"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Lahkuva valitsuse liikmed: tööd sai tehtud tublisti (2)
21. jaanuar 2021
Albert Truuväärt

"Kuna see on ka viimane pressikonverents sellele valitsusele, siis ma kindlasti tahan öelda väga suur tänu Eesti inimestele selle nelja aasta eest, see on olnud suur au, see on olnud ka suur vastutus," rääkis ametist lahkuv peaminister Jüri Ratas neljapäeval oma viimasel pressibriifil praeguse valitsuse juhina. "Ma olen siiralt uhke ka selle valitsuse osas. Ma arvan, et tehti väga põhimõttelisi otsuseid."

Ratase sõnul oli tema jaoks väga motiveeriv igal hommikul ärgates küsida, mis on see probleem, mis võiks sellel päeval saada lahenduse, et Eesti inimestel läheks elu paremaks. “Olen lähtunud põhimõttest, ja ma teen seda kuni lõpuni, et peaminister saab olla kõigi Eesti inimeste peaminister. Hoolimata sellest, kas on kriitikat, kas on proteste tema vastu,” lausus ta.

Ratas nimetas suuremate saavutustena Eesti Euroopa Liidu eesistumise aega, kaitseinvesteeringute märgatavat kasvu, pensionide tõusu ning teadus- ja arendustegevuse toetuse kasvu ühe protsendini. “Selge on see, et seda viimast valitsust jääb saatma ligi üksteist kuud, mis on seotud olnud koroonaviirusega ja see on olnud selle valitsuse igapäevane töö,” märkis ta.

Ratas tänas Isamaad, kellega oli väga sisuline ja tõsine koostöö. Suured tänusõnad läksid Ratase poolt ka Eesti Konservatiivsele Rahvaerakonnale, kellega koos tuli läbi viia suured kärped, et viia riigieelarve tasakaalu. 

Ratas jätkab Keskerakonna juhina

Ratas tänas ka tema esimeses valitsuses olnud sotsiaaldemokraate, ühtlasi jagus tänusõnu ajakirjanike aadressil. 

Oma edasiste plaanide kohta kinnitas Ratas, et jätkab oma poliitilist tegevust Riigikogus ja Keskerakonna juhina. “Olen saanud rahva käest usalduse mandaadi Raplas, Harjumaal ja ma pean Riigikogu tööd väga oluliseks. Keskerakonna esimehe küsimus ei ole praegusel hetkel Keskerakonna juhatuse või volikogu laual olnud.”

Ratas nentis, et Keskerakond on hetkel raskes seisus, kuid oli tuleviku osas optimistlik. “Hetkeseisuga meil ei ole põhimõtteliselt võimalik panustada kohalikeks valimisteks. Aga ma arvan, et Keskerakond tuleb sellest välja, Keskerakond tuleb sellest tugevamana välja ja ma olen selleks nõus panustama.”

Välisminister Urmas Reinsalu Isamaast kinnitas, et Eesti diplomaatia käekiri oli lahkuva valitsuse jaoks selge ning Eesti huvid olid üheselt välja toodud. Reinsalu tõstis esile, et Eesti on ÜRO Julgeolekunõukogu aktiivseim liige. 

“Me oleme püstitanud eesmärgi saada Arktika Nõukogu vaatlejaliikmeks, OECD eesistujariigiks ja Julgeolekunõukogu uueks liikmeks 2050. aastal,” märkis Reinsalu, lisades, et eestlased peavad pürgima rahvusvahelisel pinnal kõrgetesse ametitesse.

Reinsalu tõstis muuhulgas esile ka Kolme Mere algatust, mida Eesti veab, samuti Valgevene kodanikuühiskonna toetamist. Reinsalu teatas ka, et tunnustas neljapäeval välisministeeriumi teeneteristidega kokku 31 eestlast ja välismaalast.

Välisministeeriumi teeneteristi saavad Aku Sorainen, Anne Samlik, Anvar Samost, Aune Kotli, Damon Wilson, David  Harris, Edgars Rinkēvičs, Edward Lucas, Enno Uibo, Erki Kodar, Heiki Magnus, Inga Bowden, Irja Lutsar, Jacek rzysztof Czaputowicz, Jüri Ratas, Kristiina Omri, Lembit Uibo, Linas Linkevičius, Mart Luik, Mart Raudsaar, Michael Richard Pompeo, Mihhail Lotman, Märt Volmer, Paavo Nõgene, Paul Teesalu, Pekka Haavisto, Priit Hõbemägi, Riho Ühtegi, Svjatlana Tsihhanovskaja, Teet Korsten ja Tiina Nirk.

Reinsalu tunnustas lahkuvat peaministrit

“Välisministeeriumi teeneteristi eraldasin ma ka oma otsusega Jüri Ratasele, kelle isiklik võimekus kahtlemata selles kriisis suuta nii eripalgelist probleemide kompleksi hallata riigi juhtimisel väärib siirast tunnustust,” ütles Reinsalu.

Kultuuriminister Tõnis Lukas tõstis lahkuva valitsuse viimasel pressibriifil esile, et koroonakriisile vaatamata on Eestis kultuurielu avatuna püsinud. Lukase sõnul oli pöörane aasta ja seda ka kultuuri valdkonnas. “Asutuste tasandilt tuli probleeme vaadata, ka üksikisikute tasandilt ja vabakutseliste tasandilt ning saime sellega hästi hakkama,” ütles Lukas.

Tema sõnul on eestlased sedavõrd kiindunud oma kultuuriellu, et seda tuli lahti hoida ja seda ongi hoitud nii lahti kui võimalik. “Vajalikud kitsendused on tehtud ja kus on vähegi võimalik, on kultuuri- ja spordielu avatuna hoitud.”

Lukas tõstis esile ka, et valitsus ei ole närutanud Eesti kultuuri toetamisega kriisi ajal. “Et Eesti kultuur väljuks kriisist sama tugevalt, kui ta sinna läks mullu kevadel, on vajalikud toetused ette nähtud,” ütles Lukas, lisades, et raha on kulutatud mõistusega. 

EKRE ministrid valitsuse viimasel pressikonverentsil ei osalenud. “EKRE viis ministrit ei saanud tulla, on vastuseks küsimusele, miks neid siin pole,” nentis Ratas.

 

 

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Vikerkaar
21. jaan. 2021 20:18
Vikerkaar, Kastani Baar ja rongikäik Pride. Põhiline on Pride.
vot tak
21. jaan. 2021 20:03
Brigada uhh, rabotajet do dvuh, a poslje pjati ih ne naiti!