloogiliste detailide puudumine.

“Tegemist on mitte ainult Tallinna vaid terve Eesti mõttes ainulaadse kunstiteosega, mis hõlmab endas nii arhitektuurilisi, kunstilisi ja maastikulisi väärtusi. Seal ei ole taolisi üheselt ära tuntavaid ja väga selgeid ideoloogilisi kujundeid, vaid ta on abstraktne ja kõik motiivid, mida me seal ära tunneme – need hukkuvad kajakad ja peopesad – rõhutavad üldinimlikke väärtusi ja emotsioone,” selgitas Epp Lankots.

Projekteerimistingimustes on lisaks renoveerimistöödele kirjas ka sadevee kanalisatsiooni ja valgustuse rajamine. Kui kõik läheb plaanipäraselt, alustatakse töödega juba selle aasta lõpus.

 

Kommentaarid (7)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Uljanoff ja Bronstein
16. jaan. 2021 18:02
Lugupeetavad monumentidega veidi tagasihoidlikumalt olgu siis Uljanoffile tuntud ka Lenina või siis kamraadile Bronsteinile tuntud ka Trotskina. Hiid Venes tegelt tegelasi kes äärmiselt karmilt suhtuvad mitmesugustesse mässumeestesse ikka Ühtne ja Jagamatu ja ainult. Sellised Tõsised Vene Inimesed ja vaid Kõigekõrgema piiritu heasoovlikus ei võimalda säänsetele teat hoopis radikaalsemaid lahendusi. Elik kõiksugu mässumeestele ja ühest teisest rahvusest tegelaste puhul rakendada tuntud teada Adolf Aloizovitši lahendust. Igaühele oma dr Goebbelsi käsulaudade alusel.
neototskist
16. jaan. 2021 19:12
Trotskistid sõdisid juba Hispaania Kodusõjas aastatel 1936 - 39 ka stalinistide vastu ja NLiidus algasid samal ajal omakorda repressioonid nende vastu. Hilisem auaarialane Trotski kohtus Rosenbergi vahendusel aastal 1935 Hessiga ja sest ajast peale peeti Euroopas trotskiste Saksa agentideks. http://www.trueinform.ru/modules.php?name=News&sid=46567 https://dea.digar.ee/cgi-bin/dea?a=d&d=edasivene19370804.2.20 Trotskistid - sionistid kui Saksa agendid Eesti NSV-s. Küüditati aastatel 1940 - 41 Siberisse. Eesti NSV ajalooõpikutes kirjutati, et Anvelt, Pöögelmann, Lauristin jt eesti kommunistid olid trotskistid ja said paraja palga...
to Vaatleja
16. jaan. 2021 17:37
Ja seda enam, sest Lenin oli vabamüürlane ja homoseksuaal! http://www.whale.to/c/lenin4.html http://freemasonrywatch.org/communism.html http://poloz-poloz.narod.ru/LeninZin/LeninZin.htm Целую тебя в твою марксистскую попочку. Твой Гершель
kel on kõrgem
16. jaan. 2021 10:46
Obelisk kui fallose sümbol. https://www.texemarrs.com/032009/obsessed_with_sex.htm http://freemasonrywatch.org/sexmagic.html
Jääretk kui võimalus
15. jaan. 2021 18:51
Seltskonnale Maarjamäe monument ehk siis Balti Laevastiku Jääretke monument on tegelt monumentaalne austusavaldus Eesti omariiklusele võimalus omariikluseks. Just Balti Laevastiku lahkumine Revelist Helsingforssi võimaldas Eesti Vabariigi väljakuulutamise. Revolutsioonilised madrused pelgasid saksa nälginud tagavaraväelasi ja soldatid lihtsalt lasid jalga ja asus tegevusse Päästekomitee...Kui Balti Laevastik oleks jäänud Reveli siis oleks askeldanud Anvelt ja Kingissepp ja Kommuuna.
Vaatleja
16. jaan. 2021 16:47
Õigus! Ja ka Lenini mälestussammas tänase välisministeeriumi ees tuleks taastada, sest tegemist on ikkagi mehega vaid kelle üliviljakale poliitilisele tegevusele ja selle järellainetustele nii heas kui halvas mõttes võlgneme tänu oma iseseisvuse eest ega peaks ootama tänaseni vene tsaarilt või rootsi kuningalt tulutult luba iseseisvusreferendumiks nagu ülamaa šotlased või baskid oma vallutajatest valitsejatelt.
to Vaatleja
16. jaan. 2021 17:33
Ja seda enam, sest Lenin oli vabamüürlane ja homoseksuaal! http://freemasonrywatch.org/communism.html http://www.whale.to/c/lenin4.html http://poloz-poloz.narod.ru/LeninZin/LeninZin.htm Целую тебя в твою марксистскую попочку. Твой Гершель.