"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Koalitsiooniläbirääkijad: julgeoleku ja välispoliitika teemadel meil eriarvamusi ei ole (20)
16. jaanuar 2021
Dmitri Povilaitis

"Tänane päev oli selles mõttes väga huvitav, et olles olnud neli aastat peaministripartei, on selge, et julgeoleku ja välispoliitika teemadel ei olnud meil mitte ühtegi eriarvamust. Me mõtlesime väga-väga sarnaselt, millised on meie ambitsioonid ja võimalused," kinnitas Keskerakonna poolt koalitsiooniläbirääkimisi vedav Mailis Reps.

Laupäeval jätkusid koalitsioonikõnelused Keskerakonna ja Reformierakonna vahel ning teemadeks olid välis- ja julgeolekupoliitika ning siseturvalisus.

Vaata galeriid (5)

“Kõige olulisem ülesanne, mis selle valitsuse ees seisab, on tihendada koostööd liitlastega ja öelda, et Eesti on tagasi – et meil on samad väärtused, me seisame õigusriigi, vabaduste, demokraatia ja inimõiguste eest,” rääkis uues koalitsioonis peaministriportfelli võttev Reformierakonna juht Kaja Kallas. “Eriti arvestades, et, et Ameerika Ühendriikides vahetub administratsioon, siis on ülioluline kiiresti seada sisse vägs head suhted Ameerika uue administratsiooniga.”

Kallase sõnul on oluline ka Balti riikide koostöö. “Meil oli ettepanek, et kaitsealaselt võiks iga-aastaselt sisse viia Balti riikide valitsusjuhtide tasemel kõrgetasemelise kohtumise, kus kaitsepoliitikat omavahel koordineerida.”

Euroopa Liidu poliitikate kujundamisel on Kallase kinnitusel samuti kavas aktiivselt kaasa rääkida.”See tähendab, et me ei ütle, et nemad seal Euroopas teevad midagi, vaid meie siin Euroopas teeme – meil on täpselt samasugune õigus nagu Saksamaal või Prantsusmaal,” rääkis Kallas, kelle sõnul kavatsetakse oma häält aktiivselt kasutada olulistel teemadel nagu kliimapoliitika ja digipoliitika.

Suur teema läbirääkimistel oli Kallase sõnul idapiir ja selle väljaehitamine. “Me moderniseerime ja läheme edasi. Soovime kindlasti kaasata võimalusel Eesti kaitsetööstuste ettevõtteid. Eesmärk on, et ühelt poolt tagada nii siseturvalisus kui teiselt poolt aidata kaasa ka majanduse käima tõmbamisele.”

Nii Kallas kui Reps kinnitasid, et kaitsekulutusi kärpida ei ole uuel koalitsioonil kavas. “Vähemalt kaks protsenti sisemajanduse kogutoodangust investeerime kaitsesse, see kokkulepe meil on. Sõjaväge laiali ei saada, see jääb.  Suuri muutusi välispoliitikas ka ei kavanda,” ütles Reps.

Repsi sõnul on välispoliitikal ka majandus- ja ettevõtluskeskkonnas väga oluline roll. “Saime aru, et on ülioluline, ta oleks selline ametikoht, mis aitaks Eesti ettevõtetele uksi avada väljaspool Eestit. Eriti arvestades praegust olukorda, kus kõik on suletud maailmas, siis nende uste avamine ja jälle turgudele pääsemine on Eesti majanduse toimimise seisukohalt ülioluline.”

Kommentaarid (20)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

delf
23. jaan. 2021 20:49
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/altkaemaksu-vahendamises-suudi-jaanud-kalev-kallolt-voeti-riigikogu-eripension-ara?id=92339209 https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/delfi-fotod-miljonari-ebaseaduslikult-ehitatud-maja-nommel-uritatakse-mangumajakesega-seadustada?id=73668501
võrdleja
23. jaan. 2021 20:32
https://leht.postimees.ee/7162612/mailis-kaja-uus-kuum-paar?_ga=2.39007136.2051768089.1611392942-1719046557.1589639412 Reps trumpab Kallase kindlalt üle – nii cum laude’de kui ka skandaalide arvult!
kamraad
23. jaan. 2021 12:40
https://ekspress.delfi.ee/artikkel/92320945/oravate-mottekoht-louis-freeh-on-usa-uue-presidendi-peresober Reformierakonna liikmed on viimasel poolel aastal süüdistanud Louis Freeh’d nii Venemaa mõjuagendiks olemises kui ka muudes pattudes. Samas koalitsioonilepet tehes tasub neil arvestada tõsiasjaga, mida Eesti meedia pole siiani avastanud ega välisministeeriumi taustamemo märkinud. Nimelt on Freeh värske USA presidendi Joe Bideni pikaaegne peresõber.
orav
21. jaan. 2021 20:24
https://www.ohtuleht.ee/1023892/draama-tartu-volikogus-emajoelinna-aukodanikuks-sai-aastaid-tagasi-kriminaalkorras-karistatud-neinar-seli
ühendaja
19. jaan. 2021 21:10
https://uueduudised.ee/arvamus/lugeja-kirjutab/koigi-maade-korruptandid-uhinege/ https://www.darkmoon.me/2013/satans-secret-agents-the-frankfurt-school-and-their-evil-agenda/ We will make the West so corrupt that it stinks!
vanaviisi
19. jaan. 2021 21:01
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/vilja-kusib-kaarel-tarand-keskerakond-teeb-tempe-nii-primitiivselt-et-jaab-kogu-aeg-vahele?id=92294745 Jüri Ratas lubas Keskerakonna esimeheks saades Augeiase tallid puhtaks rookida, aga rahaasju on tema ajal parteis aetud vanaviisi. https://epl.delfi.ee/artikkel/92288895/ukt-d-korraldanud-viimsi-valla-tootaja-vottis-pistist-ja-teatas-sina-tood-ei-tee-lao-teeb-n-ui „Süsteemid peavad paigas olema. Sina tööd ei tee, Lao teeb, n**ui!" rahustas toonane Viimsi valla töötaja, Keskerakonda kuuluv Olari Pint telefonis ÜKT-d tegema määratud väikesuli Ergo Haabi.
nominent
19. jaan. 2021 20:11
https://www.ohtuleht.ee/1023664/ohtuleht-voitis-bonnieri-preemia-mailis-repsi-lugudega Ajalehe Äripäev ja Eesti Meediaettevõtete Liidu žürii valis täna toimunud koosolekul 2020. aasta uuriva ajakirjanduse auhinna ehk Bonnieri preemia võitjaks Õhtulehes novembris ilmunud artiklid sellest, kuidas tollane haridusminister Mailis Reps lasi oma lapsi maksumaksja raha eest sõidutada. Minister astus nende lugude tõttu ametist tagasi.
:((
19. jaan. 2021 20:59
https://uueduudised.ee/arvamus/repliik/kas-siis-kui-reps-taas-ministriks-saab-voetakse-ohtulehelt-bonnier-ara/
arendaja
18. jaan. 2021 21:24
https://ekspress.delfi.ee/artikkel/92283029/arengud-keskerakonna-salaparase-suurannetuse-juhtumis-lugu-laheb-aina-inetumaks? Jana Helen Juhaste 50 000 eurone annetus Keskerakonnale polnud ninanips lapse isale, vaid tollega kokkuleppel tehtud variannetus, usub riigiprokuratuur. Sahkerdamine käis Hipodroomi arenduse nimel.
ain
17. jaan. 2021 21:13
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/eesti-200-navalnoi-kinnipidamise-taustal-keskerakond-peab-tuhistama-koostooleppe-uhtse-venemaaga?id=92282671 Keskerakond on piisavalt tõestanud, et ei suuda oma käsi hoida eemal mustast rahast ja kuritegelikest tehingutest. "Samasuguselt reetlik võib olla Keskerakonna positsioon seoses Ühtse Venemaa lepinguga. Niikaua kuni eksisteerib see lepe, on õhus ka võimalus leppe jõustamiseks ja seega on üleval küsimus Keskerakonna usaldamises valitsemise juures.
tom
17. jaan. 2021 20:09
https://www.err.ee/1608076315/toomas-sildam-kui-sunnitud-kooselust-saab-moistuse-abielu Kaja Kallase üks keeruline ülesanne on venekeelsete valijate enda valitsuse poole pööramine. Reformierakond ei ole nende inimeste seas eriti populaarne, põhjuseks pronkssõduri teisaldamine 2007. aasta kevadel. Samas kaotab venekeelseid valijaid Keskerakond, sest osa nende seniseid konservatiivsemaid valijaid on hakanud eelistama traditsioonilistele väärtustele toetuvat EKRE-t. Teine väljakutse on korruptsioon, täpsemalt korruptsiooni painest vabanemine. Vana koalitsiooni lagunemise otsene põhjus oli Keskerakonnale prokuratuuris esitatud korruptsioonikahtlustus. Päev pärast selle ilmsiks tulekut alustas Keskerakond uusi valitsuskõnelusi Reformierakonnaga. Poliitilise kultuuri vaatest mõneti ootamatu olukord. Kaja Kallas riskib võimupartneri tegevuse pideva selgitamisega, nagu Jüri Ratas klaaris kaks aastat EKRE juhtide ütlemisi.
korruptsiooniradar
17. jaan. 2021 18:50
https://www.sotsid.ee/raimond-kaljulaid-taavi-aasale-alluv-amet-kontrollib-taavi-aasa-ajal-labi-viidud-reidi-tee-hanke-voimalikke-oigusrikkumisi/ https://www.sotsid.ee/lauri-laanemets-keskerakond-peab-enne-valitsusse-astumist-sisemiselt-puhastuma/ https://edasi.org/64005/huumor-taavi-aas-porto-franco-40-miljonilisest-laenust-votame-altkaemaksu-nuud-ainult-arimeestelt-kellel-on-raha/
kuulaja
17. jaan. 2021 15:41
https://www.eesti.ca/raagime-asjast-miks-kukkus-valitsus-tegelikult-ja-mis-saab-eestist-edasi-raagime-asjast-17012021/article57873
rahapesu julgelolekurisk
17. jaan. 2021 07:10
Ilmselt loodava valitsuse julgeolekualaseks suurettevõtmiseks on läbi Eesti toimunud rahvusvahelise hiidrahapesu uurimine ja siinsete tegelasete roll rahapesemises. Esmalt ülesandeks klaarida siis maailma parima rahapesuministriga seega tööd moodustataval valitsusel igati. Sajad miljardid läbi Eesti Hiid Venemaalt rahvusvahelise rahapesu pealinna Londoni nimelisse linna. Või siis Londongrad või Londonstan ikkagi Sadik Khaan linnapeaks.
finn
16. jaan. 2021 21:22
https://www.aripaev.ee/uudised/2021/01/15/yle-korruptsioonikahtlusega-keskerakond-ajas-ari-soome-kahtlusalusega
meedik
16. jaan. 2021 20:26
https://www.err.ee/1608075835/sde-volikogu-korruptsiooniviiruse-kandjad-peaks-olema-eneseisolatsioonis
porto
16. jaan. 2021 19:03
https://ekspress.delfi.ee/artikkel/92276305/hans-h-luik-ratas-hoidis-isiklikult-kohe-porto-francoga-distantsi ETV-s esitles Porto Franco ideed hoopis Taavi Aas, kuigi tema ministeeriumi see rahaeraldus ei puudutanud. Meenus, et Aas otsustas aastaid Tallinna linnas kinnisvaraasju, kus planeeringute eest küsiti Keskerakonnale raha ja selle eest mõned keskerakondlased suisa vangi läksid. Sellise DNA-ga inimesi ei saa lasta raha jagamise juurde. Lisaks asusid Martin Helme ja Keskerakond rääkima ka juttu, et hädaabi peaks andma ka Urmas Sõõrumaa Patarei vangla arendusele, kus ehitust pole üldse alustatudki... See jutt juba suisa haises.
ehhee
16. jaan. 2021 18:08
https://lounaeestlane.ee/arvamus-lihtne-lahendus-korruptsioonist-vabanemiseks/ Jaahh, olid ajad! 2017. aasta maikuus otsis värske peaministrikandidaat Kaja Kallas Reformierakonna kodulehel võimalusi korruptsioonist vabanemiseks, pealkirjastades oma manifesti järgmiste sõnadega: „Lihtne lahendus korruptsioonist vabanemiseks.” Asja sisu oli see, et Keskerakonna poolt juhitud Tallinna linnavalitsus on üdini korruptantlik ning korruptsioonist tuleb vabaneda iga hinna eest. Nii. Hüva! Lendame raketikiirusel aastasse 2021! Mida me näeme. Kunagi Jeanne D’Arci uljusega korruptsiooni vastu võidelnud poliitik istub laialt naeratades Keskerakonna ühe juhtivkorruptandi Mailis Repsiga ühise laua taga ning räägib koalitsiooni moodustamisest võrdsetel alustel! Kas on plaan Keskerakonnaga ka korruptsioonis võrdseks saada?, tahaks seepeale küsida. Mida muud arvata, kui korruptsiooni-, vabandust, koalitsioonikõnelusi, alustati vaid päevake pärast Keskerakonna järjekordse korruafääri ilmsikstulekut?
Ühtne Euroopa
16. jaan. 2021 18:06
Lugupeetavad Ühtne Euroopa seega piir Idas, Lõunas, Läänes ja Põhjas ja tasemel piirivalve klaarimas kõikide karjade ja hordidega.
meenutaja
16. jaan. 2021 17:58
https://www.eesti.ca/maie-rosman-leid-internetist-ei-tea-kas-see-koik-vastab-toele-tundub-nagu-palju/article57861 https://ekspress.delfi.ee/artikkel/92250833/retsidiivne-keskerakond-uhe-partei-kriminaalne-ajalugu