"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Jääpurikate kõrvaldamine on majaomaniku ja valdaja kohustus (0)
19. jaanuar 2021

"Kui katused ja vahelaed ei pea korralikult sooja, siis tekibki soojakadu, katuste pealt hakkab lumi sulama, vihmaveerennid saavad täis ja sealt tekivadki need jääpurikad," nentis Tallinna Munitsipaalpolitsei Ameti juhataja Aivar Toompere.

Praeguste külmade ilmade ja paksu lumega on majaräästastesse tekkinud esimesed suured jääpurikad, mis võivad olla ohtlikud nii jalakäijatele kui autodele. Sel aastal on Tallinnas alustatud ligi 160 menetlust libeduse ja lume kohta, millest 18 käib jääpurikate kohta. 

Kesklinnas, kus asuvad mitmed puitasumid vanade majadega, on aastate jooksul purikaid õnneks järjest vähem, sest majaomanikud muutuvad teadlikumaks.

Päriselt pole aga probleem siiski kadunud. “See oleneb majaomanike hoolsusest. Jääpurikate ennetamiseks on juba vaja teha ju varasemalt hooldustöid, ennetada, et jää ei külmuks rennis, paigaldada sinna soojuskaablid, kaks korda aastas puhastada renne, et nad oleksid vee poolt kergesti läbitavad,” soovitas Monika Haukanõmm, Tallinna Kesklinna vanem. 

Jääpurikad on tavaliselt vanade majade probleem ja need tekivad üldjuhul seal, kus on soojaleke.

“Eks neid purikaid tuleb ikka rohkem ette seal, kus on väiksemaid maju, just siin kalamajas, kus on puitehitised. Kui katused ja vahelaed ei pea korralikult sooja, siis tekibki soojakadu, katuste pealt hakkab lumi sulama, vihmaveerennid saavad täis ja sealt tekivadki need jääpurikad,” nentis Toompere.

Jääpurikate kõrvaldamine on majaomaniku ja valdaja kohustus. Ühistute jaoks võib see olla ebamugav lahendada, kuid kõigi turvalisuse huvides tuleb seda teha, sest kui peaks juhtuma õnnetus, on see väga suur vastutus haldajale.

“Seal on vaja piirata kõigepealt ala, kus jääpurikaid likvideeritakse või lund katuselt alla lükatakse,” soovitas Tallinna abilinnapea Kalle Klandorf.  “Meie heakorra eeskiri ütleb, et selle peab piirama ajutise aiaga, siis võiks olla seal inimesed juures, kes hoiatavad kui töö algab. Seal, kus tööd tehakse, peaks olema vastutava isiku telefon ja nimi, kes selle töö eest vastutab. Nii et neid nõudmisi on üsna palju.”

Ühistud ja majaomanikud saavad tellida kohale spetsiaalsed firmad, kes koristavad lume katuselt. Mida varem sellega algust teha, seda parem.

Inimestel tasub tänaval kõndides ülespoole vaadata, sest jääpurikate kõrval võib katuselt alla sadada ka paks lumekiht.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.