"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Lahkuv Trump annab amnestiat ja leevendab reisipiiranguid (0)
19. jaanuar 2021
Scanpix

Värskest toetusküsitlusest selgus, et ametist lahkuv Ameerika Ühendriikide president Donald Trump sammub Valgest Majast ära oma ametiaja madalaima populaarsuse tipul. Peatse ekspresidendi viimasteks sammudeks on amnestia andmine ning reisipiirangute leevendamine.

Donald Trumpil on täna viimane täistööpäev Valge Maja eesotsas. Meediaallikate sõnul valmistas Trump oma viimase tööna ette amnestiaid. Ajaleht The Washington Post kirjutas, et kaalul on koguni enam kui sada armuandmist. USA senat omalt poolt lubab ära kuulata tulevased ministrid.

Trumpid väldivad Bideneid

USA esileedi Melania Trump postitas esmaspäeval oma Twitteri kontole hüvastijätusõnumi, milles ta võttis muuhulgas sõna vägivalla vastu ja tänas ameeriklasi. Videosõnumis kinnitas Melania Trump, et esileedi missioon on olnud tema elu suurim au. Ühtlasi tõdes naine, et vägivald ei ole kunagi lahenduseks ega õigustuseks. Lisaks ütles Melania, et ameeriklastel tuleks tõusta erimeelsustest kõrgemale ning valida viha asemel armastus.

Uudistekanal CNN ja USA ajaleht Washington Post märkisid, et vaatamata leplikule hüvastijätusõnumile ei ole Melania Trump kutsunud järgmist esileedit Jill Bidenit Valget Maja külastama nagu traditsioonid ette näevad, ega ole ka mingil muul moel Jill Bideni poole pöördunud.

CNN-i sõnul on ajalooline, kuidas Trumpid üritavad Joe Bideni ametisse vannutamise tseremoonia eel ning selle ajal Bidenitest mööda hiilida. Uudisteagentuur AFP vahendas, et Donald Trump ei kavatse osaleda president Joe Bideni kolmapäevasel ametisse astumise tseremoonial. Kui Trump meelt ei muuda, on ta 152 aasta jooksul esimene president, kes nii tegutseb.

Valge Maja endine kommunikatsioonijuht Anthony Scaramucci ütles CNN-ile, et teda on kutsutud Trumpi kavandatud lahkumistseremooniale. Scaramucci vallandati ametist vaid kümme päeva pärast tema avalikku rünnakut oma Valge Maja kolleegide vastu. Scaramucci on ka Trumpi avalikult kritiseerinud ja näeb saadud kutset meeleheite märgina, mille eesmärk on külalisi sündmuskohale meelitada.

CNN edastas, et nagu tema abikaasa, on väidetavalt ka Donald Trump jäädvustanud hüvastijätukõne. Videos loetlevat Trump üles oma nelja-aastase presidendiaja suurimaid saavutusi, mis peaksid määratlema tema valitsemisaega. Esmaspäeval Valges Majas salvestatud video peaks eetrisse jõudma kohaliku aja järgi teisipäeval, teatas uudistekanal. Lõplik avaldamise aeg pole siiski teada. Allika sõnul viitas Trump videos uuele administratsioonile, kuid pole selge, kas president nüüdki oma valimiskaotust tunnistab.

Trump on viimastel päevadel avalikkuse tähelepanu eest pisut kõrvale hoidnud.

Kõigi aegade madalaim toetus

Donald Trump lahkub Valgest Majast oma presidendiameti madalaima toetuse saatel. Ameerika Ühendriikide ettevõtte Gallup küsitluse kohaselt toetab Trumpi tema ametis vaid umbes 34 protsenti ameeriklastest. 2017. aasta lõpul langes Trumpi toetus 35 protsendini, kuid värskes gallupis kukkus poolehoid veelgi. Trumpi presidendiaja viimatine küsitlus viidi läbi vahemikus 4.–15. jaanuar. 6. jaanuaril üritasid presidendi toetajad rünnata kongressihoonet.

Küsitluses tõsteti esile sedagi, et Trumpi keskmine toetus tema presidendiajal on olnud 41 protsenti. See on neli protsenti vähem kui ühelgi tema eelkäijatest Gallupi toetusküsitluste ajaloos. Järgmine madalaim keskmine toetus on olnud demokraatide president Harry S. Trumanil, kelle ametiaeg oli aastatel 1945–1953.

Trumpi toetus saavutas tipu 2020. aasta alguses, vahetult pärast seda, kui talle esitati 2019. aasta detsembris Ukraina skandaali eest süüdistus. Ent vabariiklaste enamusega senat hääletas tagandamise vastu. Trump on Ameerika Ühendriikide ajaloos esimene president, kellele on esitatud kaks ametikuriteo süüdistust. Eelmisel nädalal esitas ametist lahkuvale presidendile Kapitooliumil toimunud rahutuste eest süüdistuse USA esindajatekoda.

Trumpi toetus püsis kõrge isegi kroonpandeemia varases staadiumis, kui suur osa ameeriklastest uskus, et Trump reageerib viirusohule tublilt.

Ameerika Ühendriikides on olnud kõige rohkem koronaviirust ja sellega seotud surmajuhtumeid maailmas. Johns Hopkinsi ülikooli andmetel on koronaviirusest tingitud surmajuhtumeid registreeritud ligi 400 000. Kinnitatud on üle 24 miljoni nakkusjuhu.

Viimaseks tööks on reisipiirangute leevendamine

Trump on öelnud, et tühistab veel oma presidendiks olemise ajal kroonipandeemia tõttu kehtestatud reisipiirangud. Trump rääkis piirangute kaotamisest meie aja järgi teisipäeva varahommikul avaldatud Valge Maja pöördumises. Piirangud kaotatakse väidetavalt järgmise nädala teisipäevast, peaaegu nädal pärast seda, kui Trump on juba ametist lahkunud. Trump on tühistamas piiranguid Schengeni riikide, Suurbritannia, Iirimaa ja Brasiilia osas. Hiina ja Iraani osas reisipiirangud siiski säilitatakse.

Bideni tulevase administratsiooni pressisekretär Jen Psaki ütles Twitteris, et valitsus ei kavatse Trumpi avaldusest hoolimata piiranguid tühistada. “Pandeemia süvenedes ja nakkavamate viirustüvede ilmnemisel kogu maailmas pole praegu õige aeg rahvusvaheliste reiside piirangud kaotada,” kirjutas Psaki. Selle asemel kavatseb tulevane administratsioon koronaviiruse leviku pidurdamiseks rahvusvaheliste reisidega seotud meetmeid tugevdada.

 Allikas: Helsingin Sanomat

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.