"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Tallinn tutvustab Dubais nutikaid linnalahendusi (0)
23. jaanuar 2021

„Tallinn on 2020. aasta maailma intelligentseima kogukonnana tuntud oma ükssarvikute, uuendusmeelsete ettevõtete ning tehnoloogiapõhiste rakenduste kasutamise poolest avalikus sektoris. Tehes koostööd innovatsiooni ökosüsteemi osapooltega ning toetades oma ettevõtteid globaalse edu saavutamisel, võidame kogu regioonina“, sõnas Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu, kelle sõnul on maailmanäitusest osavõtt väärt võimalus saavutada kriisist väljumise ajal kõrgendatud rahvusvahelist tähelepanu nii linnale kui ettevõtjatele. 

Tallinna linn osaleb esimest korda EXPO 2020 maailmanäitusel Eesti paviljonis, mis pandeemia tõttu edasilükatuna avab oma uksed külastajatele käesoleva aasta oktoobris ning  jääb avatuks kuni 31. märtsini 2022. Maailmanäitust oodatakse külastama kuni 25 miljonit inimest.

Vastvalminud Eesti paviljoni ekspositsioon keskendub tänavu digitaalsetele lahendustele, nutikatele leiutistele ning keskkonnahoiule. Need on võtmeteemad, mis kohalike edulugude ja ettevõtetega koostöös läbiviidud edukate koostööprojektide kaudu leiavad näitusel tutvustust ka Tallinna kui innovatsioonipealinna esitlusloos.

Interaktiivne ekspositsioon

„Meil on külastajatele pakkuda seekord hästi mitmekülgne ekspositsioon: interaktiivne Eesti lugu, mis kuvatakse peegelseintele ja millest osa on võimalik oma nutitelefioniga vaadata ka liitreaalsusena, meie digiühiskonda sümboliseeriv 400 valgusallikaga installatsioon, käsitööna valmivad savist paviljoni seinad, robot-baarmeniga Eesti kohvik ja palju muud põnevat,“ kirjeldas Eesti esinduse juht Andres Kask.

Paviljoni disaini ja ekspositsiooni autoriks on agentuurid KOKO ja MOTOR, kes on loonud Eestile omase minimalistliku ja samas isikupärase sise- ja väliskujunduse ning mitmekülgse Eesti näituse.

Tallinna esitluste osaks on Tallinna ettevõtluskeskuse juhi Jaanus Vahesalu sõnul tutvustada erinevaid tuleviku linna projekte, mis on teostatud või läbiviimisel koostöös teadusasutuste ning erasektoriga. „Näiteks liikuvuse, linnakeskkonna arenduse, hariduse ja digitaliseerimise valdkondades. Isejuhtivate busside testid, päikeseenergiat tootvad teekatendid, nutikad ülekäigurajad, sensorid linnaruumis, e-valitsemise süsteem,“ loetles Vahesalu, kelle kinnitusel leiavad tutvustust nii 3D linnamudel, avaandmetel põhinevad digitaalsed lahendused, aga ka rohepööret toetavad algatused.

Eesti renditud kahekorruselises hoones on kummalgi korrusel põrandapinda 400 m2. Esimene korrus on avatud kõikidele külastajatele ning sealse ekspositsiooni selgroog on e-Eesti edulugu. „Digitaalse ühiskonna lugu on see, mis eristab meid kõikidest teistest riikidest ning mis on heaks ukseavajaks ka teistele valdkondadele,“ selgitas Vahesalu.

Riiki ja ettevõtteid tutvustav ekspositsioon on jagatud kolme ossa – digitaalsed lahendused, nutikad lahendused ning loodusega kooskõlas elamine. Esimesel korrusel on avatud ka tänavatoitu pakkuv kohvik. Paviljoni teisel korrusel asub ärikeskus, kus tutvustatakse kõiki osalevaid ettevõtteid. Lisaks on teisel korrusel seminariruum 100-le inimesele ning kaks väiksemat ruumi kohtumisteks ja koosolekuteks.

Pinda jagavad kõik partnerid vastavalt panusele. Tänase seisuga osaleb Eesti poolt koos riigiga 37 ettevõtet-organisatsiooni, lisaks Tartu ja Tallinna linn. Tallinn on osa Eesti paviljoni ekspositsioonist. Ühtse ekspositsiooni üks osa koosneb ekraanidest, kuhu kuvatakse kõikide partnerite põhisõnumid. „Tallinna põhisõnumid on: „ Tallinn – The City Where the Future is Now!“, „The Capital of Wild Unicorns“, „The Green Tiger that Never Sleeps“ ja „Tallinn – the Fairytale Capital“,“ rääkis Vahesalu.

Eesmärk  on luua kontakte

Ekspositsioon jätkub teisel korrusel nö showroomis, kus ekraanidel tutvustatakse külastusdelegatsioonidele huvipakkuvaid esitlusi põhjalikumalt videote, turundusmaterjalide kaudu. Samuti on II korrusel partneritel võimalik korraldada seminare ja vastuvõtte.

Messi pooleaastase kestuse jooksul esindavad Tallinna linna ja teisi partnereid Eesti paviljoni poolt korraldatud giidid, kes jutustavad erinevatele delegatsioonidele Tallinna lugu ja tutvustavad pealinna regiooni, kui rahvusvahelist innovatsioonipaika, kus ettevõtted on nutikad ja kasutavad lahendusi, mida võimalik ka teistel kasutusele võtta. „Tallinna esindus osaleb messil vaid planeeritud visiitide või korraldatavate sündmuste raames,“ selgitas Vahesalu.

Tallinna linna kui EXPO partneri panus Eesti ühispaviljoni on tema sõnul 30 000 eurot. Sinna lisanduvad kulud lähetustele, vastuvõttudele, üritustele. „Juhul, kui on võimalik kohale sõita ja sündmusi korraldada,“ täpsustas Vahesalu, kelle kinnitusel on käimas läbirääkimised koostööpartneritega ühismissioonide ja ühisseminaride korraldamise osas.

Maailmanäitusel osalemise eesmärk on Vahesalu sõnul aidata Eesti ettevõtetel ja organisatsioonidel luua kontakte nii Lähis-Ida regioonis kui ka terves maailmas ning kasvatada seeläbi oma toodete ja teenuste müüki. „Regioonina ja pealinnana on EXPO suurepäraseks võimaluseks tutvustada Tallinna innovatsioonikeskusena, startup hub`ina, tulevikulahenduste testkeskkonnana, mis aitab piirkonda tuua uusi välisinvesteeringuid,“ ütles Vahesalu.

Eesti EXPO-l osalemist juhib ja korraldab ettevõtjate eestvedamisel loodud Sihtasutus EXPO 2020 Dubai Eesti esindus.

Eesti riigi esindajana ehk peakomissarina alustab Dubai EXPO-l tööd diplomaat Daniel Schaer, kelle peamiseks tööülesandeks on just äridiplomaatia arendamine. „Maailmanäitus toob pooleks aastaks Dubaisse kokku üle 190 riigi ja see saab olema esimene suur üritus peale koroonakriisi, kus on võimalik luua silmast-silma kohtudes koostöö- ja ärikontakte. Peame seda võimalust kindlasti kasutama,“ sõnas Schaer.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.