"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
TULE HÄÄLETAMA: Otsusta, kas soovid kodu juurde muusikarada või promenaadi (0)
25. jaanuar 2021
Albert Truuväärt

Kaasav eelarve kutsub otsustama, kas soovid näiteks kiiruskaameraid Kakumäe teele ja rulaparki Kakumäele, rattamaju paneelhoonete juurde, muusikarada Lasnamäele ja Piritale või nutiseadmeid laadivaid pinke Kesklinna bussipeatustesse.

Jaanuari lõpuni saavad linnaosade elanikud valida endale meelepärase idee kaaslinlaste pakutud 98 seast, mida siis linn hakkab ellu viima. “Tallinlaste huvi on jätkuvalt suur – inimesed osalevad aktiivselt ja kutsume kõiki kindlasti tutvuma  väljapakutud ideedega. Kindlasti leiate südamelähedase projekti, mida toetada,” ütles linnapea Mihhail Kõlvart. “Tänased numbrid näitavad, et me saame hääletuse õnnestumiseks seatud kvootide täitmisega hakkama.”

Linlastele meeldib väga

Möödunud kolmapäeva hommikuks oli kõige rohkem hääli kogutud Põhja-Tallinnas (938), teisel kohal oli Lasnamäe linnaosa, kus on hääletanud kokku 900 inimest, ja kolmandal kohal Haabersti 880 häälega. Vaatamata sellele, et hääletus kestab 31. jaanuarini, oli juba siis Kristiines saavutatud 123%, Nõmmel 106%, Põhja-Tallinnas 93%, Haaberstis 88%, Kesklinnas 75% ning Nõmmel ja Lasnamäel umbes 60% kvoodist. Väiksema aktiivsusega linnaosa on Pirita, aga ka seal oli kvoot juba 50% ulatuses täidetud.

“Loomulikult pole kvoot eesmärk, aga see näitab, et tallinlaste huvi on jätkuvalt suur,” lisas linnapea.

“Me võime tõesti tõdeda, et tallinlased on kaasava eelarve hääletuse hästi vastu võtnud. Juba ühe ööpäeva jooksul hääletas üle 5000 inimese,” ütles kaasava eelarve idee autor, Lasnamäe linnaosa vanem Vladimir Svet.

Enamik inimesi eelistab hääletada internetis, kuid kõikides linnaosades on avatud ka hääletuspunktid paberil hääle andmiseks. Linnaosad plaanivad avada ka mobiilseid hääletuspunkte, et kõik, kes soovivad oma hääle andja paberkandjal, saaksid seda mugavalt ja turvaliselt teha väljaspool linnaosavalitsusi. “Põhja-Tallinnas tekib selline punkt Stroomi kaubanduskeskusesse ja neljapäevast pühapäevani on hääletuspunkt avatud ka Lasnamäe Centrumis,” selgitas Svet. Kesklinlastel on võimalik lisaks linnaosavalitsusele oma lemmikideele poolehoidu näidata ka Kesklinna sotsiaalkeskuses.

Idee autorid, tehke kampaaniat!

“Meie kutsume kõiki linnaosa elanikke ja muidugi ka ideede autoreid tegema aktiivset reklaamikampaaniat oma ideedele, sest kuigi hääletajate seis on teada, ei ole teada see, mis ideede poolt inimesed on hääletanud. Mitmes linnaosas on kindlasti tihe konkurents, kus tehakse korralikku “valimiskampaaniat” oma ideedele,” nentis Svet.

Lasnamäel on näiteks käimas loosimine, kus ühe idee autorid loosivad välja portsu vareenikuid neile, kes toetavad nende idee teostamist. “Kutsume üles ka teisi ideede autoreid aktiivselt kasutama kõiki ausaid võtteid selleks, et oma idee taha toetajaid saada. Lõppkokkuvõttes võidab igas linnaosas suure tõenäosusega üks idee ja konkurents on väga tihe,” lausus linnaosavanem.

Svet soovitab tänavu suurema toetuseta jäävate projektide autoritel mitte meelt heita, vaid teha plaane juba järgmiseks aastaks, sest kaasava eelarve hääletus saab olema igal aastal ning edaspidi üritatakse seda veelgi täiustada. “Kohe, kui tänavused tulemused on teada ja linnaametid saavad ülesanded nende elluviimiseks, hakatakse analüüsima ka seda, mis läks hästi, mis halvasti, et järgmisel korral jõuaks veel rohkem ideid hääletusele ja veel rohkem inimesi võtaks hääletamisest osa.”

Ideedega saab tutvuda tallinn.ee/kaasaveelarve.

Kuidas saab hääletusel osaleda?

• Kaasava eelarve parimate ideede poolt saavad kõik vähemalt 14-aastased linlased hääletada elektrooniliselt koduleheküljel https://www.tallinn.ee/est/kaasaveelarve/Kaasava-eelarve-haaletamine, kus tuleb end tuvastada ID-kaardi, mobiil-ID, Smart-ID või EU eID abil.

• Paberil saab hääletada linnaosades, võttes kaasa ID-kaardi või passi.

Hääletuspunktid asuvad:

• Nõmme linnaosa valitsuses Valdeku 13

• Mustamäe linnaosa valitsuses Vilde tee 118

• Haabersti linnaosa valitsuses  Ehitajate tee 109a/1,

• Kristiine linnaosa valitsuses Metalli 5 ja Kristiine päevakeskuses (Sõpruse pst 5, hoovi poolt keskmine uks), mis on avatud tööpäevadel kella 9-16

• Põhja-Tallinna valitsuses Niine 2, samuti Stroomi keskuses Tuulemaa 20 reedel kella 15-18 ja laupäeval kella 11-15

• Kesklinna valitsuses Nunne 18 ja linnaosa sotsiaalkeskuses Liivalaia 32

• Pirita linnaosa valitsuses Kloostri tee 6

• Lasnamäe linnaosa valitsuses Pallasti 54

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.