"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Riik plaanib tänavu vaktsineerimisele kulutada 44 miljonit eurot (0)
18. jaanuar 2021
Rene Suurkaev

"Me tahame katta vaktsineerimisega seotud kulusid nii palju kui saab REACT-EU vahenditest. Hetkel on läbirääkimised Euroopa Komisjoniga pooleli ja me loodame, et lähinädalatel tuleb ka komisjoni poolelt seisukoht, mida ja mis ulatuses me saame rahastada," rääkis Sotsiaalministeeriumi osakonnajuhataja Kristiina Hunt. "Indikatsioon on, et neid vaktsineerimise kulusid igal juhul saab."

REACT-EU on koroonakriisi lahendamiseks mõeldud Euroopa Liidu algatus, mis sisaldab 55 miljardit eurot täiendavaid vahendeid, mis jagatakse liikmesriikidele. “Kuni nende vahendite avanemiseni kaetakse need kulud Vabariigi Valitsuse reservist vastavalt sellele, kuidas need kulud täpsustuvad ja tekivad,” selgitas Hunt.

Sotsiaalministeeriumi praeguste prognooside kohaselt kulub tänavu vaktsineerimisele ligikaudu 44 miljonit eurot, millest vaktsiinide maksumus on 35 miljonit. Möödunud aastal kulus vaktsineerimisele 1,7 miljonit eurot. “Kõige suurem osa oli sissemakse esiinstrumenti ehk siis erakorralise toetuse instrumenti, läbi mille Euroopa Komisjon kõikide eelostulepingute puhul teeb esimese ettemakse,” rääkis Hunt.

Ettemakse võrra väheneb Hundi sõnul vaktsiinidoosi hind liikmesriikide jaoks ning teisalt võimaldab see tootjal oma tootmist võimalikult kiirelt alustada. Ettemaksu suurus oli 1,5 miljonit ning pea 200 000 eurot kulus eelmise aasta lõpul vaktsineerimisele endale. “Seal sees on nii süstlad, nõelad kui külmahela tagamise erinevad komponendid, sealhulgas külmikud.”

Käesolevaks aastaks kuluprognoose tehes on sotsiaalministeerium arvestanud kõigi seitsme vaktsiinitootja vaktsiinide ostuks sõlmitud lepingutega. “Hetkel on meil võimalik vaktsineerimist pakkuda kahe tootja vaktsiinidega,” nentis Hunt.

Valitsus on otsustanud, et 2021. aastal on vaktsineerimine kõigile inimestele tasuta. Kui Eesti saab kätte kogu vaktsiini, mille ostmiseks lepingud sõlmitud on, siis on vaktsiinidoose Hundi sõnul rohkem kui Eesti elanike vaktsineerimiseks vaja läheb. “Siinjuures ma mainin ära, et praeguse seisuga me tegelikult ei tea, kui pika immuunsuse vaktsiin annab. Ja kas meil on vaja enda elanike hakata ühel hetkel re-vaktsineerima,” tunnistas Hunt, kelle sõnul tuleb hakata vaktsineerituid monitoorima, et infot saada.

Kui vaktsiine peaks siiski üle jääma, on neid võimalik Hundi sõnul edasi müüa või annetada näiteks idapartnerlusriikidele.

Sotsiaalministeeriumi ametnikud andsid vaktsineerimisega seotud kuludest ülevaate esmaspäevasel Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjoni istungil.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.