"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Toetust kogukonnaaia rajamiseks saab taotleda kuni 1. veebruarini (0)
25. jaanuar 2021

“Kasvatatakse kindlasti erinevaid söögitaimi. Neist leiab kapsast, redist, porgandit, tilli – kõike tegelikult saab kasvatada,” sõnas Keskkonna- ja kommunaalameti linnaaianduse projektijuht Maria Derlõš.

 

USA ja Saksamaa suurlinnadest alguse saanud kogukonnaaiad jõudsid 2011. aastal ka Tallinnasse. Tegu on pisikeste roheliste aiakestega keset linna, mis on loodud siinsete elanike poolt ja kus saab kasvatada igasuguseid meelepäraseid taimi. 

Kristiines kogukonnaaia rajaja Kertu Kesküla ütles, et suve alguses sai mulda pandud petersell ja basiilik. „Sellised taimed, mis kasvavad kiiremini ja on pikemaajalised,” lisas ta.

Peale selle on need aiad linnakeskkonnas justkui väikesed rohelised oaasid, kus värskes õhus lõõgastuda ja luua suhteid oma naabritega. 

“Kujuneb välja uus sõpruskond ja uued võrgustikud. Praegu on Tallinnas 12 kogukonnaaeda ja see võrgustik omavahel suhtleb palju. Käiakse üksteisel külas talgutel, vahetatakse kogemusi, kuidas peenraid ehitada, mis paremini kasvab jne,” ütles Derlõš.  “Näiteks üks mees Lasnamäel alati tuleb välja ja grillib, kui toimuvad talgud kogukonnaaias. Talle meeldib grillida, ta toob ise asjad kohale ja pakub ka ülejäänutele.”

Kristiinesse rajati üks kogukonnaaed Energia tänava sotsiaalmaja juurde, kus peamiselt elavad eakad. Kuigi nad elavad linnas, saavad nüüd nemadki näpud mulda pista.

“Kui alguses seda majas reklaamisime, siis esialgu oldi skeptilised, aga kui olime siin tegutsemas, oli üks hetk kogu maja meiega koos. Küsiti – kus saaks aidata, kuhu istutada jne,” ütles kogukonnaaia rajaja Kertu Kesküla.

Kuidas aga saada raha ja maad linnas selle aia loomiseks?

“Taimede ostmiseks ja tööriistade ostmiseks – kõigeks selleks saabki toetust linnalt taotleda,” sõnas Tallinna abilinnapea Eha Võrk.  

Võrk lisas, et kõik need kogukonnaaiad, mis on tänaseni tehtud, on linna maal. „Nad on kas kooliõues või lasteaia õues, aga samamoodi ka pargis, näiteks Priisle kogukonnaaed on Priisle pargis. Erinevad kohad, aga põhiliselt Tallinna linna maal,” rääkis ta.

“Tegelikult ei ole tingimata vaja omada väga suurt maa-ala. Kogukonnaaed võib olla ka midagi sümboolset, ka viis kasti. Oluline pole kogukonnaaedades saak, vaid just see protsess ja suhtlus, mis seal käib. Näiteks Kesklinnas on meil Aafrika aed, kus ongi kuskil kaheksa peenrakasti ja sellest täiesti piisab, et sellest areneks keskkonnasäästlik kogukond,” ütles Derlõš.

Toetust saab taotleda kuni 1. veebruarini Tallinna linna iseteeninduskeskuses. Osaleda saavad juriidilised isikud aga ka erakoolid ja -lasteaiad, kes soovivad rajada oma õppeaeda.

Igal pühapäeval kell 17.30 on Kanal 11 eetris Tallinna Panoraam, mis on kirev assortii erinevatest linnaelu puudutavatest teemadest.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.