"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Juristi nõuanne: puhastage katused lumest ja räästad jääst (1)
21. jaanuar 2021

"Linnapildis näeme sageli, et majaomanikud on seina äärde asetanud puulipid või piiranud maja külje ohutuslindiga, kuid selline hoiatusmeede ei päästa majaomanikku õnnetuse korral vastutusest," selgitasa advokaadibüroo LMP jurist Päivi Margna.

Linnapildis on näha palju elamuid, mille katused on lumest puhastamata ning soojema ilma saabudes ripuvad seal tõenäoliselt ka suuremad jääpurikad. Tasub meelde tuletada, et kui hooldamata katuselt langev lumi või jääpurikas peaks tekitama kahju inimesele või räästa all parkivale sõidukile, tuleb kahjud hüvitada majaomanikul, kortermaja puhul kõigil korteriomanikel solidaarselt. Jurist toob välja oluliseima, millega majaomanikel arvestada tuleb. 

Kinnistu omanikel lasub üldine käibekohustus tagada oma kinnistul turvalisus, et kolmandatel isikutel ei tekiks seal liiklemisel kahju. See tähendab, et kinnisasja omanikul tuleb muuhulgas veenduda, et majaesine tee on jääst puhas ning katuseräästast ei langeks jääpurikaid. Oma olemuselt on üldine käibekohustus hoolsuskohustus ja võlaõigusseaduse §1050 lg 1 järgi saab eeldada kahju tekitaja hooletust, see tähendab, et kahju tekitaja jättis oma käibekohustuse täitmata. Vastutusest vabanemiseks peab kinnisasja omanik tõendama, et ta on teinud endast kõik oleneva, et kahju ei tekiks.  

Advokaadibüroo LMP jurist Päivi Margna sõnul võivad hooletusest põhjustatud kahjud ulatuda tuhandetesse eurodesse ning ohutuslint või seina najale asetatud puulipid vastutusest ei päästa. “Praktikas on olnud mitmeid juhtumeid, kus katuselt langenud lumi või jää on vigastanud jalakäijaid või sõidukeid. Kui sõidukite kahjud võivad piirneda paarituhande eurose kahjuga, siis raskemad inimvigastused võivad kaasa tuua väga suure kahjunõude – näiteks kui inimene kaotab töövõime, tuleb vastutajal tasuda kuni inimese elupäevade lõpuni keskmist õnnetuse tõttu saamata jäänud töötasu. Linnapildis näeme sageli, et majaomanikud on seina äärde asetanud puulipid või piiranud maja külje ohutuslindiga, kuid selline hoiatusmeede ei päästa majaomanikku õnnetuse korral vastutusest. Korteriomanikud peavad mõistma, et targem ja odavam on investeerida korralikku majahooldusse kui hiljem kannatanutele suuri hüvitisi maksta,” sõnas Margna.  

Margna lisab, et katuste ning räästa hooldamata jätmise korral ei pruugi abi olla ka kindlustusest. “Kui majaomanik laseb südamerahus lumel oma maja katusele ja purikatel räästasse koguneda lootuses, et võimaliku probleemi korral kannab kahjud kindlustusselts, siis ei pruugi see nii olla – tahtliku hooletuse korral ei pruugi kindlustusselts kahjusid hüvitada ning sellisel juhul tuleb kahjud ikkagi kanda majaomanikul või ühistul endal,” lisas Margna. 

Lisaks võimalikule õnnetusele tuleb arvestada ka asjaoluga, et kohalikud omavalitsused korraldavad talviseid kontrollkäike ning võivad hooletut kinnistuomanikku heakorraeeskirjade rikkumise eest karistada. 

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

temaatik
21. jaan. 2021 20:51
https://www.if.ee/ifist/uudiskiri/oktoober-2017/kindlustuse-puudumine-voib-korteriuhistule-kulukaks-osutuda Korteriühistu hoonekindlustus kaitseb neid hoone ühiseid osasid, mis tavalise kodukindlustuse kaitse alla ei kuulu. Nendeks on kortermaja katus, välisseinad, koridorid, kelder, kommunikatsioonid, tehnosüsteemid jt korterelamu ühised osad. Samuti on kindlustatud korterite rõdud, välisuksed, radiaatorid ning aknad. Korteriühistu vastutuskindlustus hõlmab ehitise omaniku vastutust hoone ja selle juurde kuuluva maatüki ohutuse eest. Kindlustusjuhtumiks on näiteks olukord, kui ühistu maatükil olev puu kukub tänaval parkinud sõidukile või kui jalakäija kukub libedal liivatamata kõnniteel ja vigastab ennast. Kahju juhtudes on kannatanul õigus nõuda, et ühistu kahju kinni maksaks. Vastutuskindlustuse lepingu alusel kannab need kulud kindlustuseandja. https://www.salva.ee/et/kindlustus/vastutuskindlustus/korterelamu-vastutuskindlustus Korterelamu vastutuskindlustus kaitseb korterelamu juhatust ning seeläbi kõiki korteriomanikke kolmandate isikute poolt esitatud nõuete eest, mis on seotud korterelamu tegemiste või tegemata jätmistest põhjustatud kahjuga. Liivamata kõnnitee tõttu libastuv möödakäija, katuselt ootamatult kukkuv jääkamakas, hoovis parkivatele autodele langenud suurem puuoks – need on vaid mõningad näited olukordadest, millest tekkinud kahjunõudeid aitab hüvitada korterelamu vastutuskindlustus.