"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
EAKAD: Pensionilisa tõus aitab nädala toidukorvi täita ja sünnipäevi pidada (0)
18. jaanuar 2021
Scanpix

"Pensionärile on abi igast sendist, mis ta lisaks saab," ütles Aadu Jõgiaas Tallinna pensionäride ühendusest. "See, et Tallinna linn 25 eurot pensionilisale juurde andis, on suur tegu."

Eakale mustamäelasele Helge-Liis Munterile on pensionilisa tõus teretulnud uudis. “See aitab sünnipäevadeks valmistuda, seda enam, et nüüd saab rahalisa kätte juba enne sünnipäeva,” ütles ta. “Minult küsisid teised pensionärid varem tihti, et kas mulle on juba raha laekunud. Paljud on hädas, et ei saa lisarahata sünnipäevagi pidada. Mina nii kriitilises olukorras küll pole, aga tuleb välja, et paljudele on see summa väga oluline. On tunda, et linnapea mõtleb oma elanikega kaasa.”

Pensionär Vera saab samuti linnalt pensionilisa. “Ostan midagi, teen lapselapsele kingitusi,” märkis ta.

Avaldus linnaosas või veebis

“Kokkuvõttes on see täiesti tubli lisasumma,” nentis Jõgiaas. “Kahekümne viie euroga saab üksik pensionär omale korraliku nädalase toidukorvi. Kui kõik maksud ära maksad, siis ega pensionärile elamis- ja söögiraha väga palju üle ei jää. Seega on pensionilisa suurenemine väga teretulnud!”

Sama meelt on Eesti pensionäride ühenduste liidu esindaja Sulev Mäeltsemees. “Pensionäridel on lisaks lõbustustele vaja ka hambaravi ja ravimite eest tasuda. Igal juhul on see väga meeldiv kingitus kõigile, sõltumata põhipensioni suurusest, olgu see siis viissada või kuussada eurot,” ütles Mäeltsemees.

Tallinna pensionärid saavad alanud aastast suuremat linna makstavat pensionilisa, mis tõusis sajalt eurolt 125 euroni. Kui lõppenud aastal kulus pensionilisa maksmiseks linnaeelarvest üle 9,15 miljoni euro, siis suurema pensionilisa maksmiseks eraldati tänavusse eelarvesse ligi 2,9 miljonit eurot lisaks. “Pensionilisa makstakse üks kord aastas, toetuse saaja sünnikuule eelneval kuul,  ning see on ette nähtud mitte üksnes vanadus-, vaid ka töövõimetuspensionäridele,” ütles abilinnapea Betina Beškina.

Saab ka toiduabi küsida

Beškina sõnul tuleb pensionilisa saamiseks esitada avaldus linnaosavalitsuse sotsiaalhoolekande osakonda või täita avaldus internetis leheküljel https://www.tallinn.ee/Teenus-Pensionilisa-maksmine .

“Avalduse peab kirjutama ühe korra, kui on käes pensioniiga. Järgmistel aastatel laekub summa automaatselt, korduvalt avaldust kirjutama ei pea,” ütles Beškina.

Pensionilisa maksab Tallinn 2010. aastast, et pension suudaks kerkivate hindadega võidu joosta. “Tegemist on populaarse toetusega, mida vaid üksikud kasutamata jätavad,” lausus abilinnapea.

Kesklinna elanik Sven ei ole avaldust esitanud ja pensionilisa seetõttu ei saa, kuid ta lubas asjad korda ajada. “Kui toetust makstakse, miks mitte, ega see halb ei ole,” tähendas ta.

Tallinna pensionärid saavad nautida ka teisi hüvesid, mida linn pakub. Näiteks on linnal kokku lepitud soodustused apteekides ja Tallinna spordiklubides.

Levinud on ka toiduabipakid, mida jagab Toidupank, eraldi toetus on Tallinnal olemas toimetulekuraskustes inimestele.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.