"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Mitmed riigid nõuavad Aleksei Navalnõi viivitamatut vabastamist (1)
19. jaanuar 2021
Scanpix

Vene opositsiooniliider ja Kremli juhtiv kritiseerija Aleksei Navalnõi naasis pühapäeval Saksamaalt Moskvasse, kus politsei ta kinni pidas. Mitmete riikide esindajad on seda üheselt hukka mõistnud.

Soome välisminister Pekka Haavisto rääkis pühapäeval Soome avalik-õiguslik tele- ja ringhäälingukontsernile Yle antud intervjuus, et toetab Euroopa Liidu võimalikku ühist seisukohta. Soome peaminister Sanna Marin ühines täna Twitteris mitmete teiste ministrite arvamusega, et Navalnõu tuleb viivitamatult vabastada. “Venemaa peaks uurima Navalnõi mürgitamist ja kaitsma opositsiooni õigusi,“ kirjutas Marin.

Ameerika Ühendriikide välisminister Mike Pompeo ütles pühapäeval, et USA mõistis vahistamisotsuse karmilt hukka. “Tema arreteerimine on viimane pöördepunkt Navalnõi ja teiste Venemaa ametivõime kritiseerivate opositsiooniliidrite häälte summutamise katsete sarjas,“ seisab välisministeeriumi veebilehel olevas avalduses. USA nõuab Navalnõi kiiret vabastamist. “Enesekindlad poliitilised liidrid ei karda konkureerivaid arvamusi ning ei kasuta oma vastaste suhtes vägivalda ega põhjendamatuid arreteerimisi,“ sõnas Pompeo.

Vabastamisnõudmisega ühinesid pühapäeval ja esmaspäeval muuhulgas ka Euroopa Ülemkogu president Charles Michel, Euroopa Komisjoni asepresident Josep Borrell ja Saksamaa välisminister Heiko Maas. “Kohtusüsteemi politiseerimine on vastuvõetamatu,“ kirjutas Borrell Twitteris.

Muret Navalnõi vahistamise pärast väljendasid ka Kanada välisminister Marc Garneau, Prantsusmaa välisministeerium ja Itaalia välisminister Luigi di Maio. “Asi on iseäranis tõsine ja paneb meid muretsema,“ kirjutas Maio Twitteris pühapäeval. “Ootame, et Navalnõi õigusi austataks.“

Balti riikide välisministrid tegid pühapäeval ühisavalduse, kus mõistsid Navalnõi kinnipidamise hukka ning nõudsid Vene opositsiooniliidri kohest vabastamist.

“Euroopa Liit peaks kiiresti tegutsema, ja kui teda ei vabastata, kaaluma sanktsioonide kehtestamist vastusammuna sellele räigele sammule,“ rõhutasid välisministrid Gabrielius Landsbergis, Edgars Rinkēvičs ja Urmas Reinsalu.

Sanktsioonide võimaluse tõstatas ka Tšehhi välisminister Tomáš Petříček, kes ütles, et tõstatab selle küsimuse järgmisel Euroopa Liidu välisasjade nõukogu istungil

Soome välisminister Pekka Haavisto ütles pühapäeval Yle-le antud intervjuus, et Soome toetab Euroopa Liidu ühist seisukohta. “Soome on toetanud Euroopa Liidu ühist seisukohta – kui riike on 27, võtab see aega –, kuid on oluline, et Euroopa Liit väljendaks oma ühist seisukohta. Usun, et see teema kerkib üles järgmisel Euroopa Liidu välisministrite kohtumisel jaanuari lõpus.“

Navalnõi on olnud Venemaa ametivõimudele pinnuks silmas juba pikka aega. 

Allikas: Helsingin Sanomat

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Uljanoffist villand
19. jaan. 2021 10:16
Kas tollest Uljanoffist lõpeks villand ei saa ja Bronsteini Trotskist saaks vaid õudsasse Mordori räuskama ja laamendama. Lasnud Leshka-poisil Eurus rahus sidida lausa Suur-Saksamaal ikka triipu ja vodkat vaheldumisi. Aga ei Moskooviasse Antikristuse manu Mordori tsemendile. Mis parata kolmkümmend päeva aresti õnneks kolmeses palatis ihuüksi ikkagi karatiin sisekaemus mõtisklused tõeline Uljanoff Suomi Finlandis. Ja hiljem siis kohtu ette Kirovlesi värk ootab klaarimist kuid mis saab tsoonis? Kes reetis kommunistist rünnakrühmlase Udaltsovi poisi Bolotnaja aktsiooni Kremli hõivamise? Kas ka meenub Leshka-poiss triip ja vodka tsoonis ei unustata tegelt.