"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Riigiasutused jagasid e-valimiste turvalisuse tagamise ülesanded (0)
25. jaanuar 2021
Albert Truuväärt

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM), riigi infosüsteemi amet (RIA) ja riigi valimisteenistus (RVT) sõlmisid koostöölepingu, et määrata kindlaks asutuste vahelised ülesanded elektroonilise hääletamise korraldamiseks ja valimiste küberturvalisuse tagamiseks.

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siemi hinnangul on e-valimiste küberturvalisus riikliku tähtsusega küsimus ja rollide ja ülesannete jaotus eri asutuste vahel peab selgelt paigas olema.

“Koostööleping paneb täpselt paika, kes mille eest vastutab. Nii tagame e-valimiste infosüsteemide turbe sisulisema ja laiapõhjalisema järelevalve, mis tõstab oluliselt infosüsteemide turvalisuse taset ning sellega seotud protsesside usaldusväärsust ning läbipaistvust,” ütles Siem pressiteates.

Lepingu järgi saab MKM-i peamiseks ülesandeks hiljemalt tänavu oktoobriks valimiste infosüsteemi (VIS3) ja elektroonilise hääletamise infosüsteemi (EHS) küberturvalisuse auditi ja analüüsi läbiviimine ning enne valimisi hinnangu esitamine.

RVT ülesanne on EHS-i arendamine ja haldamine, samuti süsteemi turvatestimise korraldamine ja riskianalüüsi läbiviimine. Lisaks töötleb valimisteenistus e-hääletamisega seotud valimiste andmeid. Valijate ja e-hääletuse korraldusega seotud osapoolte küsimustele vastamist korraldab samuti RVT. Ka valimiste veebilehe arendamine ja selle sisu haldamine on valimisteenistuse ülesanne.

Lepinguga kohustub RVT hiljemalt juuniks läbi viima tehnilise ja õigusliku analüüsi näobiomeetria abil valija tuvastamise võimalikkusest. Juhul kui analüüsi tulemusest nähtub valija näobiomeetrilise tuvastamise teostatavus, tuleb valimisteenistusel koostada tegevuskava selle kasutuselevõtuks.  

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.