"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Kaasava eelarve hääletus on linlaste hulgas ülipopulaarne (0)
20. jaanuar 2021
Albert Truuväärt

"Tallinlaste huvi on jätkuvalt suur – inimesed osalevad aktiivselt ja kutsume üles, et kõik tallinlased kindlasti tutvuksid välja pakutud ideedega. 98 projekti seast leiab iga tallinlane endale kindlasti südamelähedase projekti, mida toetada," ütles linnapea Mihhail Kõlvart.

 

Esmaspäeval algas jaanuarikuu lõpuni kestev Tallinna kaasava eelarve rahvahääletus, mis on juba esimeste päevadega osutunud äärmiselt populaarseks.

“Võib tõdeda, et inimesed osalevad aktiivselt hääletusprotsessis ja juba tänased numbrid näitavad, et me saame hääletuse õnnestumiseks seatud kvootide täitmisega hakkama,” ütles linnapea Mihhail Kõlvart.

Vaatamata sellele, et hääletus kestab 31. jaanuarini, on juba tänase päeva seisuga linnapea sõnul Kristiines saavutatud 123% , Nõmmel 106%, Põhja-Tallinnas 93%, Haaberstis 88%, Kesklinnas 75% ning Nõmmel ja Lasnamäel umbes 60 % kvoodist. Ainsaks väiksema aktiivsusega linnaosaks on olnud Pirita, aga ka seal on kvoot juba 50 % ulatuses täidetud.

“Loomulikult pole kvoot eesmärk, aga see näitab, et selle protsessi osas tallinlaste huvi on jätkuvalt suur,” lisas linnapea.

Lisaks veebile saab hääletada ka paberkandjal

“Me võime tõesti tõdeda, et tallinlased on kaasava eelarve hääletuse hästi vastu võtnud. Tänahommikuse seisuga oli hääletanud kokku üle 5000 inimese ja seda sisuliselt ühe ööpäeva jooksul,” ütles Lasnamäe linnaosa vanem Vladimir Svet.

Absoluutne enamus inimesi kasutab linnaosavanema sõnul interneti teel hääletamise võimalust, ent samas on edastatud ka 28 paberhäält.

“Ilmselt ka see näitab, et kuigi enamik  tallinlasi on omaks võtnud erinevate teenuste kasutamise, on ka inimesi, kelle jaoks just paberkandjal hääletamise võimalus endiselt oluline, sest selle jaoks oli vaja eile tulla spetsiaalselt linnaosavalitsusse koos isikut tõendava dokumendiga,” märkis Svet.

Absoluutarvudes on kolmapäevahommikuse seisuga kõige rohkem hääli kogutud Põhja-Tallinnas (938), teisel kohal on Lasnamägi, kus on hääletanud kokku 900 inimest ja kolmandal kohal on Haabersti linnaosa 880 häälega.

“Vaadates seda, et linnapea poolt mainitud hääletajate kvoot on saamas päris kiiresti täidetud, võib oletada, et sellest võtavad osa veel tuhanded ja tuhanded tallinlased.”

Linnaosad plaanivad avada ka erinevaid mobiilseid hääletuspunkte, et kõik need inimesed, kes soovivad oma hääle andja paberkandjal, saaksid seda mugavalt ja turvaliselt teha ka väljaspool linnaosavalitsusi.

“Põhja-Tallinnas tekib selline punkt Stroomi kaubanduskeskusesse ja neljapäevast pühapäevani on hääletuspunkt avatud ka Lasnamäe Centrumis,” selgitas Svet. Kesklinna linnaosa elanikel on võimalus lisaks linnaosavalitsusele oma lemmikideele poolehoidu näidata ka Kesklinna sotsiaalkeskuses.

Idee autorid, tehke kampaaniaid!

“Meie kutsume kõiki linnaosa elanikke ja muidugi ka ideede autoreid tegema aktiivset reklaamkampaaniat oma ideedele, sest kuigi hääletajate seis on teada, ei ole teada, mis ideede poolt inimesed on hääletanud ja mitmes linnaosas on kindlasti tihe konkurents, kus tehakse korralikku “valimiskampaaniat” oma ideedele,” nentis Svet.

Lasnamäel on näiteks käimas loosimine, kus ühe idee autorid loosivad välja portsu vareenikuid neile, kes toetavad nende idee teostamist.

“Kutsume üles ka kõiki teisi ideede autoreid aktiivselt kasutama kõiki ausaid võtteide selleks, et oma idee taha toetajaid saada. Lõppkokkuvõttes võidab igas linnaosas suure tõenäosusega üks idee ja konkurents on väga tihe,” julgustas linnaosavanem.

Svet soovitab tänavu suurema toetuseta jäävate projektide autoritel mitte meelt heita, vaid teha plaane juba järgmiseks aastaks, sest kaasava eelarve hääletus saab olema iga-aastane ning järgnevatel aastatel üritatakse seda veelgi täiustada.

“On juba aeg hakata mõtlema, kas ja kuidas peaksime muutma järgmine kord kaasava eelarve hääletuse ja ideekorje protsessi. Kohe, kui tänavused tulemused on teada ja kui linnaametid saavad oma ülesanded nende ideede realiseerimiseks, hakatakse analüüsima ka seda,  mis läks hästi, mis halvasti, et järgmisel korral jõuaks veel rohkem ideid hääletusele ja veel rohkem inimesi võtaks hääletamisest osa.”

Kuidas hääletusel osaleda?

Kaasava eelarve ideekorje parimate ideede poolt saavad kõik vähemalt 14-aastased linlased hääletada elektrooniliselt koduleheküljel https://www.tallinn.ee/est/kaasaveelarve/Kaasava-eelarve-haaletamine, kus tuleb end tuvastada ID-kaardi, mobiil-ID, Smart-ID või EU eID abil. 

Hääletussedeli abil on võimalus oma hääl anda linnaosavalitsustes kohapeal, selleks on vaja kaasa võtta isikut tõendav dokument (ID-kaart või pass).

Hääletuspunktid on avatud järgmistel aadressidel: 

 • Nõmme Linnaosa Valitsus – Valdeku 13
 • Mustamäe Linnaosa Valitsus – E. Vilde tee 118
 • Haabersti Linnaosa Valitsus –  Ehitajate tee 109a/1
 • Kristiine Linnaosa Valitsus – Metalli 5

Krisiine elanikud saavad lisaks linnaosavalitsuses (Metalli tn 5) avatud hääletuspunktile hääle anda ka Kristiine Tegevuskeskuse päevakeskuses (Sõpruse pst 5, hoovi poolt keskmine uks), mis on avatud tööpäevadel kell 9.00 – 16.00.

 • Põhja-Tallinna Valitsus – Niine 2

Põhja-Tallinna elanikud saavad lisaks linnaosavalitsusele hääle anda ka Stroomi keskuses aadressil Tuulema 20:
22.01 (reede) kl 15-18
23.01 (laupäev) kl 11-15
29.01 (reede) kl 15-18
30.01 (laupäev) kl 11-15

 • Tallinna Kesklinna Valitsus – Nunne 18
  Kesklinna sotsiaalkeskus – Liivalaia 32
 • Pirita Linnaosa Valitsus – Kloostri tee 6
 • Lasnamäe Linnaosa Valitsus – Pallasti 54

  21.–24. jaanuarini kella 11.00–17.00 on lasnamäelastel võimalus hääletusel osaleda ka Lasnamäe Centrumi aatriumis (Mustakivi tee 13).

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.