"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Tallinn valiti 2021. aasta parimaks kaugtöölinnaks (1)
18. jaanuar 2021
Mats Õun

"Seda toetav reaalne ja pikaajaline digiriigi kogemus, riiklik start-up-viisa ning e-residentsus laiemalt annavad kaugtöö tegijatele suurepärase võimaluse kiirelt muutuvas globaalses digiühiskonnas mugavamalt oma ettevõtmisi korraldada," kommenteeris Tallinna Strateegiakeskuse Tulevikulinna büroo juht Toomas Türk reisiportaali Big Seven Travel koostatud edetabelit.

 

Reisimisvabadust kitsendavad koroonapiirangud on hoogsalt kiirendanud kaugtöötajate ja digirändurite ehk diginomaadide arvukuse kasvu kogu maailmas. Kuna tänapäeval hinnatakse üha enam iseseisvat töökeskkonda ja reisimisvabadust, on kaugtööst saamas esmane, mitte enam teisejärguline tööviis.

Käimasolev pandeemia on sundinud ettevõtteid oma tööviisi vastavalt ajale kohandama. Kuna kaugtöö on tulevik, mis on kätte jõudnud juba täna, koostas reisiportaal Big Seven Travel 2021. aasta hakul nimekirja parimatest linnadest, kust kaugtööd teha.

Tallinn on selle nimekirja esikümnes – ja mitte lihtsalt esikümnes, vaid kõige esimene.

Mis teeb Tallinnast maailma parima kaugtöölinna?

“Seda toetav reaalne ja pikaajaline digiriigi kogemus, riiklik start-up-viisa ning e-residentsus laiemalt annavad kaugtöö tegijatele suurepärase võimaluse kiirelt muutuvas globaalses digiühiskonnas mugavamalt oma ettevõtmisi korraldada,” ütles Tallinna Strateegiakeskuse Tulevikulinna büroo juht Toomas Türk.

Türgi sõnul eristub Tallinn teistest selgelt oma uute tehnoloogiaettevõtete võimaluste ja kogukonnakultuuriga.

“Soodne ja jätkusuutlikum linnakeskkond annavad oma panuse sarnaste tunnustuste saamiseks nüüd ja ka tulevikus,” lisas ta. “Linn saab toetada neid linnakeskkonna algatusi kasvõi inkubatsiooniteenuste või tehnoloogialinnakud nagu Tehnopol, kus ka Tallinnal on osalus.” 

Tallinna linna esikoha väärtust tõstab see, et pingerida pandi kokku niinimetatud nomaadide ehk rändtöötajate sotsiaalvõrgustiku liikmete arvamuste alusel.

Tunnustatud digitaalne linn

“Me lihtsalt oleme maailmas väga tunnustatud digitaalne linn. Kogu meie elukeskkond saab toimida ka digitaalselt, mida tõestas väga selgelt ka eelmisel aastal pandeemia algus ja see, kuidas me linna käigus hoidsime,” põhjendas Tallinna edu Türk.

Koroonakriis on tekitanud Tallinna just kesklinna hulgaliselt vabu pindu, mida üks idufirma on hakanud kodukontoriteks või kaugtöökontoriteks pakkuma. Lastega perel on raske kodu ja kontorit ühes kohas ühitada. Ent sellele ei ole pidama jäädud. Kohe rakendatakse tööle täiesti uus kaugtöökohtade teenus. Väiksemad neist meenutavad kunagisi telefonikabiine.

“Töö ei võrdu kontoriga. Selle eest on MySpotit üle kahe aasta seisnud.  Me oleme leidnud põneva viisi, mismoodi kaugtöö tulevik hakkab välja nägema,” selgitab MySpotiti üks asutaja Hardi Kinnas, “Me oleme inimeste kodule lähedal ja pakume vaikseid kohti rentida, kus inimesed tööd saavad teha.”

Kaks idufirmat MySpotit ja Silen on seljad kokku pannud ja loovad siinsamas Tallinnas kaugtöökohtade tulevikku. Veebruarist alates on Tallinnas esmakatse käigus neli taolist kohta võimalik endale netis broneerida. Kaugtöökohad seatakse üles avalikesse ruumidesse. Tunnitasu – 5 eurot peaks olema üsna taskukohane hind.

Kaugtöölinnade edetabelis sai teise koha Gruusia pealinn Tbilisi ja kolmanda Belgrad. Eesti lähinaabrite linnadest oli Peterburg 12-l ja Vilnius 18-l kohal. 

Küsitluse põhiandmed elamise taskukohasuse ja interneti-juurdepääsu kohta on kogutud kaugtöö võimalusi pakkuva veebilehe Nomad loendis olevatelt inimestelt.

Hinnangu andmisel võeti arvesse ka paljusid muid muutujaid, sealhulgas diginomaadi viisa ehk kaugtöö viisa võimalust; seda, kus on kõige lahedamad koostööpinnad ning ka sõbralikkust teistest riikidest tulijate vastu.

Eestis kehtestati 2020. aastal diginomaadi viisa, mis võimaldab digiränduril töötada teha riigis kaugtööd kuni aasta.

Tallinn oma muinasjutulise keskaegse vanalinnaga on Euroopa üks kaunimaid linnu, aga kaugtöö tegija plusspunktid korjas ta eelkõige seetõttu, et siinne digitaalne majandus õitseb: 99% avalikest teenustest on internetis kättesaadavad ööpäev ringi ja internetiühendusega pole probleeme.

Digirändurite üks lemmiklinnu on Tallinn ka seetõttu, et elukallidus on siin suhteliselt madal – 500 dollari eest saab kesklinnas üürida õdusa korteri.

Esikümnesse valiti veel:

2. koht Thbilisi (Gruusia)

3. koht Belgrad (Serbia)

4. koht Bali (Indoneesia)

5. koht Chiang Mai (Tai)

6. koht Berliin (Saksamaa)

7. koht Singapur

8. koht Buenos Aires

9. koht Hanoi (Vietnam)

10. koht Ljubljana (Sloveenia)

Vaata, millised linnad on veel parimate kaugtöölinnade TOP 50-s, Big Seven Travel veebilehelt.

 

 

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Universumi Direktor
12. jaan. 2021 07:50
Huvitav kui Universumi Direktor teeb ühe lükke ja võrk maas mis siis nomaadidest? Koonduvad Tšingis Khaani või Sultan Osmani manu?