"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Neeme Raud "Siin Tallinnast": Tahame inimesi rohkem aidata! (0)
18. jaanuar 2021

"Kuna käes on eriline aasta, soovime tänavu rohkem näidata, kuidas ja kust saab Tallinnas abi. Tallinnal on väga palju toetusi ja abivõimalusi, aga võib-olla kõik ei tea neid," tutvustas Neeme Raud oma juhitavat saadet "Tallinna kodanikud", mis alanud aastal saab uue nime, kolib Kanal 11-sse ja hakkab eetris olema kell 21.30.

“Siin Tallinn!” nimega saate alguskellaaeg nihkub tunni võrra varasemaks, kella 21.30 peale – Raua jutu järgi oligi seni põhiline probleem selles, et saade algas hilja. “Alguses pidi see olema väitlussaade, nüüd püüdsime seda muuta veidi pehmemaks  õhtuseks saateks,” rääkis Raud.
“Siin Tallinn” on Raua hinnangul kõige kuulsam kutsung, mis  läbi aegade Tallinna eetris välja hüütud. “Nüüd tundub, et seda ei ole kusagil eetris, ja kuna saade on Tallinnast, siis toome kuulsa kutsungi tagasi,” mainis saatejuht.

Saade hakkab koosnema mitmest osast. Selle esimene lõik on päevakajaline ning loomulikult seotud Tallinnaga – teemal, mis on hetkel aktuaalne. Saate keskel jääb ka väitlusosa alles. Kõigepealt näeb videolugu, seejärel hakkavad saatesse kutsutud inimesed  selle üle arutlema. “Teemad on muidugi seotud otseselt Tallinnaga ja neid on seinast seina,” ütles Raud ja lisas, et sel aastal pöörab saade rohkem tähelepanu sotsiaalteemadele. “Meil on eriline aasta ja seepärast on teemadeks igasugused nõustamised ja abistamised,” selgitas Raud. “Tallinnal on väga palju toetusi ja abivõimalusi, aga võib-olla kõik ei tea neid.”

Esimene saade võtab ilmet

Saate lõpuosa on kultuuriteemaline, sest Raua sõnul eratelevisioonides kultuurisaateid polegi, kultuurist räägitakse muude asjade vahel. “Tahame rõhutada, et Tallinn on ka Eesti kultuuripealinn. Kuna siin toimub nii palju, siis on tore, et saame õhtul seda tutvustada ja sellest rääkida.”

Esimene saade tuleb vaktsineerimisteemaline. “Toome kokku vaktsiini pooldajad ja vastased, nii et nad saavad omavahel arutada ja oma argumendid välja tuua,” rääkis Raud. “Mulle oli üllatav, et vaktsiinivastasus on nii suur, mina liigun ringkondades, kus seda väga pooldatakse. Kindlasti tahame arutada ka kaasavat eelarvet ja võib-olla Tallinna kultuuriseisugi – millal ja kuidas kultuurielu käima hakkab, seda enam, et Tallinnal on praegu uus kultuurijuht.”

Raua sõnul peaks saade tooma Tallinnas toimuva rohkem esile. “Tallinnas toimuvast kuigivõrd teatakse, aga paljud asjad siiski ei jõua inimesteni ning peamiste kanaliteni, sellepärast püüame linna fookuses hoida. Tallinn on kõige väiksem suur linn, kus ma saan elada,” ütles Moskvas, Torontos, New Yorgis ja Washingtonis elanud mees.

Hea asju ajada

Linnade linnas ehk New Yorgis elas Raud 20 aastat. “Kunagi tundus, et ainult seal saan ma elada, aga ühel hetkel väsisin sellest ära,” tunnistas ta. “Tallinn tundus nii turvaline ja mõnus keskkond, kus elada, aga väiksemasse linna ma vist ei suudaks elama minna.”  Tallinna rahvaarv – pool miljonit elanikku – on Raua meelest just paras keskkond, et mõnusalt elada ja asju ajada.

Raud, kes on Ühendriikidest eemal olnud nüüdseks seitse aastat, ütles, et ta ei ole varem Tallinnaga koostööd teinud, aga senine kogemus on olnud väga meeldiv. “Otsesaade on küll hilisel ajal, kuid keegi pole öelnud, et ta ei saa saatesse tulla,” mainis saatejuht. “Minu meelest on linnapea Kõlvarti ajal olukord muutunud, saates soovivad osaleda ka teiste erakondade esindajad. Püüame teha nii, et meie saade ei muutuks valimisplatvormiks, vaid vaadata linnapilti rahuliku ja erapooletu pilgu läbi.”

Kallutatud uudiseid uskuvad ameeriklased läksid enda meelest pühasse sõtta

“See on Trumpi ajastu kõige suurem järelmõju, et riik on nii teravalt lõhestunud,” kommenteerib saatejuht Neeme Raud praegu USA-s toimuvat. “Trump väitis, et ainult tema räägib tõtt, kuigi peavoolumeedia tõestas, et ta valetas iga päev. Nii tekkiski kaks erinevat ühiskonda, mis on ühe riigi sees.”

Raud hoiab ka Eestis elades USA sündmustel silma peal. Ta kinnitas, et Ameerikas elab suur hulk inimesi paralleelreaalsuses, nad saavad uudiseid internetis oma kanalitest, mida muu maailm üldse ei loe. “Ma ei ole näinud ühtegi uudist, et toimus püha sõda, aga inimesed läksid eelmisel kolmapäeval pühasse sõtta,” võttis Raud üle-eelmisel nädalal Washingtonis toimunud asjad kokku.

Alternatiivsed inforuumid tekitavad lõhesid, mis hakkavad süvenema. See saab olema järgmise valitsuse proovikivi, sest miljonid inimesed usuvad siiamaani, et need valimised olid võltsitud. “Eks uus valitsus püüab seda siluda, et riik hakkaks ühes rütmis hingama,” ütles Raud. “See on Trumpi ajastu kõige suurem järelmõju, et riik on nii teravalt lõhestunud. Trump väitis, et ainult tema räägib tõtt, kuigi peavoolumeedia tõestas, et ta ju valetas iga päev. Nii tekkiski kaks erinevat ühiskonda, mis on ühe riigi sees.”

Näiteks kristlikud väljaanded kirjutavad, et Joe Bideni (kes on katoliiklane – toim) võimule asudes keelatakse piibel koolides ära. “Seda loomulikult ei tehta, aga nende universumis levib selline desinformatsioon,” mainis Raud.

Korraliku kristlase mainet kujundav Trump ise on tegelikult kolm korda abielus olnud ja paistnud silma abieluväliste suhetega.

Raud rääkis, et kahjuks on olukord väga palju muutunud võrreldes selle Ameerikaga, kust ta ära tuli. “Lõhed olid toona küll tuntavad, aga lõpuks lepiti ikka kokku. Trumpi valimisega presidendiks tekkisid aga äärmused ning muidugi levis see ka maailmas mujale,” ütles saatejuht. “Ehk nüüd, Trumpi lahkumisega, tuleb ka punkt sellele asjale.”

Raua lemmikpresident USA-s on Barack Obama. “Paljud ütlevad, et ta jäi nõrgukeseks, otsis pidevalt suuri kompromisse. Jah, kõiki plaane ta ei saanud ellu viia, aga mingil kujul tervisekindlustuse ta tõi, ning see oli juba meeletult suur samm Ameerika jaoks.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.