"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Hauarüüstaja tegi 44 000 euro eest kahju (0)
16. jaanuar 2021
Albert Truuväärt

Kuude viisi Paide Reopalu surnuaia ristidelt vasest nimesilte lahti kangutamas käinud eakas mees tekitas ekspertide hinnangul ligi 44 000 euro ulatuses kaju, kirjutab Järva Teataja. 

Paide linnavalitsuse haldusspetsialist Mait Grigorjev ütles, et sel nädalal andis politsei Reopalu kalmistu ajalooliste ja kultuuriväärtusega haudade rüüstamise kriminaaluurimise asitõendid – haudadelt eelmise aasta mitme kuu jooksul varastatud nimeplaadid – üle Paide linnavalitsusele kui kalmistu omanikule ja haldajale.

«Kahtlustatava käest tagasi saadud nimeplaadid olid samamoodi kokku murtud nagu need, mida teo arvatav toimepanija oli jõudnud metallikokkuostu müüa,» lausus ta.

Esialgu pakkus muinsuskaitse tellitud ekspert, et Reopalu kalmistu ristide tahvlite taastamine maksab 37 000 eurot, kuid Grigorjevi sõnul kasvas summa 44 000 euroni. Eelduseks on, et kõik nimeplaadid tuleb uutega asendada. «Proovime ekspertide abil mõne tahvliga katsetades hinnata nende taastuse võimalusi ja saada esialgse olukorra taastamise hinda täpsemaks,» ütles ta.

Grigorjev lisas, et Paide linnavalitsus ja muinsuskaitsjad otsivad lahendusi, kuidas katta taastamistööde kulu; lootust on ka riigilt abi saada. «Usutavasti saame juba selle aasta lõpuks esimesed plaadid esialgsesse asukohta tagasi paigalda,» sõnas ta.

Paide linnavalitsus esitas eelmisel nädalal Reopalu kalmistu rüüstamise avastamise järel linna vara kindlustanud PZU kindlustusele kahjuteatise, kuid kindlustusseltsi linnavalitsusele saadetud seisukoha järgi ei kata leping hauatähiste rüüstamisega tekitatavat kahju.

Järvamaa muuseumi teadusjuhi Ründo Mültsi teada koostati 20 aastat tagasi Reopalu kalmistu plaan, kuhu on märgitud hauaplatside kaupa kõik maetud inimesed, kelle hauatähised olid loetavad. Selle plaani järgi saab taastatud või asendatavad sildid oma kohale tagasi panna.

Mis puutub kahtlustatavasse, siis õnnestus Järva Teatajal temaga kõneleda enne politseid. 76-aastane mees süüd omaks ei võtnud.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.