"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Scoutspataljon tähistas oma kuulsaima lahingu aastapäeva ka Malis (1)
23. jaanuar 2021
Kaitseväe Peastaap

Scoutspataljoni võitlejad tähistasid oma kuulsaima lahingu aastapäeva nii Eestis, Malis kui ka Afganistanis.

Tapa linnakus ning Gao ja Kabuli baasides toimusid sel nädalal Scoutspataljoni aasta tähtsaimad rivistused, kus anti au 102 aastat tagasi Pikksaare jaama vabastanud eelkäijatele ning tänati silmapaistvamaid kaitseväelasi, teatas kaitseväe peastaap. Lahing Pikksaare jaama pärast toimus 21. jaanuaril 1919. aastal. Rünnaku tulemusel vallutas 47-meheline Scoutspataljoni grupp jaama, mida kaitses hinnanguliselt üle 500 punaväelase.

„Meie pataljoni A kompanii 1. ja 2. rühma eelkäijad vallutasid Pikksaare jaama ja purustasid seal endast rohkem kui kümme korda suurema vaenlase väe. Tookord oli võiduks vaja kahte asja – head plaani koos targa juhtimisega ning vapraid mehi, kes selle plaani teoks teeksid. Õnneks tookord kummastki puudust ei olnud,“ ütles eile Tapal toimunud rivistusel Scoutspataljoni ülem kolonelleitnant Eero Aija.

„Ka täna, 102 aastat hiljem, on need olulised. Seda nii keerulistel missioonidel Malis ja Afganistanis, rasketel õppustel Eestis, Lätis kui ka igapäevases teenistuses siin, Tapal,“ lisas Aija ning soovis scoutsidele meelekindlust ja vaprust püsida sisseseatud ja valitud teel.

„Nii nagu 102 aastat tagasi, nii ka täna on scoutsid Eestile väga tähtsad. Esiteks, teie teenistus missioonidel kaugetel maadel – Eesti hindab seda väga kõrgelt. Teiseks, see valmisolek, mis on pataljonil, kes esimese üksusena läheb lahingusse, kui meie maad peaks rünnatama. Teie valmisolek on meie kaitse üks suur trump. Ja kolmandaks, väga tihe koostöö meie liitlastega, tänu millele on Eesti riigikaitsel olemas ka teine trump,“ ütles kaitseminister Jüri Luik. „Mul on suur rõõm teid tänada ja õnnitleda ajaloolise lahingu aastapäeva puhul. Soovin jõudu, vastupidavust ja sõduriõnne.“

Rivistusel andis pataljoniülem väeosa teenetemärgid kaheteistkümnele Scoutspataljoni kaitseväelasele, kes on silma paistnud eeskujuliku ja pikaajalise teenistusega.

Pataljoni kuulsusrikkaima lahingu aastapäeva tähistasid ka Malis ja Afganistanis välisoperatsioonidel teenivad kaitseväelased.

„Scoutside poolt Pikksaare lahingus näidatud vaprus, kiirus ja tahe rünnata on meie mentaliteedi mõõdupuuks ning eeskujuks ka meile,“ ütles Malis Gao baasis toimunud rivistusel seal teeniva jalaväerühma ülem nooremleitnant Kaarel Aruoja.

Pikksaare võidu tunnustamiseks ja mäletamiseks on lahingu nimi, erinevalt väeosa teistest võidunimedest, kantud pataljoni lipule. Praeguste scoutide jaoks on suuresti tegu väeosa vaimsuse, julguse ning pealehakkamise sümboliga.

Scoutspataljon on 1. jalaväebrigaadi koosseisus olev professionaalse väljaõppega iseseisvaks lahingutegevuseks võimeline manööverüksus. Scoutspataljon asutati 21. detsembril 1918 ja taasasutati 29. märtsil 2001.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

reforminoor
24. jaan. 2021 10:31
https://et.wikipedia.org/wiki/Eesti_kütiväed https://www.ksk.edu.ee/wp-content/uploads/2016/02/Sõjateadlane_1_08_Kopõtin.pdf