"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tulevane siseminister Kristian Jaani: olulised väljakutsed on viiruspandeemia, idapiiri väljaehitamine ja eesliinitöötajate väärtustamine (0)
25. jaanuar 2021
Mats Õun

"Kaks aastat on ühtepidi pikk aeg, teistpidi ikkagi väga lühikene aeg. Kõige olulisem antud hetkel on see, mis puudutab COVID-19 vastu võitlemist ja seda, et kõik Eestimaa inimesed elu ja tervisega sellest viirusest välja tuleksid. Siin on seda pingutust kindlasti piisavalt nii kõikidele Eestimaa inimestele individuaalseid kui ka erinevatele asutustele," ütles tulevane siseminister, senine Põhja prefekt Kristian Jaani.

Lähima kahe aasta tööplaanidest rääkides on ta veendunud, et esmatähtis on võitlus käimasoleva viiruspandeemiaga, ent tähis on ka idapiiri välja ehitamine ja eesliinitöötajate ning vabatahtlike töö suurem väärtustamine.

 “Siseministeeriumi haldusala asutused on kriisi alguspäevadest saadik seda võitlust pidanud eesliinil ja oleme seda jätkuvalt tegemas ja ka omalt poolt panustamas, nii, et tegelikult see on see kõige tähtsam probleem, kuhu kogu pingutus tuleb hetkel suunata.“

Ka kriisideks valmisolek on Kristian Jaani hinnangul jätkuvalt väga oluline teema: muuhulgas see, kuidas tegeleda kriisivarudega ning see, kuidas on kriiside juhtimine ja koordineerimine üleüldse Eesti riigis korraldatud. Üheks olulisemaks lähiajal lahendamist vajavaks küsimuseks peab Jaani idapiiriga seonduvat, kuna see on väga otseselt seotud ka elanike turvatundega.

Idapiir tuleb valmis ehitada

“Kindlasti on väga oluline ja pidevalt päevakorras kõik see, mis puudutab idapiiri välja ehitamist. Sellega peab edasi minema, eelkõige kaasates ägedaid tehnoloogilisi lahendusi, aga on kindlasti oluline, et meie välispiir kaitstud oleks ja see tuleb kindlasti välja ehitada,“ lisas Jaani, kelle sõnul pole vähemtähtis ka eesliinitöötajate panuse senisest suurem väärtustamine.

“Väärtustamise all on kindlasti ühe komponendina oluline kõik see, mis puudutab töötajate palkasid, et nii politseiametnikud, päästeametnikud kui teised haldusala töötajad saaksid oma raske töö eest väärikat tasu,“ märkis tulevane siseminister. 

“Siit edasi on väga oluline meie haldusala vabatahtlike suurem kaasamine ja parem motiveerimine. Enda töö juures olen ma igapäevaselt näinud, kui oluline on vabatahtlikke kaasata turvalisuse tagamisel. Koostöö kohalike omavalitsustega ja nende roll ja võimalused turvalisuse tagamisel senisest rohkem kaasa lüüa on samuti olulised teemad ning tuleb analüüsida, kuidas seda veelgi paremini teha.“

Vabatahtlikele tuleb leida rohkem rakendust

Siseministeeriumi haldusalasse kuuluvad erinevad ka asutused, kus kaasatakse vabatahtlikke, olgu nad siis vabatahtlikud pritsumehed, abipolitseinikud või vabatahtlikud merepäästjad. Jaani sõnul ei ole vabatahtlike leidmine sugugi keeruline, pigem on väljakutseks neile piisava rakenduse leidmine.

“Täna ei peagi vabatahtlikke kuidagi koostööle meelitama, sest nad tulevad meieni ka ilma väga suure meelitamiseta  ja see on positiivne. Vabatahtlikud tulevad siis, kui asutuste maine ja usaldus on kõrge,” lausus ta.

Jaani ütles, et siseministeeriumi haldusalasse kuuluvate asutuste usaldus on üle 90%. “Vabatahtlikud tahavad meie juurde tulla. Meil peab olema võimekus vabatahtlikke vastu võtta ja neid ka piisavalt rakendada, sest need inimesed ei tule vabatahtlikuks selleks, et olla nimekirjas ja oodata, millal ta tööd saab,” märkis ta.

 “Need mõtted ja tegevused kannavad siiski ühist eesmärki – et kõigil oleks Eestis parem ja turvalisem olla ja kõigi nende küsimustega tuleb jätkuvalt edasi tegeleda,“ võttis peatselt ministritoolile istuv politseijuht järgmise kahe aasta plaanid laias laastus kokku.

SEOTUD LOOD

Reps: see on kriisist väljatulemise ja uue kasvu koalitsioon

VIDEO JA GALERII! Ratas: Keskerakonna ministrikandidaadid on end tõestanud tugevate tegijatena

 

 

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.