"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Jesse: vaktsiinikoguste vähenemine sunnib edasi lükkama hambaarstide ja apteekrite vaktsineerimist (0)
19. jaanuar 2021
Mats Õun

Sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Maris Jesse kinnitas, et koroonavaktsiini tarneraskused Eesti vaktsineerimiskava oluliselt ei mõjuta. "Ainus, mis meil muutus, oli see, et me pidime ootele panema teate tervishoiutöötajatele, kes on praegu oma esimese doosi ootel," rääkis Jesse.

Tema sõnul puudutab see hambaarste, eriarste ja apteegisektorit, kellele oli plaanis anda teada vaktsineerimisele registreerimise algus, kuid nüüd lükkub see edasi. “Kuni meil ei ole kirjalikku kinnitust järgmise nädala tarnekoguse osas, ei saa me seda kuupäeva praegu välja anda ja see on nüüd siis ainus asi, mis meil Eestis ootel on.”

Konservatiivne strateegia õigustas end

Jesse nentis, et vaktsiinitootja Pfizer/BioNTech saatis küll täna hommikul uue tarnegraafiku, kuid sellele järgnes meil, milles paluti sellega veel mitte arvestada. “Ma kahjuks ei saa praegu öelda, kui suur täpselt järgmise nädala tarne on, aga saame seda teada täna loetud tundide jooksul.”

Jesse leidis, et Eesti valitud konservatiivne vaktsineerimispoliitika on end õigustanud, kuna tänu sellele on riigis olemas piisav vaktsiinivaru, et vaktsineerimiskavaga plaanipäraselt edasi minna. “Esimesest vaktsiinitarnest jätsime poole reservi just sellisteks ajutisteks tarneraskuste katteks,” kinnitas ta. “Tänu sellele, et meil see reserv oli, oli meil juba reedel kindlus olemas, et me ei pea hakkama tegema nädala alguseks kokku lepitud vaktsineerimistes mingeid muudatusi ja et me saame ka teise doosi vaktsiini vaktsineerimist jätkata plaani kohaselt.”

Tema sõnul oli Euroopa Liidu liikmesriike, kes olid kasutanud kogu tarne ära ja olid sunnitud kokku lepitud vaktsineerimised ära jätma.

Jesse kinnitusel kehtib endiselt detsembri keskpaigas valitsuse poolt kinnitatud vaktsineerimise kava. “Kava on kehtiv ja pädev ning me töötame selle olemasoleva vaktsineerimiskava alusel. Küll oleme tegemas sellesse plaani täiendusi, mis on ka täiesti plaanipärane tegevus.”

Riskigrupp jagatakse omakorda kuueks

Üks kavandatud täiendusi on riskigruppide täpsem defineerimine ja prioriteetsuse järjekorda sättimine. “Riskigrupina on defineeritud päris suur hulk inimesi – pealt 260 00, kel on kas vanuse või teatud haiguste tõttu oht haigestuda nakatumise korral väga tõsiselt,” rääkis Jesse.

Kuna kogu riskigruppi vaktsineerima kutsumine ei ole tema sõnul võimalik ka seetõttu, et vaktsiini ennast ei ole nii palju, siis jagati arstide poolt riskigrupp omakorda kuude riskikategooriasse. “Avaldame täiendatud vaktsineerimisplaani homme. Põhiosas on tekst seesama, mis detsembri keskpaigas kinnitatud ja avaldatud plaanil, kuid seal on just see riskigrupi osa ehk kõige kõige ulatuslikum täiendus.

Terviseameti peadirektori kohusetäitja Mari-Anne Härma nentis, et vaktsineerimise vastu inimeste huvi järjest suureneb. “Tõepoolest, need tarneraskused praegu on väikese tagasilöögi meile andnud, aga osa nendest on juba kaetud meil olemasoleva reservi alusel ja jätkame praegu natuke konservatiivsemat väljastamist, keskendudes eelkõige sellele, et haiglad, perearstikeskused, tervishoiutöötajad saaksid kindlasti oma teise doosi kätte,” rääkis Härma.

Vaktsineerijad suhtuvad tema kinnitusel ajutisse tõrkesse väga mõistlikult. “Ei ärritu, kõik läheb rahumeelselt ja selle üle me oleme väga tänulikud.”

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.