"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Mõnel juhul tuleb sahamehel öösel lund koristada (0)
25. jaanuar 2021

"Kas ta on ikka mugav töö? Eriti kui sa pead juhtima sahka, juhtima puisturit, juhtima autot ja siis vaatama veel liiklust ka. See on päris keeruline ja müts maha nende meeste ees, kes seda igapäevaselt teevad – nad on tublid," ütles Tänavapuhastuse AS juhatuse liige Vello Kink saates "Tallinna panoraam".

Lund ja libedust on Tallinnas viimastel nädalatel olnud küll ja veel. Aga siiski teed on meil olnud suhteliselt puhtad. Uurime ühelt Tallinnas töötavalt sahamehelt, kuidas tema töö igapäevaselt välja näeb ning kas on raske.”

“Meie töö on raske, kogu aeg on vaja vaadata, mis on teel. Palju on autosid ja see on suur masin, millega teedel sõita,” ütles sahamees Aleksei.

“Samas saab seda tööd teha soojas kabiinis. Ei pea labidaga lund viskama. Selles mõttes suhteliselt mõnus töö,” küsis reporter.

“Seda küll,” vastas Aleksei.  

Ainuke võimalus koristada öösel

Praegu tipphooajal töötab Tallinna tänavatel korraga ligi 100 lumepuhastusmasinat. Üle neljakümne neist on suuremad sahad ning ülejäänud on väiksemad kõrvaltänavaid ja kergliiklusteid puhastavad traktorid. Lumekoristusmasinad liiguvad Tallinna linnatänavatel ringi ööpäevaringselt, kuid peamiselt siiski öösiti, mil on kõige vähem liiklust.

“Üks probleem on see, et öösel helistatakse meile ja nurisetakse selle üle, et lumekoristusmasinad tekitavad müra ja ei lase magada. Mõnes kohas ongi ainuke võimalus öösel koristada – et päeval tuleks tänav kinni panna ja sulgeda lumekoristuse ajaks. Kui tahad vaikust, linnulaulu ja karumõminat kuulda, siis tuleb metsa elama minna,” sõnas Tallinna Munitsipaalpolitsei Ameti juhataja Aivar Toompere.

On ka kaevatud, et kohati on kõnniteed liialt libedaks või lumiseks jäänud. Et tänavad oleksid turvalisemad ja puhtamad, on sel aastal ette valmistatud varasemast karmimad tingimused linnaosavalitsuste lumekoristusfirmadele.

Trahve on määratud 18 000 eurot

“Nende lepingutingimuste alusel on praegu tööle asunud Mustamäe. Kahjuks Kristiines ja Pirital on vaidlused veel üleval, aga kui ka neis lepingud jõustuvad, peaks ka neis linnaosades hooldustööde kvaliteet paranema,” ütles Tallinna Kommunaalameti juhataja asetäitja Tarmo Sulg.

Kui aga juhtub nii, et mõni linna koostööpartner ei täida lepingutingimusi ja jätab tänava libedaks või lumiseks, ootab teda kopsakas trahv.

“Meie lepingutes oli eilse seisuga leppetrahve määratud suurusjärgus 18 000 eurot. Linnaosad on siis veel rakendanud leppetrahve erinevalt,” ütles Sulg.

Uus nõue kehtib ka autojuhtidele. Kõik, kes pargivad linnaruumis pikemat aega, peavad auto ümbert ühe meetri raadiusest lume ise ära koristama.

“Täna me ei ole veel trahvideni jõudnud ja ausalt öeldes ma olen küll kuulnud, et autode ümbert on ära koristatud,” sõnas Toompere.

Raskemad ilmastikutingimused paistavad vähemalt hetkel olevat veel selja taga, kuid talv võib tuua veel igasuguseid üllatusi. Senise linna lumekoristusega on üldiselt rahuldavalt hakkama saadud.

Igal pühapäeval kell 17.30 on Kanal 11 eetris Tallinna Panoraam, mis on kirev assortii erinevatest linnaelu puudutavatest teemadest.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.