"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Elanike arv kasvab linnaosades, kus on palju kõrgkoole ja uusarendusi (0)
22. jaanuar 2021
Ilja Matusihis

Elanikke tuleb Tallinnasse järjest juurde - näiteks Kesklinnas, kus esimese jaanuari seisuga elab 64 091 inimest, on aastaga elanikke juurde tulnud 1388. See on kõige suurema elanike arvu kasvuga linnaosa Tallinnas. 

Üldise tendentsi järgi kasvab elanikkond eelkõige linnaosades, kus on uusarendused ja kõrgkoolid. Lisaks kõrgkoolidele on Kesklinna linnaosa vanema Monika Haukanõmme sõnul elanikkonna kasvu põhjuseks mõnus elukeskkond koos hinnatud puitasumitega. Seal on ka palju üürikortereid ning see mõjutab samuti elanike arvu.

“Kesklinnas on ka päris palju uussisserändajaid, kes tulevad siia elama või õppima kas pikemaks või lühemaks perioodiks,”  ütles Monika Haukanõmm, kelle hinnangul on tegu peamiselt tudengite ja IT-sektori töötajatega.

Sugugi mitte kõikides linnaosades pole näha elanike arvu kasvu – näiteks kaotasid mullu hulga elanikke Nõmme, Mustamäe ja Põhja-Tallinna linnaosad. Kõige suuremas miinuses on Nõmme linnaosa, kus on elanike arv vähenenud pea 15 aastat. Viimase aastaga jäi sisseregistreerunuid vähemaks 465 võrra.

Põhjuseks võib-olla eluruumide arvu vähenemine Nõmme linnaosas, sest uued hooned on kõik enamuses ühepereelamud ja vanades majades ehitatakse kortereid kokku, mistõttu elanike arv väheneb. Nõmme kaotab ka kõige rohkem elanikke lähivaldadele.

Pealtnäha populaarne Põhja-Tallinn oma puitasumite ja mereäärsete uusarendustega on aastaga kaotanud 67 elanikku. Linnaosa vanema Peeter Järvelaiu sõnul võib anomaalia taga olla suur üürikorterite arv, kuhu end lihtsalt sisse ei registreerita.

“Me ei leia neid inimesi otseselt väga lihtsalt üles, aga tegelikult peaks süsteem olema selline, et inimene ise on ka väga huvitatud. Ta tuleb ja ta tingimata registreerib end elanikuks,” kurtis Järvelaid.

Linnaosade elanike arvu mõjutab ka linnasisene ränne, sest ikka vahetatakse elukoht parema vastu ning liigutakse näiteks Lasnamäelt kesklinna. Siserändest räägitakse küll vähem, ent see puudutab siiski tuhandeid inimesi.  tõi välja, et linnasiseselt vahetavad aastas elukohta tuhanded inimesed.

“Selliseid inimesi on aasta lõikes 22400 inimest. Kui vaadata kuu lõikes, siis on see peaaegu terve kuu ränne Tallinna ja valdade vahel. See on päris kõva liikumine, mis Tallinna sees toimub,” ütles Tallinna Perekonnaseisuameti rahvastikutoimingute osakonna peaspetsialist Tarmo Tropp.

Tervikuna on Tallinna elanike arv tõusuteel, 2021. aasta 1. jaanuari seisuga on elanikke 445688. See on 1756 inimest rohkem kui mullu samal ajal.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.