"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Reinsalu: Eesti palub Soomel piiranguid leevendada (2)
23. jaanuar 2021
Albert Truuväärt

"Soome valitsus on kehtestanud uued ranged piirangud piiriületuseks. Minu seisukoht Eesti riigi nimel, mida olen tungivalt väljendanud oma Soome kolleegile, on töörändajate võimaluse säilitamine piiri ületada," kirjutas Reinsalu sotsiaalmeedias.

Soome piirab alates järgmisest kolmapäevast piiriülest liikumist, teatas Soome valitsus reedel. Riiki lubatakse vaid teatud elualade esindajad.

“Eesti hinnangul võiks Soome seda tänaõhtust otsust muuta moel, mis võimaldab viirust tõkestada, aga tagaks töörändajate liikumise kodu ja töökoha vahel ja seetõttu Eesti esitab oma ettepanekud Soome poolt kehtestatavate piirangute leevendamiseks Soome valitsusele,” teatas välisminister reede õhtul.

Reinsalu sõnul peame praegu arvestama, et sisuliselt tööränne Soome ja Eesti vahel järgmisel nädalal seiskub, välja arvatud vältimatud juhtumid.

Ühtlasi edastas Reinsalu Eesti saatkonna info Soome valitsuse tänaõhtuse otsuse kohta:

“Alates 27.01.2021 kell 00:00 saavad lisaks Soome kodanikele ja elanikele Soome siseneda vaid ühiskonna toimimise ja varustuskindluse seisukohast olulist tööd tegevad isikud ja vältimatutel põhjustel reisivad.

Tööhõive- ja majandusministeerium peab nimekirja, mis määrab kindlaks need töökohad, mis on olulised ühiskonna toimimiseks või varustuskindluse tagamiseks.

Nimekirjas olev kriitiline töö ei tähenda automaatselt riiki pääsemist. Tööandja peab kasutama eraldi vormi, et põhjendada, miks Soome saabuva töötaja tööülesanne on kriitiline ja et tööga ei ole võimalik viivitada. Vorm tuleb esitada piirivalvele koos reisidokumentidega.

Soome saavad siseneda näiteks järgmised isikud või järgmistel põhjustel reisivad:

Tervisehoiu- ja päästetöötajad (sealhulgas erakorraline abi) ja eakate hooldajad oma töökohustuste täitmisel;

kaubaveo- ja logistikapersonal oma tööülesannetes;

diplomaadid, rahvusvaheliste organisatsioonide töötajad, sõjaväelased ja abiorganisatsioonide töötajad oma tööülesannete täitmisel;

rahvusvahelistel läbirääkimistel osalevate riikide esindajad ja rahvusvaheliste organisatsioonide töös osalevad isikud;

välismaiste meediaettevõtete esindajad;

Soomes asuva kinnisvara või varakorralduse tõttu reisivad;

välismaal elava Soome kodaniku pereliikmed;

vältimatutel perekondlikel põhjustel reisivad (näiteks oma lapse sünd, lähedase raske haigus, enda pulmad, suhe) või muud kaalukad isiklikud põhjused. Sugulastena käsitletakse seejuures abikaasat (sh vabaabielu), lapsi, vanemaid, vanavanemaid, st et õdesid ja vendi enam külastada ei saa;

Soomes õppimine;

Soome elamisloaga reisivad;

rahvusvahelist kaitset vajavad või muudel humanitaarsetel põhjustel reisivad isikud;

Erigrupid (nt kultuuri, spordi, ettevõtluse esindajad).

Piirangud kehtivad 30 päeva ehk kuni 25.02.2021.

Kõikide Soome sisenejate suhtes kehtib soovitus jääda 10. päevaks eneseisolatsiooni.
Piiril testitakse kõiki, v.a kaubaveo- ja logistikatöötajad.”

Käesoleval aastal on tehtud Tallinnast Helsingisse keskmiselt 30 000 reisi nädalas. Suur osa Eestist Soome tööle käijatest töötab ehitusalal, vanadekodudes või teenindajana.

Tallinki juhatuse esimees Paavo Nõgene kommenteeris sotsiaalmeedias, et Soome laseb riiki vaid need töötajad, kelleta nad hakkama ei saa.

“Soome riik tegi otsuse, et riiki lubatakse ainult need kelleta nad ei saa – Eesti arstid, hooldajad. Stiilne. Isegi negatiivse testiga ei lubata teisi riiki,” kirjutas ta sotsiaalmeedias.

“Kõik Soomes töötavad Eesti tervishoiutöötajad võiks solidaarsusest ehitusvaldkonna töötajatega keelduda järgneva kuu jooksul Soomes töötamisest. Ega muidu Soome valitsus aru saa, et selline valiku tegemine on inetu. Neid keda neil vaja lastakse, teisi mitte,” lisas Nõgene.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

tuleb teha valik
23. jaan. 2021 18:05
Momendil katkuaeg ja inimene peab tegema valiku siin või Soomes. Tegelt on Soome püüdnud üsnagi vastutulla kuid paraku olukord keeras hullemaks ja otseloomulikult peab Soome riik seisma oma inimeste eest. Aeg selline ei ole võimalik lausa priilt liikuda ülelahe ons karantiin parem vanuritele siis Tegnell.
Vaatleja
23. jaan. 2021 16:16
Kaeblemise, solvumise ja teiste süüdistamise asemel asemel oleks võinud Reinsalu koos ülejäänud valitsusega tagada ka meil samasugused madalad nakatumisnäitajad nagu on seda suudetud Soomes, siis poleks ka kogu seda teemat ilmselt täna üldse päevakorda kerkinud.