"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Kodu ostmine Tallinasse tõusis sügisel tublisti (0)
20. jaanuar 2021

"Eelmise aasta aprillis-mais tehingute arv kukkus 30-40 protsenti. Terve hulk tehinguid jäi ühel hetkel turul tegemata. Selle võrra muidugi aasta lõpus müük kasvas," sõnas kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark.

Kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark kinnitab, et suur tehingute hulga kasv Tallinnas oli tingitud kevadise koroonkriisi ajal edasi lükkunud ostudest. 

Ostude arvu kasv kergitas omakorda Tallinna kinnisvara keskmist hinda. Hinnatõus on jällegi tingitud uute korterite suurest osakaalust. Korterite ostmine tegi koroonakriisi ajal jõnksu allapoole. See ei tähendanud siiski, et inimesed oleksid uue kodu ostmisest loobunud. Nagu näitab statistika, on tehingud lükkunud lihtsalt möödunud aasta lõppu. Septembrist alates on tehnigute arv ületanud 2019. aasta näitajaid.

“Eelmise aasta aprillis-mais tehingute arv kukkus 30-40 protsenti. Terve hulk tehinguid jäi ühel hetkel turul tegemata. Selle võrra muidugi aasta lõpus müük kasvas. Novembris näiteks löödi kümne aasta ühe kuu müügitehingute rekord,” kinnitas Toompark.

Ühtlasi on kerkinud ka korterite keskmine hind. Tegelikult jäi paljude korterite hind pea samaks või tõusis vaid vähesel määral. Keskmise veab kõrgemale uute korterite osakaal kõigis tehingutes.

Tõnu Toompark selgitas: “Kui me vaataks neid vanuse lõikes, näiteks kui palju kallines või odavnes 71. kuni 90. aastani valminud nõukogudeaegne paneelmaja korter, siis me näeme et hinnakõverad on suhteliselt horisontaalsed.”

Eesti Panga ökonomist Raido Kraavik väitis, et neid inimesi, kes oma säästudest uue korteri saaks osta on väga vähe. Enamasti leitakse uus kodu ikka pangalaenuga ning laenude võtmine on samuti kasvamas.

Koroona esimese laine ajal hakkasid aga inimesed enam säästma ja hoiustele säästetud raha on tänaseks kasvanud üle 9 miljardi euroni. “Leibkonna kohta keskmiselt tähendab see umbes 14 000 eurot. Küll aga me teame, et hoiused jaotuvad üsna erinevalt – on inimesi, kellel on hoiusel küllaltki vähe, kindlasti alla kümne tuhande euro. Neid inimesi on väga palju. Aga on ka väga suure hoiusega inimesi – see jaotus on väga lai,” sedastas Raido Kraavik.

Kinnisvaraeksperdid ennustavad Tallinna keskmise korterihinna tõusu ka alanud aastal. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.