"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Reps: see on kriisist väljatulemise ja uue kasvu koalitsioon (2)
24. jaanuar 2021
Mats Õun

"See on kriisist väljatulemise ja uue kasvu koalitsioon. Tema eesmärk on olla sarnane eelmise peaministri Jüri Ratase ja Keskerakonna valitsusega ning väga hästi hakkama saada koroonakriisiga, sellest tuleneva majanduskriisiga," rääkis Keskerakonna poolt koalitsiooniläbirääkimisi vedanud Mailis Reps erakonna volikogule.

Koalitsioon Reformierakonnaga sündis Repsi sõnul väga keerulisel hetkel, kui Keskerakond oli saanud kahtlustuse. “Me peame oma erakonnana minema jõuliselt edasi. Seda on vaja teha loomulikult meil üheskoos ja poliitilise erakonnana reaalselt on seda võimalik teha võimult paremini kui opositsioonist,” rääkis Reps.

Ta leidis, et Keskerakonna huivid on uues koalitsioonis hästi kaitstud. “Selle koalitsioonileppe vaimus julgen öelda, on märgilisi asju, mis meile olid äärmiselt olulised ja kus Reformierakond pidi astuma vähemalt kümme sammu tagasi,” ütles Reps.

Repsi kinnitusel on koalitsioonileppes olulised põhimõtted, nagu tasakaalustatud areng, majanduse toimimine, kannatada saanud ettevõtluse ja sektorite toetamine, inimeste toetamine läbi töötukassa ja teised märgilised koroonakriisiga seonduvad asjad. “Loomulikult jääb lapsevanemale õigus oma haridusteel ise valikuid teha. Ja me ei sulge ei vene lasteaedu, koole ega ei võta neid võimalusi ära,” kinnitas Reps.

Ta nentis, et nii Keskerakonnal kui Reformierakonnal on ühine eesmärk toetada eesti keele õpet. “Ühine eesmärk, et me toetame eesti keele õpet, on olnud meil järjepidev ju aastaid. Läheme siis samm-sammult edasi,” rääkis Reps. “Rõhutan veelkord üle, me ei sulge ühtegi venekeelset õppeasutust, lapsevanematele jääb see õigus valida oma haridusteed. Meie kõigi ühine eesmärk on see, et alushariduses vähemalt üks õpetajatest oleks eestikeelne.”

Perekonna ümber defineerimisega ei kavatse uus koalitsioon Repsi sõnul tegelema hakata. “Me arutasime väga pikalt peremudelite üle ja väga selge otsus oli, et me jääme traditsioonilise peremudeli juurde. Keegi ei hakka perekonnaseadus selles osas muutma. Traditsiooniline abielu on mehe ja naise vahel, aga arutasime ka kooseluseadust ja ei leidnud siin konsensuslikku otsust,” nentis Reps. “Seepärast on koalitsioonilepingus sõnastus, et kui parlamendiüleselt on kuidagi võimalik, siis Reformierakonnal on vabadus leida siin lahendusi ja Keskerakond on alati nendes küsimustes olnud südametunnistuse järgi hääletamas.”

Välispoliitikas jätkab Eesti ka uues valitsuses heade suhete hoidmist liitlastega ning kaitseeelarvet ei ole plaanis vähendada. “Me kinnitasime üle, et kahe protsendi riigikaitse suunamine on endiselt meie kõigi prioriteet,” nentis Reps.

Eelmisest valitsusest eraldatud ja vastuvõetud eelarvega, kus on pea nelisada miljonit erinevate toetusmeetmeteks, minnakse Repsi sõnuljõuliselt edasi. “Meie eesmärk on siis tasakaalustatud kriisist väljatulek. Meil on oluline, et me väikese riigina hoiame oma inimesi kõiki, kes on saanud täna üsna palju ka kannatada,” rääksi Reps.

Kuigi eesmärk on liikuda vastutustundliku eelarve tasakaalu suunas ning sellest tulenevalt kärpida ka riigisektoru kulutisi, ei saa see Repsi sõnul tulla inimeste arvelt. “Me mõistame, et riiki ei saa õhukeseks lihvida lõputult ja meie jaoks väga märgilised asjad, nagu avalikus sektoris siseturvalisus, politseinikud, päästeametnikud, kultuuritöötajad, või teiselt poolt haridustöötajad, eesliini töötajad tervishoius, need on kõik, kes saavad avalikus sektoris palka ja see eelarve tasakaal peab olema inimmõõtmega kogu aeg tasakaalus.”

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Vikerkaar
24. jaan. 2021 23:27
Vikerkaar, Kastani Baar ja rongikäik Pride. Põhiline on Pride.
eeskuju
24. jaan. 2021 19:47
https://objektiiv.ee/biden-lubab-usa-seadustest-kaotada-kaks-sugu/ https://maailm.postimees.ee/7156798/itaalia-id-kaartidel-ei-raagita-enam-emast-ja-isast?_ga=2.228060957.1462276408.1610813806-1719046557.1589639412