"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Helsingis on 20 koroonaviiruse uue tüvega nakatunut (1)
16. jaanuar 2021
Rene Suurkaev

Enam kui 20 inimesel on Helsingis diagnoositud koroonaviiruse uus tüvi. Piirangud haridus- ja huvitegevusvaldkonnas on tekitanud rahvas palju poleemikat ja pahameelt.

Helsingis on alates epideemia algusest diagnoositud 11 612 koronaviirusjuhtu. Viimase nädala jooksul on olnud 452 uut juhtumit, päevas keskmiselt 65. Helsingi linnapea Jan Vapaavuori sõnul on see näitaja umbes pool sellest, mida diagnoositi kõige hirmutavamatel päevadel novembris-detsembris. Vapaavuori sõnul näitab see, et meetmed on hästi toiminud. „Probleem on aga selles, et näitaja on stabiliseerunud liiga kõrgel tasemel. Nakkusi on ikka liiga palju,“ rääkis linnapea. „Siin on võtmesõnadeks aktiivne testimine ja viiruse jälgimine,“ sõnas Vapaavuori Helsingin Sanomatele.

Gümnaasiumiõpilaste ametiühing on pettunud Helsingi koroonaviiruse koordineerimisrühma otsuses tühistada gümnaasiumiõpilaste iga-aastane traditsioon penkinpainajaiset ehk penkkarit, mida tähistatakse viimasel kooliaastal enne küpsuseksamite algust veebruari lõpus või keskpaigas. Keelav otsus on tehtud ka teistes maakondades, näiteks Turus ja Jyväskyläs. „Penkkarit on paljude noorte kooliaja tippsündmus, mida on oodatud algklassidest alati ja mäletatakse veel aastaid hiljem,“ kahetses gümnaasiumiõpilaste liidu esinaine Emilia Uljas. „On ebaõiglane ja nukker, et see traditsioon on nüüd täielikult tühistatud, samal ajal kui teisi sündmusi, näiteks koolilõpetajate balli, otsustati lihtsalt hiliskevadesse edasi lükata.”

Vapaavuori sõnul on laste ja noorte huvitegevuse avamiseks „suur surve“. Piirangud kehtivad seitsmendat nädalat. „Võib ju küsida, kas need piirangud on praegu vajalikud ja proportsionaalsed ning kas need teevad tegelikult rohkem kahju kui kasu. Eile jõudsime pealinna koroonaviiruse koordineerimisrühmaga siiski otsusele, et huvitegevust praegu alustata.“

Helsingi kavatseb pöörata erilist tähelepanu reisijate liiklusohutusele sadamates. „Kehtivate õigusaktide kohaselt ei saa me omavalitsustes sundida reisijaid riiki saabumisel koronaviiruse testimisele. Sama kehtib ka eeltestimise ja selle dokumenteerimise kohta,“ ütles Vapaavuori. Tema sõnul suurendatakse testimist nii Helsingi sadamates kui laevadel.

Seni on vaid väike osa laevareisijatest lasknud end sadamates vabatahtlikult testida. Vapaavuori sõnul on reisijate nõustamine ja testimine laevadel osutunud tõhusaimaks viisiks nakkusallikate leidmisel. Vapaavuori viitas valitsuse signaalile soovist piiriliiklust tugevamalt piirata. Linnapea ütles, et oli veel tänagi ühenduses pere- ja sotsiaalteenuste ministri Krista Kiuru ja siseminister Maria Ohisaloga, et pakkuda abi ja ette valmistada „head koostööd“ antud küsimuses.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

nord
16. jaan. 2021 20:32
https://www.err.ee/1608074281/norra-ravimiamet-koroonavaktsiin-voib-olla-ohtlik-vaga-eakatele-inimestele