"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
LOOMAAIA UUDISED: lumeleopardidel on aedikuvahetuskuu (0)
24. jaanuar 2021
Inari Leiman

Lumiste kõrgmägede asukad lumeleopardid Deli ja Otto III vahetati kesknädalal aedikutes ning ekspositsiooni kõndima lastud isasloom nuuskis pikalt ja põhjalikult üle kogu aedikulume, et tabada kõiki emase jäetud lõhnamärke.

Jääkarud aedikuid omavahel veel ei vaheta, vaid saavad teineteise lõhna uudistada mänguasjadelt ja lõhnamärkidega lumelt, mida talitajad kaaslase alalt aeg-ajalt toovad. Mõlemad, nii Raspi kui ka Friida naudivad aedikusse peidetud toidu otsimist, mänguasju ja lumes püherdamist.

Veelinnud hoiduvad tiigi lahvandusele. Isased jääkosklad on juba uhke pulmarüü selga tõmmanud ja viskavad emastele silma. Habekotkad kullimäel paarituvad ja käivad ühtetihti pesal asjatamas.

Jaanuari külmakraadid sulgesid majakestesse valgesaba-okassead ja raipekotkad. Viimaseid on kullimäel siiski võimalik läbi klaasi näha. Benneti kängurudki istuvad enamasti majakeses soojas, kuigi neile on ka õue pääs avatud. Eesti põlistõug kihnu maalammas aga ilmauperpalle ei pelga. Tema soe kahekihiline vill ei lase külmal ega niiskusel naha vahele pugeda.

Soojas troopikamajas küpseb suur banaanikobar. Troopika liigirikkuse ekspositsiooni pandi välja Aafrika lähisekvatoriaalvööndi asukad, kaheksa oliiv-tuhatjalga.

Paksunahaliste majas elavale pruun-harjasvöölasele anti kanamuna. Lõugade vahele võtmiseks liiga suur, tuli veerev maiuspala enne maiustamist ninaga katki suruda. Surikaadid ja leopardkilpkonn said uudistada saba liigutavat pehmet mängukala. Mängukala uuris ka vöölane, kes tahtis kohe järele vaadata, mis kala kõhus peidus on.

Laste loomaaia laudas valmis uus suure basseiniga elupaik punakõrv-ilukilpkonnale. Sealsamas kõrval sopsutab inglitiivaga puhasvalge muskuspart Piilu sulgi puhastada. Inglitiib – viimasest liigesest kehast eemale väändunud tiiva ots – on metaboolne haigus, mis on seotud kõrge kalorsusega toidu, näiteks teravilja söötmisega veelinnule. Pardi toit on selgrootud vee-elukad, putukad ja taimed. Muskuspart Piilu jõudis laste loomaaeda täiskasvanuna, juba välja arenenud inglitiivaga. Siin ta lendama ei pea ja saab paterdades hakkama.

Emane luitekass alustas kesknädalal autosõitu Hispaaniasse, et kohtuda seal uue paarilisega. Liigikoordinaatori poolt soovitatud ja pikalt plaanitud reis sai viimaks teoks. Transportkasti läks kass hea meelega, teda oli selleks juba mitu kuud treenitud.

Detsembri lõpul ja jaanuari algul tabati loomaaias kokku 31 metskitse (7 uimastati, 24 kütiti), neist 22 olid isased ja 9 emased. Metskitse sõrajälgi on loomaaia lumel jätkuvalt näha. Veel märgati metsa all tegutsemas rebaseid ja jäneseid ning üht kakulist.

Külmast, lumest ja tuisust hoolimata algasid kesknädalal tulevase Kagu-Aasia troopilise vihmametsa ekspositsioonihoone alused kaevetööd. Hoone rajatakse vaivundamentidele. Loe vihmametsa ekspositsioonist lähemalt siit: https://tallinnzoo.ee/vihmametsa-ekspositsioonihoone-valmib-2022-aasta-suvel/

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.