"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Koalitsiooniläbirääkijad: loome lisavõimalusi eestikeelseks õppeks alushariduses (5)
18. jaanuar 2021
Mats Õun

"Tänase kokkuleppe järgi loome lisavõimalusi ja tugevdame eestikeelse õppe võimalusi alushariduses prioriteedina. Koolide massilist sulgemist ei olnud kordagi laual. Hariduse kättesaamatuks muutmine ei ole eesmärk," ütles Mailis Reps peale koalitsioonikõnelusi. 

Esmaspäeval arutasid Reformierakond ja Keskerakond koalitsiooniläbirääkimistel digi- haridus- ja kultuuriteemadel. Kõige rohkem sai tähelepanu haridus. Läbirääkijad tunnistasid, et kõige põletavam teema oli eesti- ja venekeelne haridus. Venekeelseid koole sulgema ei hakata, kuid luuakse eestikeelse hariduse tegevuskava. 

Kaja Kallase sõnul oli kahe erakonna ühisosa suur. “Käivitame tegevuskava, mis annab kõigile võrdse võimaluse Eesti ühiskonnas ja tööelus kaasa lüüa ja selle jaoks, et eestikeelse hariduse tegevuskava samm-sammult ellu viia anname väga selgelt sinna lisarahastuse, sest kõik teame, et selleks on vaja lisaõpetajaid ning õppematerjale,” sõnas Kallas. 

Läbirääkijate sõnul on tegevuskavaks vajalik lisarahastus, mis selgub täpsemalt riigi eelarvestrateegia aruteluks. “Kõigepealt tuleb tegevuskava punkt-punkti haaval panna kirja, seal on ka raha väga selgelt kaasas, selleks peame vaatama võimalused ja kust raha võtta, et seda sinna suunata. Meil on vaja juurde leida õpetajaid, kes hakkavad lapsi õpetama nii, et lapsed oleksid suutelised minema ka eestikeelsesse kooli,” sõnas Kallas. 

“See on olnud pikalt probleem ja selles osas kõik nõustuvad, et selleks, et Eestimaal tööelus osaleda peab oskama heal tasemel eesti keelt. Arvan, et meie plaan tegevuskava kokku panna on väga ambitsioonikas, sest riigi eelarvestrateegia aruteluks peab olema selge, et nendele sammudele tuleb raha taha,” lisas Kallas. 

Kallase sõnul on selge, et erinevad piirkonnad on Eestis erinevad ning läheneda tuleb kogukonnapõhiselt. “Ei saa lüüa kõike ühe mütsiga ja peab need sammud ka kogukondadega läbi rääkima, aga mulle tundub et konsensus on selles, et see on vajalik. Haridus peab võimaldama kõikide võrdset võimalust ühiskonna- ja tööelus osalemiseks,” sõnas ta.

Mailis Repsi sõnul on loodava uue koalitsiooni eesmärk tagada kvaliteetne haridussüsteem. “Loomulikult kõik soovime, et meie õpilased saaksid kõik hea kutsehariduse. Meie soov on, et kõik saaksid minna edasi kõrgharidusse, kes seda soovivad. Meie sõnum on see, et haridusastmed peavad olema hea kvaliteediga. Pingutame selle nimel, et meil oleks õpetajaid ja õppevahendeid,” ütles Reps.

Repsi sõnul ei too koalitsioonilepe kaasa massilist muukeelsete koolide sulgemist, vaid tänase kokkuleppe järgi luuakse lisavõimalusi ning tugevdatakse eestikeelse õppe võimalusi prioriteedina alushariduses.

Kommentaarid (5)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Vaatleja
19. jaan. 2021 09:35
Selline rahulikum lähenemine keeleküsimusele on igati õige. Omal ajal said kõik kellel seda vähegi vaja oli vene keele selgeks ilma igasuguse sellekohase spetsiaalse sunnita ja vaevalt see nüüd eesti keelegagi kuidagi teisiti on. Ja ka eraldi emakeelsed koolid pole tegelikult riigile mingi lisatöö ega kulu, kui vaid nende järgi maksumaksjatest lastevanemate seas nõudlust on. Ja riigi roll peaks kogu selles küsimuses olema pigem abistav kui sundiv-represseeriv ning kogu sellele kuluva energia võiks kulutada pigem märksa arukamalt. Meile kui väikerahvale omased kompleksid on iseenesest muidugi arusaadavad, kuid vaevalt need meid riigi ja rahvana kuidagi edasi aitavad, tegelikult pigem vastupidi.
Peda taastamine
19. jaan. 2021 08:38
Juhul kui mingitel Auturollodel ja Kilekottidel on tõesti taotlus eestluse tugevdamiseks siis koheselt taastada Tallinna Pedagoogiline Instituut elik meie õpetajate koolitus. Kõik teaduslikud kommunistid ja bublikreljaatonid siis Aafrika neegermehi ja neegernaisi õpetama kommunismust ja kapitalismust vaheldumisi.
neutraalne
19. jaan. 2021 07:56
Eesmärgiks sooneutraalsus ja keeleneutraalsus totaalne.
näiteks
21. jaan. 2021 20:43
Erinevalt vene, saksa, inglise ja prantsuse keelest on eesti keel sooneutraalne!
eesti kool
18. jaan. 2021 20:17
Seltskonnale eesti lastel on õigus eesti koolile oma koolile. Meie laste vääramatu õigus. Kõigile ühtse kooli tegelastele ja nn uuendajatele teadmiseks. Ja ei midagi hullu kui eesti kooli klassis on üks või kaks vene last või koguni kolm ja ilmselt sellest piisab. Ei midagi keerulist tegelt.