"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Baltimaade liidrid hoiatavad EL-i Rail Balticu rahastuskärbete eest (1)
26. jaanuar 2021
Ilja Matusihis/ Foto on illustreeriv

"Rail Baltic on kogu EL-i strateegiline taristuprojekt, mis on vajalik ühisturu toimimiseks ja vajab sestap korralikku poliitilist tähelepanu ja adekvaatset rahastamist, milles Euroopa Ülemkogu kokku leppis," kinnitas Leedu presidendikantselei.

Leedu president Gitanas Nausėda ning Läti ja Eesti peaminister nõuavad Euroopa Liidu eesistujalt Portugalilt Rail Balticu raudteeprojekti rahastuse kaitsmist uue eelarve läbirääkimistel Euroopa Parlamendiga, vahendas BNS Brüsselis baseeruvat uudisteportaali Politico.

Portaal iseloomustab Balti liidrite ühiskirja ähvardusena panna veto EL-i taastefondile, kui Rail Balticu projektile raha ei tagata.

Leedu presidendikantselei kinnitas, et Nausėda nõudis koos Läti ja Eesti peaministriga europarlamendi läbirääkimistel EL-i liidrite vahel varem kokku lepitud positsioonist kinnipidamist.

“President ning Läti ja Eesti liider pöördusid Portugali peaministri poole ning nõudsid kinnipidamist läbirääkimispositsioonist, et kõik EL-i mitmeaastase eelarvega seotud seadused, aga ka Euroopa ühendamise rahastu regulatsioon peavad olema kooskõlas Euroopa Ülemkogu 2020. aasta 21. juuli otsustega ja peegeldama EL-i liikmesriikide vahel saavutatud rasket kompromissi,” ütles presidendi pressiteenistus.

“Rail Baltic on kogu EL-i strateegiline taristuprojekt, mis on vajalik ühisturu toimimiseks ja vajab sestap korralikku poliitilist tähelepanu ja adekvaatset rahastamist, milles Euroopa Ülemkogu kokku leppis.”

Portugal on sel poolaastal EL-i eesistuja ja esindab ühendust institutsioonidevahelistel kõnelustel europarlamendiga, millest sõltub EL-i eelarve teostumine.

Leedu presidendikantselei andmetel on seadnud mõned europarlamendi liikmed kahtluse alla 1,4 miljardi euro eraldamise ühisturu toimimist toetava piiriülese ühenduse puuduvate raudteelõikude ehitamiseks.

Politico andmetel saatsid Balti riigid kirja 18. jaanuaril ning nõuavad selles, et Portugal tagaks läbirääkimistel transpordirahastuse Rail Balticule 1,4 miljardi euro eraldamise lubaduse täitmise.

Alla kirjutasid Leedu president Gitanas Nausėda, Läti peaminister Krišjānis Kariņš ja tollane Eesti peaminister Jüri Ratas, kelle sõnul tagaks EL-i rahastuse kindlustamine kolme riigi nn omavahendite otsuse tõrgeteta ratifitseerimise.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

kokkulepe om kokkulepe
27. jaan. 2021 08:16
Kui Euru on lubanud siis tuleb kokkulepet täita. Teine asi milleks Euru andis mingi lubaduse rammusatel aegadel kuid anti ja nii on. Põhiline too Balti Rööbas ei tohi hävitada Eesti loodust elik raudtee läbi Tartu mis vahet neegermeeste tarimisel paaritamiseks laoplatsil otse Beriini.