"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Rootsis algas kohus Estonia vraki filmijate üle (0)
25. jaanuar 2021
Albert Truuväärt

Rootsis algas esmaspäeval kohus kahe filmitegija üle, keda süüdistatakse hauarahu rikkumises seoses parvlaeva Estonia vraki filmimisega.

Rootsis algas esmaspäeval kohus kahe filmitegija üle, keda süüdistatakse hauarahu rikkumises seoses parvlaeva Estonia vraki filmimisega. 

Võttegrupp saatis vraki juurde kaugjuhitava sukelaparaadi, filmides dokumentaali, mis näitas laeva keres suurt auku ning heitis uut kahtlust laevahuku ametliku uurimise järeldustele. 

Rootsi, Eesti ja Soome otsustasid 1995. aastal kuulutada laevahukupaiga hauapaigaks, mille häirimine on keelatud. 

Dokumentaalfilmi režissöör ja süvamereanalüütik viibisid laeval, kui sukelaparaadid saadeti 2019. aasta septembris vraki juurde. Süüdimõistmisel ootab neid rahatrahv või kuni kaheaastane vangistus. 

Filmitegijate avastused vallandasid üleskutsed laevahuku põhjuste uueks uurimiseks, detsembris teatas Rootsi, et kavatseb muuta seadust, et võimaldada vraki uut uurimist. 

Aastal 1995 kehtestasid Rootsi, Eesti ja Soome valitsused kokkuleppes katastroofi piirkonnas hauarahu, millega keelati oma kodanikele vrakile sukeldumine. 

Mullu septembris avaldati dokumentaalfilm, kus allveerobotitega filmitud kaadritelt on näha laeva keres seniavastamata neljameetrist auku.

Aastate jooksul on levinud mitmesuguseid vandenõuteooriaid, millest ükski pole kinnitust leidnud.

Muu hulgas on käidud välja teooriaid kokkupõrkest teise laevaga, aga ka organiseeritud kuritegevusest ja plahvatusest laeva pardal.

Parvlaev Estonia uppus 1994. aasta 28. septembril teel Tallinnast Stockholmi. Katastroofis sai surma 852 inimest, eluga pääses 137 pardalolijat.

See oli kõige hullem rahuaegne laevakatastroof Euroopa vetes ja ohvriterohkeim Euroopa laeva hõlmav laevahukk alates Titanicu uppumisest 1912. aastal.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.