"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Toetus aitab õppe- ja kogukonnaaedu rajada (0)
25. jaanuar 2021
Albert Truuväärt

Kui tomatitele aknalaual kasvamiseks enam ruumi ei jätku, võib need istutada linnaaeda oma maja lähedal. 1. veebruarini saab linnalt taotleda toetust kogukonna- ning 15. veebruarini kooli õppeaia rajamiseks.

MTÜ Pelguaed esindaja Martin Pennaste sõnul saavad elanikud kogukonnaaias kasvatada seda, mida nad ihkavad. “Olgu selleks siis söödavad asjad või päevalill,” lisas Pennaste. “Redised on populaarsed, samuti maitseroheline, till ja petersell näiteks. Ühispeenras kasvas meil mullu ülihästi Uus-Meremaa spinat. Mina kasvatasin natuke murulauku,  iiriseid, kurgirohtu ja herneid. Aknalaual jäi ruumi väheks! Linnaaed tundus hea ja tore mõte ja nii on mul peenrakastid koguni kahes aias – Pelguaias ja Põhjala aias! Otse peenralt võetud kraam on alati värske ja maitseb hästi. Aiandushuvilisi mehi meil jagub, paljud käivad ka perekonniti.”

Pennaste sõnul õpetab  linnaaiandus muuhulgas, kuidas teha naabrite ja firmadega koostööd. “Inimesi on meil eri emakeelega ja eri vanuses. Siin kuuleb eesti keele kõrval inglise ja vene keelt, islandi, itaalia ja hispaania keelt,” lausus ta. “Kui oleme talgutel peenraid teinud, siis eakamaid me mättaid läbi kaevama ei pane, seltskonnas saab olla ja kaasa aidata jõukohasel moel! Meie väga hea partner on olnud Tallinna Vesi. Kui paljudes teistes linnaaedades on lähedal hoone, nt raamatukogu või huvikool, siis meil polnud kuskilt läheduses  vett võtta. Meil on puitkarkassiga kaetud veemahutid ja kui vesi otsa saab, võtame  ühendust Tallinna Veega, kes päeva-paari jooksul paagid jälle täidavad. Kompostmulda saame tellida linna toetuse eest, nagu paljut muudki.”

Keskkonna- ja kommunaalameti juhataja asetäitja Elena Sapi sõnul on linnaaiandus aina popim. “Eri linnaosades on kokku juba kaksteist kogukonnaaeda, kus huvilised saavad koos söödavaid taimi kasvatada ning loodust tundma ja hoidma õppida,” ütles Sapp.

Lisaks tegutsevad koolide ja lasteaedade õppeaiad. “Õppeaedu on linna toetusel rajanud ja arendanud oma hoovis juba üle viiekümne linnaasutuse,” ütles Sapp. “Nt Pääsküla kool on rajanud aia suisa katuseterrassile. Viimastel aastatel rajavad koolide ja lasteaedade kõrval aedu ka huvikoolid, raamatukogud, muuseumid ja hoolekandeasutused.”

Kuidas toetust küsida?

• Toetust saavad küsida firmad ja MTÜ-d 1. veebruarini, täites iseteeninduskeskkonnas taotlusvormi. Oodatud on taotlused nii olemasolevate kogukonnaaedade arendamiseks kui ka uute rajamiseks. Toetust saab kasutada materjalide, vahendite, tööriistade ja inventari soetamiseks, aga ka töötubade, talgute jm toetavate sündmuste läbiviimiseks. Seda toetust saavad taotleda ka erakoolid ja -lasteaiad, kes soovivad rajada oma õppeaeda.

• Teine toetus on mõeldud linna enda koolidele, lasteaedadele jt asutustele õppeaedade rajamiseks. Seda toetust saab taotleda 15. veebruarini, täites Tallinna veebilehe kaudu taotlusvormi. Toetust saab kasutada materjalide, tööriistade, inventari soetamiseks ning nende paigaldamiseks ja transpordiks. Linna asutused saavad broneerida aja nõustamiseks kohapeal, mis toimub konkreetsetel kuupäeval linnaosade kaupa.

• Aiandushuvilisi abistavad taotlusvoorudega seotud küsimustes linna keskkonna- ja kommunaalameti projektijuhid. Samuti saab küsida nõu kogukonnaaia jaoks sobiva maa leidmisel ja maaomanikuga kokkulepete tegemisel.

• Tingimused, abimaterjalid, broneerimise ajad ja kontaktid leiab Tallinna keskkonnaveebist www.tallinn.ee/est/keskkond/Linnaaiandus, helistades 511 0290 või 513 5779. Õppeaedade info asub www.tallinn.ee/est/keskkond/oppeaedade-kord või 640 4714.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.