"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Ester Öpik saates "Siin Tallinn": vaktsineeritus annab kiireima tee vabadusse (0)
22. jaanuar 2021

"Meil on mõnda aega kestnud maskikohustus, samas ei ole kedagi sanktsioneeritud, kui ta on jätnud maski kandmata. Meie, kes me oleme maski kandnud, oleme kaitsnud ka neid, kes seda ei tee. Sama on vaktsineerimisega," ütles tervisespetsialist Ester Öpik Kanal 11 saates "Siin Tallinn". Telegrami toimetaja Mariann Joonas vaktsineerimist ei poolda, sest tema sõnul saab tema immuunsussüsteem viirusega ise kõige paremini hakkama.

 

Hooaja esimeses “Siin Tallinn” saates võeti luubi alla koroonavaktsiin ja selle poolt ning vastu argumendid.

Alternatiivse väljaande Telegram toimetaja Mariann Joonas vaktsineerimist ei poolda, sest tema sõnul saab tema immuunsüsteem viirusega ise kõige paremini hakkama. “Mina ütlen vaktsineerimisele “ei“. Olen uurinud teadust. Ma ei karda oma tervise pärast, oskan iseennast ravida igasugustest haigustest. Ma ei saa aru, miks see vajalik on,“ sõnas ta.

Molekulaarbioloog Kaari Saarma vaktsiinile kindlat “ei“ ei ütle, kuid arvab, et vaktsiiniga on kiirustatud ning lahendusi on teisigi. “Küsimus on, kus ja millal on vaktsineerimist teha mõistlik. Mul on pakkuda Eestile välja terviklahendus kriisiks väljumiseks ja mul on plaanis see esitada meie tähtsatele nõukogudele järgmise nädala lõpuks. Üks selle punkte on vaktsineerimine, aga see ei tähenda seda praegu,“ sõnas Saarma.

Öpik: mina lasen end vaktsineerida

Tallinna linna koroonaviiruse epidemioloogiliste ennetusmeetmete väljatöötamise ja nende rakendamise koordinaator Ester Öpik on hariduselt meditsiiniõde ning ta tõdes, et kui ta oleks hetkel eesliinitöötaja, siis ta laseks end kindlasti vaktsineerida.

“Täna on kahtlejaid ka tervishoiuinimeste hulgas, see on arusaadav, sest meie oleme ka inimesed. Meil on mõned oma terviseküsimused, mis panevad meid mõtlema, kuidas võiks see minu tervisele mõjuda. Kui minul oleks võimalus, siis laseksin end vaktsineerida,” lisas ta.

Öpiku sõnul saavad inimesed teha oma valikuid ise ning otsustada, kas lasevad end võimaluse tekkimisel vaktsineerida kui mitte, kuid nii nagu maskikandjad kaitsevad ohutusmeetmeid järgides ka neid, kes maske ei kanna, siis sama on ka vaktsineerimisega.

“See on meie võimalus, mis on teadusringkondade poolt lahti seletatud arusaadaval viisil ning see ei maksa rahaliselt mitte midagi. See on iga inimese kaalumise koht, milline on tema vaates kasu või kahju, aga laiapõhjaline vaktsineeritus annab meile kahtlemata täna kiirema vabaduse kui mõni teine meetod, mida oleme kasutanud,” sõnas ta.

Vaktsiin annab lootust turismisektorile

Tallinna lennujaama kommertsdirektor Eero Pärgmäe tunnistas, et ta ei ole teadusuuringuid lugenud, kuid kuidagi tuleb pandeemia kontrolli alla saada ning täna on vaktsiin parimaks lahenduseks. Inimesed tahavad vabalt liikuda. Uuringute järgi ütlevad 50% eurooplastest, et kui neil oleks võimalus, siis reisiksid nad kohe kuskile.

Pärgmäe sõnul on küsimus aga selles, kuidas saada töösse vaktsineerimispassid, et vaktsiini saanud inimesed saaksid turvaliselt tõendada, et neil on kaitse olemas ning nende jaoks võiksid isolatsiooni meetmed leeveneda.

“Täna on Euroopa puhul kõik riigid kehtestanud oma nõuded ja need on väga erinevad, mis on teinud liikumise väga keeruliseks. Ühtne sertifitseerimislahendus oleks mõistlik. Loodan, et Brüsselis sünnib kokkulepe kui mitte täna, siis lähikuudel,” lausus ta.

Molekulaarbioloog Kaari sõnul soovib ka tema reisida ning tavaliselt veedabki ta talvel aega välismaal, kuid vaktsineerimispassi näeb ta kasutuskõlbmatuna ilma immuunsuspassita. Tema sõnul annab läbipõdemine immuunsuse ning antikehadega inimesed võiksid saada samuti leebemate meetmetega liikuda.

Pärgmäe usub, et kui mitte maailm, siis vähemalt Euroopa avaneb suvel. “Nii mina kui turismisektor väga loodame, et suvel reisimine on taas võimalik. See võib olla ebamugav, aga võimalik,” sõnas ta.

Otsesaade “Siin Tallinn” Neeme Raua juhtimisel igal neljapäeval kell 21:30 Kanal 11s.

 

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.