"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Öpik: ka haiguse läbi põdenud ja vaktsineeritud inimesed peavad kandma maski (0)
20. jaanuar 2021
Albert Truuväärt

"Ka koroonaviiruse läbipõdenud inimestel ja vaktsineeritutel tuleb kanda maski," rõhutas koroonaviiruse epidemioloogiliste ennetusmeetmete koordinaator Ester Öpik, kelle sõnul võivad sellised inimesed vaatamata kõigele siiski kas uuesti nakatuda või olla vähesel määral teistele nakkusohtlikud.

 

Öpik pani inimestele südamele, et isegi kui viirus näitab taandumise märke, tuleb siiski säilitada valvsus. “Viirus levib ka seal, kus me seda ei pruugi ei märgata. Seda viirust on meie ümber on palju,” kinnitas Öpik ja lisas, et väga keeruline on öelda, kui paljud inimesed selle juba läbi on põdenud. “Ametlik number on ligikaudu 38 000 kõigi perioodide peale, kuid tegelik pilt võib olla midagi muud.”

Tallinnas on nakatumisnäitaja kõrgeim Lasnamäel

Viimase ööpäeva jooksul lisandus terviseameti andmetel 603 positiivset koroonatesti, rahvastikuregistri andmetel laekus enim uusi positiivseid testitulemusi Harjumaale, kus koroonaviirusega nakatumine tuvastati 302 inimesel. 235 uutest Harjumaa haigusjuhtudest on Tallinnas.

Öpiku kinnitusel on Tallinna linnaosadest nakatumisnäitaja kõige kõrgem Lasnamäel. “Kuid kui vaadata omavalitsuste lõikes, siis nakatumine 100 000 elaniku kohta ei ole Tallinnas kõige kõrgem,” nentis Öpik, kelle kinnitusel hoiavad esikohti Ida-Virumaa omavalitsused. “Viimasel ajal on tõusutrendi näidanud ka Pärnu linn, Valga vald ja Lääne-Harju vald.”

Nakatumiskordaja on Öpiku kinnitusel langenud küll alla ühe, kuid tema kinnitusel ei maksa lasta end sellest eksitada. “On veel vara teha järeldusi meetmete leevendamiseks või eeldada, et nakkus hakkab taanduma,” lausus ta.

Keskmiselt 40 inimest päevas satub haiglasse

Peale pühi on Öpiku sõnul trend, et noored nakatavad vanemaealisi ja sellest omakorda tekib koormus haiglatele. “Keskmiselt 40 inimest päevas satub haiglasse. Õnneks loomulikult neid ka paraneb,” märkis ta.

Kui kevadise koroonalaine ajal õnnestus Iru hooldekodu viirusest säästa, siis nüüd on viirus Öpiku sõnul hooldekodusse siiski sisse imbunud. “Tegime küll pingutusi, kuid jäime paar päeva vaktsineerimisega hiljaks. See ei olnud küll meie teha – nagu me teame, siis vaktsiinide tarned ja mahud on küllalt heitlikud praegu,” nentis Öpik.

Nii nagu paljudes teisteski hooldekodudes – kui viirus sinna korra sisse pääseb, siis see ka laialt levib. “Oleme Irus siiski saanud juba vaktsiine ka kasutada. Oleme läbi viinud kaks suuremat laustestimist nii personali kui hoolealuste seas ja jooksvalt ka testinud ning selle alusel jaganud kliente tsoonidesse,” rääkis Öpik, kelle sõnul on eesmärk saada jaanuari lõpuks terved inimesed vaktsineeritud esimese doosiga. 

Iru hooldekodus on positiivse testi saanud 46 töötajat ja 105 klienti. “Iru ongi väga suur hooldekodu, seal on meil kokku 175 töötajat ja 278 klienti,” nentis Öpik ja lisas, et Irusse on tulnud lisatööjõuna appi 13 inimest. Mõned üksikud koroonajuhtumid on Öpiku sõnul olnud ka Tallinna sotsiaaltöökeskuses ja Käo tugikeskuses.

Koolides näitas sügisperiood Öpiku kinnitusel, et kui kuskil haigestus õpetaja, siis see halvas kogu klassi töö. “Just õpetajad oli väga palju lähikontaktsetena koolist eemal ja õppetegevusele oli see väga suur väljakutse,” lausus ta.

Öpik nentis, et täna on veel endiselt ebaselge, kas koroonaviiruse läbipõdemine annab täisimmuunsuse, küll aga on selge, et läbipõdemine ja vaktsineerimine tagab haiguse kergema kulu nakatumise korral.

 

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.