"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Maris Jesse: olime valmis vaktsineerimist kiirendama (1)
15. jaanuar 2021
Mats Õun

"Järgnevateks päevadeks teeme arvestusi, et saaksid vaktsineerida need, kes ootavad ka teist doosi. Ja vaatame üle, kui palju saab esimese süstiga alustada. Ootame kinnitust, kuidas saavad tarned olla järgmisel nädalal," selgitas Sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Maris Jesse.

Sotsiaalminister Tanel Kiik märkis pressikonverentsil, et seoses USA ravimifirma Pfizer varustusraskuste tõttu muutub ka Eesti vaktsineeerimistempo, vahendas BNS. 

“Oleme saanud alates eilsest järjest uut infot, et praeguseid vaktsiinikoguseid soovitakse mõnevõrra vähendada. See on pehmelt öeldes halb uudis. Kehtib loogika, et üks doos jaanuaris on parem, kui kaks doosi juunis,” ütles Kiik.

Kiige sõnul hilisemad mahtude suurenemised ei kompenseeri praegust vähenemist. “Euroopa Liidus on ainult üks vaktsiin hetkel. Teised tootjad, kes hetkel turul on, ei kompenseeri mahtude suurusi,” nentis ta. 

Kiige sõnul on nii Eesti, Läti, Leedu, Soome, Rootsi ja Taani teinud ühispöördumise EL-i tervishoiuvolinikule, et Euroopa Komisjon teeks kõik võimaliku, et vaktsiinitarned vastaksid lepingutele. “Seda, et tootmismahtude tõstmine võib tähendada eelnevalt mahtude vähendamist, pole juttu olnud,” ütles Kiik.

Tempo muutub

Kiige sõnul saab Eesti sel nädalal plaanijärgselt jätkata vaktsineerimisega, kuid järgnevatel nädalatel peab hakkama priotiseerima. “Paraku ei ole võimalik sellises tempos edasi liikuda,” nentis ta.

Sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Maris Jesse tõdes, et see uudis tuli šokina täna hommikul. “Eesti oli üks esimesi, kes kuulis sellest. Osad riigid kuulsid seda meie käest,” ütles ta. “Meie Eestis olime valmis vaktsineerimist kiirendama, sest see on vajadus. Õnneks me jätsime esimese nädala tarnest pool reservi, valmistudes selleks, et kui on ootamatuid tarneviivitusi, siis me ei peaks vaktsineerimist katkestama. Seetõttu see uudis ei põhjusta järgmiseks nädalaks vaktsineerimiste edasilükkamist,” kinnitas ta. 

Jesse sõnul on prioriteediks hooldekodud ja järgmisel nädalal toimub neis vaktsineerimine ning nädala esimese poole tellimused saavad täidetud. “Järgnevateks päevadeks teeme arvestusi, et saaksid vaktsineerida need, kes ootavad ka teist doosi. Ja vaatame üle, kui palju saab esimese süstiga alustada. Ootame kinnitust, kuidas saavad tarned olla järgmisel nädalal,” selgitas ta. 

Pfizer on olnud suure surve all

Pfizeri Eesti esindaja Anneli Taal ütles, et kui Euroopa Komisjon ja riigid oma plaane tegid, siis kõik lootsid, et praeguses faasis on turul rohkem tootjaid ja vaktsineerimine käiks täies hoos.

“Kahjuks läks see teisiti. Täna tuli turule ka Moderna ja pole suutnud tootmismahte suureks viia. Pfizer on olnud suure surve all. Koostöös EL-iga on otsitud võimalusi, kuidas suurele nõudlusele vastata. Me oleme pakkunud ühelt poolt, et kasutada vaktsiine võimalikult efektiivselt,” ütles ta.

“Viimase kokkuleppe kohaselt Euroopa Komisjoniga nõustusime suurendama neli korda tarneid. Me suurendame tootmisvõimsust. Selleks, et tootmisvõimsust kiiresti suurendada on ilmnenud see, et oleme pidanud lõivu andma kogustest. Paari nädala jooksul tarned jätkuvad, kuid väiksemas mahus. Veebruaris on tarned taastunud ja märtsis on kogused suuremad, kui on esialgselt planeeritud. Kui me vaatame suuremat plaani, siis me kindlasti võidame selles,” märkis Taal.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

lakei ei ole keegi
16. jaan. 2021 07:57
Euroopa peab olema meditsiinivallas sõltumatu nii USA-st, Hiinast kui ka kõigist teistest elik olema Euroopa. Vähemalt varem Euroopas väideti siin olla mingeid teadmisi oskusi ja kuis nüüd seis - tegelt ollakse ei keegi lakei. Tavaline lakei saatus.