"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Näituse „Linnaloom. Lehm, lutikas ja lohe Tallinna ajaloos“ avavad päris loomad (0)
21. jaanuar 2021
Johanna Rannula

Teisipäeval, 26. jaanuaril avatakse Kiek in de Köki kindlustustemuuseumis näitus „Linnaloom. Lehm, lutikas ja lohe Tallinna ajaloos“. Näituse avanädala juhatavad sisse tegelased, kes kasvõi sajand tagasi olid linnades samaväärsed elanikud kui inimesed – nimelt saabuvad väljapanekuga tutvuma mitmesugused päris farmiloomad.

Näitus pakub seni nägemata ülevaadet sellest, millised loomad on kõndinud pealinna tänavatel ning elutsenud tallinlaste fantaasiates ja külje kõrval. Seekord pole fookuses kassid ega koerad, vaid hoopis muud elukad – ka need, keda ei oskaks enam Tallinna tänavatel ja karjamaadel ettegi kujutada.

Näituseruumi on ehitatud keskaegne linnatänav, kus näeb koduloomade elukäiku seasulust peolauani. Torni keldrikorrusel avatakse aga metsikute ja taltsutamata loomade maailm. Jutuks tuleb, millist eksootikat tõid linlase ellu rändtsirkused ja kuidas nägid välja tänavad, kui seal sõitsid sajad voorimehed. Päevavalgele tuuakse ka elukad, kes elasid linlaste fantaasias või siis voodilinade vahel.

Näituse on loonud Nukufilmi kunstnikud ja butafoorid, kes on kujundanud ühtaegu mängulise, aga ka tõetruu ruumikogemuse. Kohtumist vaatajaga ootavad rõivastatud siga, Kalamaja randa eksinud küürvaal, ükssarvikust inspireeritud raamaturiiul ja kari rotte. Elajate kohta saab teadmisi ammutada mängides – külastajad saavad ise kokku panna kimääre, leida pühakute ja loomade paare, kasutada luuvurri või proovida kaela searange.

Näituse loomisel on osalenud tosinkond ajaloolast. Koduloomade pidamisest on kirjutanud Inna Jürjo, eksootilistest loomadest Pia Ehasalu. Tekstid on sujuvaks silunud lastekirjanik ja loodusemees Juhani Püttsepp.

Näituse avanädal „Hakkab looma!“ kutsub muuseumisse peresid, kellele pakutakse näituse avastamiseks põnevat mängulehte. Selle täitjate vahel läheb nädala lõpus loosi kolm auhinnapakki, kust võib leida nii Tallinna Linnamuuseumi filiaalide aastapileti, Urr & Nurr lemmiklooma poe poolt välja pandud auhinna kui ka kilgijahust tehtud snäkke.

26. jaanuaril kell 13 juhatavad näituse avanädala oma külaskäiguga sisse Ranna Rantšo Farmiloomade turvakodu elukad.

Näitus jääb avatuks kaheks aastaks.

Loe lisaks  muuseumi kodulehelt ja Facebookist

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.