"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Legendaarsest Kalma saunast võib saada spaahotell (0)
23. jaanuar 2021
M. Pressi Arhitektuuribüroo

"Detailplaneeringu eesmärgiks on välja selgitada võimalused muinsuskaitse all oleva amortiseerunud Kalamaja saunahoone ümber ehitamiseks ja laiendamiseks majutushooneks - spaahotelliks," teatab maastikuarhitekt Maarja Zingel detailplaneeringu algatamise taotluses.

Kalma sauna osas esitati mullu sügisel ettepanek hoone rekonstrueerimiseks ja laiendamiseks, mille tulemusel soovitakse tulevikus avada Vana-Kalamaja 9a aadressil spaahotell. Ettepaneku kohaselt renoveeritakse ajalooline Kalma saunahoone ja ehitatakse hoovi 4-korruseline juurdeehitus.

Saunad ja basseinid liiguksid uude hooneosasse ning ajalooline hoone majutaks eelkõige külaliste vastuvõttu ning osaliselt ka numbritubasid. Ettepaneku arhitektuurse lahenduse autor on Meelis Pressi Arhitektuuribüroo.

Kuigi tegemist on alles algatamisettepanekuga ja planeering pole veel töösse läinud, on see Kalma sauna asutajad sotsiaalmeedias juba ärevusse ajanud. Facebookis on loodud grupp “Kalma Sauna Kaitseks”, millel oli reedese seisuga 485 liiget.

Kohalikega ei räägitud

“Plaanitavad Kalma Sauna muudatused on kerkinud esile kogukonnaga dialoogi pidamata, lõhuvad juba esimesest vabariigi ajast pärinevaid traditsioone ja teenivad puhtalt piiratud inimgrupi kaptalistlikke ambitsioone,” pahandas grupi looja Kalle Kaljula.

Kalamaja on tema kinnitusel olnud alati elukeskkond, kus on väärtustatud üheaegselt nii elanikkonna heaolu nimel läbiviidavaid muudatusi kui ka peetud lugu traditsioonidest ja rajooni ajaloost.

“Oleme väga piiratud aja jooksul saanud kümneid meie plaane toetavaid signaale nii Kalamaja elanikkonnalt kui ka mujalt Eestist. Meile on kirjutatud isegi välismaalt seoses murega, et üks Tallinna unikaalne külastusobkekt võib kaduda,” kinnitas Kaljula ja lisas, et plaanis on teha koostööd ka teiste Kalamaja kogukonna heaolu eest seisvate liikumistega.

“Meie, Kalma sauna püsikliendid, kes me oleme käinud siin kümneid aastaid, soovime säilitada saun muutmatul kujul avaliku saunana nii meestele kui ka naistele, traditsioonide ja puuküttega,” deklareeis Kaljula, kelle sõnul on oluline säilitada ka olemasolev hinnapoliitika nii seenioritele kui teistele ning säilitada kultuuride vahelise suhtlemise ruum, kus toimuks integratsioon.

Esialgu vaid uitmõte

Kalma sauna omanik AS TTP ei soovinud Pealinnale oma plaane kommenteerida, kuid TTP müügikonsultant Rainis Nagel on ERR-ile kinnitanud, et kuigi detailplaneeringu algatamise avaldus on sisse antud, on praegu tegu vaid uitmõttega.

“Täiesti nullpunktis oleme praegu sellega. See teema on praegu ooteriiulis. Anname teada, kui hakkame sellega ka füüsiliselt tegelema. Praegu on see ainult uitmõte, ei midagi kindlat. Meil on miljon asja käsil ja see ei ole kindlasti meil prioriteet number üks,” rääkis Nagel.

Tallinna linnaplaneerimise amet on teatanud, et nõustub teatud tingimustel kinnistule osaliselt hotelli kavandamisega. “Koostatava Põhja-Tallinna üldplaneeringu kohaselt on kinnistu määratud ühiskondlike ehitiste maaks, mistõttu tuleb üle 50% kavandada avalikkusele suunatud äritegevust,” teatab amet oma juhi Arvo Rikkineni allkirja kandvas resolutsioonis.

Hotelli planeeritud spaad loeb amet samuti ühiskonnale suunatud funktsiooniks, kuid selle osakaalu peab suurendama ja ülejäänud funktsioonid peab samuti valdavalt kavandama selgelt kohalikule avalikkusele suunatuks. “Spaa näha ette ajaloolise Kalma sauna mahus,” on Rikkinen konkreetne.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.