"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ligi kolmandik Inglismaa haiglate koroonapatsientidest jõudis haiglasse tagasi (1)
19. jaanuar 2021
Scanpix

Värskest uurimusest selgus, et ligi 30% Suurbritannia Covid-19 haigetest, kes pärast ravi saamist haiglatest koju saadeti, sattus haiglasse tagasi viie kuu jooksul ja umbes üks kaheksast suri.

Uuring, mida ei ole veel eelretsenseeritud, leidis haiglast väljakirjutanutel ka tõsisemate haiguste tekkimise riski – ning seda eeskätt alla 70-aastaste ja vähemusrahvuste puhul.

“Nii palju on räägitud koroonasse surnutest, kuid see ei ole ainus, mis murelikuks teeb,” ütles Cambridge’i ülikooli intensiivravi meditsiiniõppejõud dr Charlotte Summers, kes mainitud uuringus küll ei osalenud. “Asjaolu, et iseäranis nooremate osas on tegemist kasvava riskiga, tähendab, et palju on vaja veel ära teha.”

Pikale veninud koroonaviiruse ulatuse ja mõju osas pole üksmeelt, kuid teadlased on kirjeldanud esilekerkinud tõendeid. Riikliku statistikaameti (ONS) hiljutiste andmete kohaselt esineb viiendikul inimestest Suurbritannias veel viis nädalat pärast koroonaviirusse nakatumist haiguslikke sümptomeid, ning pooltel jätkuvad probleemid vähemalt 12 nädalat.

“Tänu haiguse paremale mõistmisele ja uutele ravimeetoditele on Covid-19 haiglasurmad oluliselt vähenenud,” ütles uurimustöö läbiviija, Leicesteri ülikooli professor Kamlesh Khunti.

Kokku võrreldi uuringus 47 780 inimest, kes olid Covid-19 esmase diagnoosiga haiglas 1. jaanuarist 2020 kuni 31. augustini 2020.

47 780-st patsiendist võeti 140 päeva jooksul haiglasse tagasi 29,4% pärast väljakirjutamist ja 12,3% suri. Teadlased leidsid, et haiglasse tagasivõtmise määr oli 3,5 korda suurem ja suremus seitse korda suurem kui uuringu kontrollgrupis.

Haiglast väljakirjutamisele järgnenud vaevuste – nagu hingamisteede haigused, diabeet ning südame-, maksa- ja neeruprobleemid – risk oli Covid-19 patsientidel võrreldes kontrollgrupiga suurem. See risk oli kõrgem nooremate ja vähemusrahvuste seas võrreldes 70-aastaste ja vanemate ning valgenahaliste inimestega.

“Pikaaegne koroona on haigestumuse ja uue viirusetüve valguses absoluutselt sama oluline kui surevate inimeste arv,” nentis Summers.

Hingamisteede vaevusi diagnoositi pärast haiglast väljakirjutamist 14 140 koroonajuhtumil (29,6%), kusjuures 6085 juhtu diagnoositi patsientidel, kellel varem hingamisteede haigusi polnudki.

“Kui selline protsent haiglasse tulnutest lõpetab krooniliste hingamisteede haigustega, on see riiklikule tervishoiusüsteemile tohutu koorem, mida varem ei eksisteerinud,” märkis Charlotte Summers.

 

Allikas: The Guardian

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

teab inglismannidest
19. jaan. 2021 10:43
Kas keegi eestlastest teab miskit inglismannidest mida nende meditsiinisüsteem NHS üleüldse kujutab?